Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İrlanda’da Üniversite


İrlanda’da Üniversite

Masmavi gökyüzü ve doğanın en yeşil renklerini bir arada barındıran İrlanda, Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Her bakımdan kendine has bir görünüme ve yaşam stiline sahip olan ülkeyi diğer Avrupa ülkelerinden ayıran en büyük özelliği, etnik köken bakımından çok karmaşık olmamasıdır. Bu özelliği sayesinde burada yaşam kalitesi daha yüksek ve ekonomisi daha müreffehtir. İrlanda’da üniversite okuyanlar; gerek sunulan şartlar gerekse de eğitim kalitesi sayesinde istediklerinden çok daha fazlasını elde edebiliyorlar. YÖK tarafından kabul görülen İrlanda üniversiteleri sayesinde eğitim sürecinden sonra ülkeye dönmek isteyenler mağduriyet yaşamıyorlar.

İrlanda’da üniversite okumanın şartları aşağı yukarı İngiltere ile aynıdır. Üniversiteye giriş için üniversite giriş sınavında başarılı olma şartı aranmamaktadır. Yurtdışında lise mezunu olarak üniversite okumak için ülkeye gidenler, hazırlık eğitimine tabii tutulur ve bundan sonra istedikleri bölüme yerleşirler. İrlanda vatandaşları ise üniversiteye girmek için “A level” adı verilen eğitime tabii tutulurlar ve bundan sonra istedikleri bölümü tercih ederek üniversite okumaya başlarlar.

3 yıl süren üniversite, diğer ülkelere göre bu avantajı ile kendinden söz ettirmektedir. İrlanda’da toplamda 7 üniversite bulunmaktadır. İngilizce temelli olan diğer ülke üniversitelerine göre daha ekonomik üniversite fiyatlarına sahip olan İrlanda, bu özelliğinden dolayı daha fazla tercih edilmektedir.

İrlanda üniversitelerinde eğitim görmek isteyenler; “Foundation eğitimi” almak zorundadırlar tabi bu eğitimi alabilmek için de İngilizce seviyesinin biraz yüksek olması gerekiyor ancak “şartlı kabul” seçeneğinin olması İngilizce bilmeyenler için de bir fırsata dönüşüyor. İrlanda’da üniversite okumak isteyip İngilizce dil becerisi yüksek olmayan öğrenciler için Boğaziciedu olarak gerekli desteği sağlamaktayız.

Üniversite hayatını İrlanda’da tamamlamak isteyen öğrencilerden bazı evraklar istenir. Bunlar; Referans mektubu, varsa sertifikalarınız, Transkript belgesi, bu eğitimi tercih nedeniniz ve eğitim sonrası planlarınızı anlatan niyet mektubu gibi özenle hazırlanması gereken evraklardır. Evrakları tamamlanmış öğrencilerin İrlanda öğrenci vizesi almaları çok daha kolaydır.

Geleceği için iyi bir yatırım yapmak isteyen ve kariyer hedefinde başarılı olmak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri İrlanda üniversiteleri, eğitimde ciddi anlamda kaliteye önem vermektedir. 3 yıl süren eğitim hayatı süresince; öğrencilerin temel hakları, çalışma izni, konaklama gibi elde edinilmesi gereken hakların tamamı verilmektedir. Ülke olarak ekonomisi ve yaşamının kaliteli olması ise öğrencilerin buraya daha kısa sürede alışmalarını sağlamakla birlikte eğitimlerinin daha verimli geçmesini sağlamaktadır. İrlanda’da üniversite okuyan çoğu öğrencinin ülke ve üniversiteleri hakkında yaptıkları yorumlar olumlu yöndedir. Hem İngilizce dil seviyesini geliştirme fırsatı hem de başarılı bir iş adamı olmak isteyenler için sunulan eğitim fırsatları İrlanda’da üniversite okumak isteyenlerin sayısının artmasını sağlıyor.

Başarılı bir adım atmak, hayata daha pozitif bakmak, değişik kültürel yaşam değerleri hakkında bilgi edinmek ve en önemlisi de üniversite hayatını Avrupa’nın gözbebeği sayılacak bir ülkesinde tamamlamak, her anlamda öğrencilere kazandıran özelliktir.

İrlanda’da Üniversite Çeşitleri

Foundation

İrlanda’da üniversite okumak isteyen Türkler ve diğer uyruklara sahip kişiler, A Level denen eğitim programına katılamadıkları için Foundation eğitimi denen bir ön hazırlık eğitimi görmektedirler. Bu hazırlık eğitimi, bir anlamda seçeceği bölüm için hazırlanma aşamasıdır. “Yoğunlaştırılmış A Level” eğitimi de denebilecek bu eğitim için aranan şart İngilizce dil bilgisinin yeteri seviyede olmasıdır. İngilizce dil seviyesinin tespitinde istenen şart, IELTS 6,0 veya TOEFL iBT 80 - 90 puan aralığındaki başarıdır. 1 yıl süren Foundation eğitiminden sonra öğrenciler istedikleri bölümleri tercih ederek İrlanda’da üniversite okumaya başlayabilmektedirler.

Yüksek Lisans

Yurtdışı üniversiteleri arasında en çok tercih edilen İrlanda üniversitelerinde yüksek lisans eğitim genel olarak 3 yıl sürmektedir. İngilizce yeterlilik sınavından istenen IELTS skoru üniversitesine göre 6,0 - 6,5 arasındadır. Başarılı olan öğrenciler eğitim hayatlarının müreffeh yaşam koşulları içinde tamamlama imkânına sahip olabiliyorlar. İngilizce dil seviyesi düşük olan öğrenciler için ise ayrıca eğitim verilmektedir. İrlanda dil okulları hizmetlerinden yararlanılarak IELTS sınavına hazırlık yapılabilir böylelikle eğitim için yurtdışına çıkmaya herhangi bir engelin bulunması durumu ortadan kaldırılır.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından kabul gören İrlanda üniversiteleri diplomaları ile Türkiye’deki kurumlarda çalışma fırsatı sunulmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin genel olarak tercihleri arasına İrlanda’yı aldıklarını söylemek doğru olacaktır.

Doktora

Üniversite hayatını daha başarılı noktalara ulaştırmak isteyen öğrenciler, doktora eğitimine başvururlar. Yurtdışında doktora yapmanın kendine göre bazı sorumlulukları ve zor yönleri vardır fakat tüm bunların ardından kazanılacak kariyer, zorluklara katlanmayı değer kılıyor. İrlanda’da doktora yapmak isteyen öğrencilerden de yine bazı şartlar isteniyor. Bunların en başında gelen şart ise diğer Foundation ve yüksek lisansta olduğu gibi IELTS sınavından başarılı bir skor elde etmektir. Bu skorun 6,0-6,5 arasında olması gerekiyor.

İrlanda’da doktora yapmak için istenen bir diğer şart ise “research proposal/araştırma önerisi” denilen 2000 kelimeden oluşan İngilizce bir araştırma yazısı isteniyor. Tabi bu araştırma yazısını hazırlamak için “academic staff” bölümünden danışmanlık hocası bulmanız gerekiyor. Bu şartları yerine getiren öğrenciler İrlanda’da doktora yapma şansını elde edebiliyorlar. Hedefinde yükseklik ve kariyerinde “başarı” arayanların tercih ettikleri İrlanda üniversiteleri, beklentilerin çok daha ötesini yakalama imkanı sunuyor.

Yaşam koşulları

Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplayan İrlanda, sahip olduğu yaşam koşullarıyla çoğu insanın gözdesi haline gelmeyi başarmış bir ülkedir. Ekonomik rahatlığı ve kültürel açıdan sahip olduğu değerlerin yanı sıra iklim şartları ile de yaşam koşullarında rahatlık sunan ülke, burada üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilerin sayısını arttırıyor. Tabi standart yaşam ile öğrenci yaşamı arasında farklılıkların olduğunu söylemek gerekiyor. Çalışan bir insan ile üniversite eğitimini tamamlamak üzere İrlanda’ya giden iki kişi arasında elbette bazı farklılıklar olacaktır.

İrlanda’da üniversite okuyan bir öğrenci; yıl içindeki sosyal aktiviteler, ulaşım, konaklama ve okul masrafları dahil ortalama 8.000€ ila 12.000€ arasında bir masrafla karşılaşıyor. Diğer ülkelerdeki üniversite fiyatları ve yaşam için gerekli olan paralarla kıyaslandığı zaman bu rakam gayet makul bir seviyede görülüyor.

Başkent Dublin, diğer şehirlere göre biraz daha pahalı bir şehirdir. Farklı bir şehirde oturan üniversite öğrencilerinin yıllık olarak kiraları için ayırmaları gereken para 7.803€ dolaylarındadır. Tabi ki konaklama türüne göre de bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Kış aylarında soğuk bir ülke olduğu için yaşam masraflarına doğalgazı da eklemeniz gerekiyor. Bir öğrencinin aylık ısıtma için ayırması gereken para 57€ - 140€ arasında değişebilmektedir.

Genel olarak İrlanda’da yaşam şartları diğer ülkelere göre daha düşüktür. Ulaşımda yine öğrencilere uygulanan indirimler sayesinde İrlanda’da üniversite eğitimi alan bir öğrenci, normal bir vatandaşa göre daha az para harcayarak hayatını devam ettirebilir. Tabi tüm bunlar yaşanırken okul dönemlerinde çalışma izninin verilmiş olması masrafların daha az seviyeye inmesini etkilemektedir. İrlanda’da yaşam kalitesi gayet yüksek noktalarda olup kentlerindeki yaşam seviyesi de diğer ülkelere göre daha yüksek ve daha müreffeh olarak görülmektedir.

Neden İrlanda’da Üniversite?

OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) ülkeleri arasında en zengin ülke olarak ön plana çıkan İrlanda, sahip olduğu yaşam koşulları, müreffeh hayat şartları ve huzurun bulunduğu bir ülke olmasından dolayı son zamanlarda öğrenciler tarafından tercih edilmeye başlanan bir ülke oldu. İngiltere ile komşu olması ve resmi dilin İngilizce olması da ayrıca tercih edilme nedeni olarak kendini göstermektedir. İrlanda’da üniversite okumak için çok farklı nedenleri saymak mümkündür. Ancak temel olarak tercih edilmesini aşağıdaki nedenlere bağlayabiliriz.

İngilizce dili: İrlanda’nın resmi dili her ne kadar İrlanda Galcesi olsa da bu dil çok fazla kullanılmıyor. İngiltere’ye komşu olmasının da etkisiyle ülkede daha çok İngilizce konuşuluyor. Hatta ülkede konuşulan dil ortalaması yapıldığında İrlanda Galcesinin yüzde 36 dolaylarında olduğu görülüyor. Bu da bir öğrencinin İrlanda üniversitelerini tercih etmesinden sonra pratik İngilizce seviyesini çok rahatlıkla yükseltmesine olanak tanıyor.

Eğitim sonrası vize: Her öğrenci, okul hayatından sonra yüksek bir makamda olmak ister, yurtdışında çalışma olanaklarına sahip olmak ister ama çoğu ülkede bu avantaj söz konusu değildir. İrlanda, üniversite hayatını ülkede tamamlamış öğrencilere “post-study visa” adı verilen vizeyi sunmaktadır. Bu vize ile ülkede herhangi bir işte çalışma imkanı sunulmaktadır. Bu sayede eğitimini İrlanda’da almış bir öğrenci, yeni bir ülkeye geçmek zorunda kalmadan hayatının geri kalanını burada devam ettirme şansını yakalayabilmektedir.

En iyi üniversiteler: İrlanda, sahip olduğu üniversiteleri ile dünyanın en gözde ülkelerinden biri olmayı başarıyor. Dünya sıralamasına göre; Trinity College Dublin, the 2017 THE World University Rankings’de 13. sırayı alırken, University College Dublin ve National University of Ireland, Galway 201. ve 250. sıralarda yer almaktadır. Bu da dünya sıralamasında çok iyi bir seviyeyi yakalamış olduğunu göstermektedir. Türkiye’den öğrencilerin İrlanda’da üniversite okumak istemelerindeki en büyük nedenlerden birinin ülkenin en iyi üniversitelere sahip olması olarak gösterilebilir.

Burslar: Öğrencilik hayatında eğitim masraflarına büyük katkı sağlayan burslar, sürecin en önemli parçasıdır. İrlanda’da üniversite okuyan öğrenciler bu anlamda oldukça şanslıdırlar. Mesela Trinity College Dublin €5,000’luk, NCI Galway €2,0000’luk burs verirken, UCD de eğitim masraflarında %50 veya %100’luk indirim uygulanıyor, bu durum bir öğrencinin masraflarını neredeyse yarıya kadar indiriyor.

Kültür ve yaşam: Müzikleri, dansları, doğası ve diğer yaşam alanlarıyla dünya turizminin gözde yerlerinden biri olmayı başaran İrlanda, öğrenciler için de bu avantajlarını cömertçe sunan bir ülkedir. Kış aylarının soğuk olmasından dolayı çok fazla etkinlik düzenlenmese de havaların ısınmasıyla birlikte ülkenin dört bir yanında kültürel etkinlikler düzenlemeye başlar. Bu durum uluslararası öğrencilerin daha aktif bir şekilde sosyal hayatın etkisine kapılmalarını sağlıyor.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

İrlanda’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin İrlanda öğrenci vizesi çıkartmaları gerekiyor. Sitemizin ilgili bölümünü ziyaret ederek vize başvurusunda istenen belgeler ve şartlar hakkında bilgi alabilir, başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yaparak eğitim hayatına kolaylıkla adım atabilirsiniz. İrlanda öğrenci vizesi işlemlerinde danışmanlarımızdan destekalarak sorun yaşamadan başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Diğer Sayfalar


İrlanda Üniversitelerimiz

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC