Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo

İrlanda'da Dil Okulu ve Çalışma İzni Sürecim


İngilizce hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Gerek Türkiye’de gerek yurtdışında iş bulmak ve kariyerinizde hızlı yükselmek için çok önemli bir adım . Bunun yanında sosyal hayatımızda da bence çok önemli bir yeri var. Bilgisayar mühendisliği mezunu olarak işimin de uluslararası platformunda çok etkin olduğunu ve gerçekten kuvvetli bir İngilizceye ihtiyacım olduğunun farkındaydım.

Amerika’dan bir süre önce gelmiştim .İngilizce konusunda güzel bir yol kat etmiştim ama akademik olarak çok yetersiz olduğumun farkındaydım. Hemen dil okullarını araştırmaya başladım yeni bir yurtdışı tecrübesi için hazırdım. Hiçbir zaman Türkiye’de bir dil okuluna gitmeyi düşünmedim. Bir dili gerçekten öğrenmenin yolunun o dili konuşulan bir ülkede yaşamak olduğunu düşünüyordum. İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra Boğaziçi Yurtdışı Eğitim şirketi ile iletişime geçip Esma hanımla konuştum . Bir sonraki adımda ise kendisini ofisinde ziyaret ettiğimde uzun uzun konuştuk ve beni her konuda bilgilendirdi.

NEDEN İRLANDA ?

Esma hanımla uzun uzun konuşmuştuk ve internet üzerinden de birçok araştırma yapmıştım . İrlanda halkının cana yakınlığı ve kültürünün diğer Avrupa ülkelerinden daha çok bizim kültürümüze benzemesi benim bu ülkeyi seçmemde oldukça etkili oldu. Ayrıca İrlanda 6 ay ve üzeri eğitimlere haftada 20 saat çalışma izni veriyor ve bu da bence çok önemli bir ayrıntı . Malum döviz kurları çok yüksek . Ayrıca okul fiyatlarının diğer ülkelere göre daha ucuz olması da önemli bir etken.
 

OKUL SEÇİMİ

Esma hanımın okullar konusundaki bilgilendirmesi sonucunda ATC dil okuluna karar verdim . Lokasyonu çok güzel olan okulun bir diğer güzel yanı da öğrenci ve eğitmen kadrosunun iyi olması. Özellikle gideceğim okulun kalitesine dikkat ettim çünkü New York City’de ucuz bir okula giderek kötü bir tecrübe edinmiştim. Bunların yanında en önemli faktörlerden biriside ATC dil okulunda Türk bir temsilcimiz olması . Hazırlık aşamasından buraya gelene kadar ve şuanda da eğitimime devam ettiğim aşamada beni her konuda bilgilendiren , her konudaki tecrübelerini benimle paylaşan Volkan Bey’e de burden çok teşekkür etmek isterim. Bildiğiniz gibi yeni bir ülkeye yeni bir kültüre alışmak zor. Kendisi de tecrübelerini aktararak birçok kişinin uzun aylar uğraşarak alabildiği GNİB ve PPS randevularını sayesinde 1 hafta içinde halledebildim. Gerçekten söylediğim herkes beni şaşkınlıkla karşıladı . Çünkü gelmeden önce konuştuğum ve buraya geldiğimde de konuştuğum birçok kişi 2-3 ay hatta 4 ay sonra randevularını alabilmişti .Bunun yanında Volkan bey iş konusunda da çeşitli bağlantıları olan ve öğrencilerine elinden geldiği kadar yardım eden güzel bir insan. Tekrar buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

DUBLİNDE HAYAT DEVAM EDİYOR

Dublin'de ikinci haftamın son gününden edindiğim tecrübeleri aktarıyorum. GNİB kartım ve oturma iznim var . PPS numaram yolda geliyor . Dünyanın her yerinden çok tatlı arkadaşlarım var. Çok güzel günler geçiriyor. İtalya’dan, İspanya’dan, Japonya’dan gelen yeni öğrenci arkadaşlarla Dublin'i keşfediyorum.Sizlere tavsiyem gelemden önce güzel bir araştırma yapın ve her şeyi sorun. Unutmayın ki bizde aynı yollardan geçtik ve halinizi anlıyoruz .İstediğiniz soruyu sormaktan çekinmeyin elinden  geldiği kadar herkes yardımcı olacaktır. Fiyatı uygun diye ucuz okullar seçmeyin , farkı çok açık ve net görüyorsunuz gerçekten. Buraya geldiğinizde çekinmeyin İngilizceniz kötü olsa bile konuşmaktan kaçınmayın . Unutmayın ki buraya gelme amacınız dil öğrenmek .Kimse size neden İngilizce konuşamıyorsunuz diye kötü gözle bakmayacak. Şimdiden hepinize mükemmel İrish günler dilerim …

 

 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC