Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Kanada'da Üniversite


Kanada’da Üniversite

Kanada, kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan ülkedir. Sahip olduğu hayat şartları ve eğitimde sunduğu olanaklarıyla dünya genelinde bilinirlik kazanan ülke, her sene binlerce uluslararası öğrencinin üniversite ve dil okulu eğitimini almak için gittikleri bir yerdir. Kanada’da üniversite eğitimi, diğer ülkelere göre çok daha farklıdır. Sıkı bir denetim altında olan üniversiteler, tek bir bakanlık veya kurum tarafından yönetilmemektedir. Şehir, eyalet ve federal yönetimin denetimi altında olan üniversiteler, bu özellikleriyle diğer ülkeüniversitelerinden ayrılmaktadırlar. Eyaletler, kendilerine bağlı üniversitelerin müfredatlarını, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri gibi üniversitelerin her alanı ile sıkı sıkıya ilgilenirler. Bu da Kanada’da üniversite okuyanların çok daha geniş imkanlara sahip olmasını etkilemektedir.

Çoğunluğu devlete bağlı olmak üzere 100 kadar üniversitesi bulunan Kanada’nın eğitime verdiği önem sayesinde yurtdışından çok sayıda öğrenci, burada eğitimini tamamlamak istemektedir. Ayrıca Kanada üniversitelerinden alınan diplomaların Türkiye’de YÖK ile diğer ülkelerde ise kendi eğitim kurumları ile denkliği bulunmaktadır. Bu da öğrenciler için büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

Kanada’da üniversite okumak isteyenler, iki farklı bölüm altında tercihlerini yaparlar. Birinci seçenek üniversiteler, ikinci seçenek ise sanat-teknik yüksekokullarıdır. Akademik ve mesleki eğitim veren eğitim kurumları, okul bitiminde öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırırlar. (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.)

Kanada’da üniversite okumanın birçok avantajı bulunur. Mesleki bir bölümden mezun olanlara sertifika imkanı tanımakla birlikte iş imkanı da tanıyan ülke, yüksek okullardan üniversitelere geçiş olanağı da tanımaktadır. Kayıt ve eğitim kolaylığının yaşanması açısından geliştirilmiş bir eğitim sistemine sahip olan Kanada, öncelikle 2 yıllık bir okul hayatını sunar, akabinde mesleki bir alan veya 3-4 yıllık üniversitelere geçiş hakkı tanır. Bu da öğrencilerin eğitim süreçlerine daha rahat alışmalarını sağlamakla birlikte eğitimlerinin daha verimli geçmesine de zemin hazırlar.

Eğitimde gösterdiği ciddi gelişmelerle dünyanın en gözde ülkelerinden biri olmayı başaran Kanada’da Fransızca ve İngilizce dilleri kullanıldığı için uluslararası öğrencilerin her iki dile yakın durmalarını sağlar. Ön lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere sunulan cazip seçenekler ve üniversite harç masraflarındaki ekonomik rakamlar, eğitim döneminin daha uygun şartlarda devam etmesini sağlamaktadır.

Üniversite eğitimini Kanada’da almak isteyen öğrenciler, diğer ülkelerin şartlarına nazaran çok daha iyi şartlara sahip olabiliyorlar. Okul döneminde çalışma izni, okul tercihinde sunulan esneklikler, konaklama, kültürel alanlardan yararlanma vs. gibi birçok hayat şartı öğrencilerin bulundukları ortama daha rahat alışmalarını etkilemektedir. Tüm bunların yanında çok kültürlü bir ülke olmasının da getirisi olarak eğitim süresince farklı insanlarla tanışma imkanının bulunduğu Kanada’da sosyal aktiviteler bakımından zayıf olan bir insan bile kısa sürede aktif bir bireye dönüşebiliyor. Tabi bunun getirisi olarak da okul hayatından sonraki çalışma döneminde yüksek kariyere sahip olma avantajını değerlendirmeye başlıyor.

Kanada’da Üniversite Çeşitleri

Eğitim sistemi açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kendinden söz ettiren Kanada’da eğitimler öğrencilerin istekleri doğrultusunda verilmektedir. Ön lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında eğitim almak isteyenler, ülkenin sunmuş olduğu fırsatları değerlendirebilirler.

Ön lisans (Community Colleges, University Colleges, Cégep programları)

Kanada’da üniversite okumak isteyen lise mezunu öğrenciler, öncelikle ön lisans eğitimine tabii tutulurlar. Community Colleges, University Colleges, Cégep programları olarak adlandırılan bu eğitim, 2 veya 3 yıllık olarak öğrencinin tercihine bağlı olarak başlamaktadır. Daha çok Quebec eyaletinde bulunan Cégep’de ‘Genel Eğitim’ ya da 3 yıllık ‘Teknik Eğitim’ programlarından yararlanılabilmektedir.

Ön lisans eğitimi, üniversite eğitimi öncesi hazırlık programı niteliğindedir. Bu programlar katılmak, üniversite eğitimine katılmaktan çok daha kolay ve şartları da daha hafiftir. Yurtdışından Kanada’da üniversite okumak için gelen öğrencilerin genel olarak tercih ettikleri ön lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve diğer eğitim programlarına katılmak mümkündür. Ön lisans eğitimi alan öğrenciler, iş bulma konusunda da avantajlara sahiptirler. Ülkede bulunan iş verenler, mesleki alanda yetiştirlemek üzere eğitim vermeleri yönünde Kanada üniversiteleri ile işbirliği içerisindedirler. Bu da öğrencilerin eğitim döneminde kolaylıkla çalışmalarına zemin hazırlamaktadır.

Yüksek Lisans (Mastır)

Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde iş hayatına atılmak isteyenlerden temel olarak bir yabancı dil, bazen de iki yabancı dil şartı istenmektedir. Kanada’da üniversite okuyanlar iki dil birden öğrenme şansını elde edebiliyorlar. Ülkenin resmi dilinin Fransızca ve İngilizce olması, yüksek lisans bölümlerine bağlı olarak iki dili birden öğrenme şansı sunmaktadır. Kanada’da eğitim gören öğrenciler sadece bu alanda değil, diğer tüm eğitim alanlarında da diğer ülkelere göre çok daha cazip seçeneklere sahip olabiliyorlar. Amerika, İngiltere, İspanya veya İrlanda’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin yıllık masrafları, Kanada üniversitelerinde okuyan öğrencilere göre çok daha yüksektir. Bu nedenle ülkemizden ve diğer ülkelerden mastır yapmak isteyen öğrenciler, tercihlerini Kanada’dan yana yapmaktadırlar.

Yüksek lisans eğitimini Kanada’da tamamlayan öğrenciler; gerek eğitim süresince gerekse de eğitim sonrası süreçte diğer ülkelerde okuyan öğrencilere göre daha fazla avantaja sahiptirler. Sadece eğitim alanında değil, yaşana bilirlik anlamında da dünyanın en az suç işlenen ülkelerinden biri olması, öğrencilerin gözlerini Kanada’ya dikmelerini etkilemektedir. Vancouver ve Toronto şehirleri başta olmak üzere diğer tüm şehirlerinde üniversite okurken sosyal hayatın getirilerinden en iyi şekilde yararlanılabilmektedir.

Doktora

Kanada’da eğitim şartları, diğer ülkelere göre çok daha yüksektir ki bu özelliğinden dolayı yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında Kanada yer alıyor. Kanada’da ön lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra birçok üniversitesinde doktora eğitimi de alınabilmektedir. Fakat başından söylemek gerekiyor ki 3-7 yıl arası süren doktora eğitimine başvuruda bulunmak için gerekli olan bazı şartlar vardır.

Kanada’da doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerde en çok aranan şartlardan biri IELTS veya TOEFL sınavlarında yüksek puan alınmış olmasıdır. Tabi iş bununla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda doktora yapılmak istenen bölümle ilgili üniversite bulmak ve danışmanlık yapacak bir profesör bulmak da istenen şartlardandır. Kanada bu anlamda zengin ve çok sayıda profesöre sahip olduğu için bu konuda sıkıntı yaşamayacağınızı bilmenizi isteriz. Kanada’nın birçok üniversitesinde eğitim görme fırsatı sunduğumuz firmamız ile irtibata geçerek bu konuda destek alabilirsiniz.

Yaşam koşulları

Kanada, Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan ülkedir. Sahip olduğu hayat şartları ve kültürü ile dünyada kendini kanıtlamayı başarmış bir yerdir. Yaşam şartları gayet iyi olan ülkede en çok ihtiyaç duyulan alanlar sağlık personeli, petrol mühendisi ve akademisyenlerdir. Lise mezunu olan ve İngilizce bilen kişilerin Kanada’da vize almaları çok daha rahattır. Tabi ki üniversite eğitimini burada alan öğrenciler bu konuda daha fazla avantaja sahip olabiliyorlar. Amerika ile komşu olmasına rağmen vize uygulamasında “kura şartı” aranmıyor ama bunun yanında istenen şartlara uygun olan kişilerden vize ücreti olarak 550 Kanada Doları istenmektedir.

Kanada’da yaşam şartları ve koşullar, diğer ülkelere göre daha uygundur. Kozmopolit bir yapıya sahip olmasının getirisi olarak göçmen nüfusu azdır. Din, dil ve ırk sorunu görülmediği için ülkede yaşayan insanlar çok daha mutludurlar. Burada yaşayan göçmenlere de vatandaşlara uygulandığı gibi vergi mükellefiyeti olmaları şart koşuluyor bu durum, ülke ekonomisine katkı sağlamakla birlikte yaşam koşullarında eşitliğin sağlanmasını da beraberinde getiriyor. Ülkede suç oranının çok düşük olması, kaliteli yaşam adına imkanların geniş tutulması gibi pek çok getiriyi vatandaşlarına ve çalışanlarına getiriyor.

Kanada’da üniversite eğitimi alan öğrenciler de yine çok farklı avantajlardan yararlanarak eğitim hayatlarını çok daha rahat bir şekilde devam ettirebiliyorlar. Konaklama, ulaşım, sosyal hayat, çalışma izni gibi pek çok yönden avantajlı yönlere sahip olması Kanada’da yaşam koşullarının çok daha iyi hale gelmesini etkiliyor. Kentlerindeki müreffeh yaşam, sosyokültürel değerler ve siyasi olayların çok yaşanmaması gibi olumlu davranışlar, ülkenin dünya genelinde en yaşanılır ülkeler arasına girmesini etkiliyor.

Neden Kanada’da Üniversite?

Kanada’da eğitim görmek için birçok geçerli sebebi saymak mümkündür. Başta ülke ekonomisinin iyi bir düzeyde olması, üniversitelerin sıkı bir denetim altında olması, Türkiye’den ülkeye geçmek isteyen öğrencilerden çok ağır şartların istenmemesi gibi önemli nedenleri sıralamak mümkündür. Tüm bunlarla birlikte eğitim sonrasında çalışma izninin verilmesi ve kariyer fırsatlarının sunulması, Kanada’da üniversite okumak için geçerli nedenler arasında sayılabilir. Genel olarak nedenlerine göz atılmak istenirse, aşağıdaki etkili nedenler söylenebilir.

Yaşam tarzı ve rahat koşullar: Kanada, eskiden beri üniversite eğitimlerinde en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Elbette bunun en büyük nedeni, diğer ülkelerde sık yaşanan fikri ve dini yaşamlara müdahalenin burada olmamasıdır. Ülkemizden çok sayıda insan, üniversitelerde uygulanan bazı prosedürler yüzünden Kanada’da eğitim almak istemiştir.

Eğitim standartları: Her ülkenin üniversiteleri belli bazı kurumlar tarafından denetlenmektedir. Ancak bu denetlemeler bazen yetersiz kalabiliyor. Kanada üniversiteleri ise tek bir kurum tarafından denetlenmiyor; şehir, eyalet ve federaller tarafından denetlenen eğitim kurumları, öğrencilerin daha kaliteli eğitim alabilmeleri için sıkı bir gözetim altına alınıyorlar. Bu da öğrenciler için büyük avantajlar ve kaliteli eğitim şartlarından yararlanma fırsatı sunuyor.

Döviz değeri: Kanada’nın para birimi Kanada Doları’dır. Kanada Doları, Türkiye’nin para değerinden çok yükseklerde değildir, bu nedenle burada üniversite okuyan öğrenciler ailelerinden gelen maddi destekle yaşamlarını çok rahat bir şekilde sürdürebiliyorlar. Yaşam şartları ve pahalılık düzeyinde de Türkiye ile arasında çok fazla farkın olmaması ve üniversite harçlarının da hemen hemen aynı düzeyde olması yine tercih etmek için geçerli neden olarak gösterilebilir.

Göçmenlik: Kanada, her yıl 25-30 bin dolayında göçmen alır, tabi ki bunun nedeni ülke ekonomisini daha yüksek yerlere getirmektir. Kanada’da üniversite okuyan öğrenciler ise böyle bir yasanın gerekliliklerine başvuru yapmaya gerek kalmadan ülkede çalışma imkanına sahip olabiliyorlar. Eğitim sonrası kariyer ve iş hayatına atılma fırsatının sunulması, bir öğrenci için bulunmayacak bir güzelliktir.

İklimi: Kanada, soğuk bir ülke olarak bilinse de şehirlerine göre bu durum değişmektedir. Toronto ve vancouver şehirleri, ılıman bir iklime sahiptirler ve kışları çok çetin geçmez. Bu da Kanada’da üniversite okuyan öğrencilerin yakıt ve ulaşım masraflarının kış aylarında artmadan devam edebilmelerine olanak tanımaktadır.

Kanada’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Kanada’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin öncelikle istenen şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartların en önemlisi tabi ki Kanada öğrenci vizesi şartıdır. Sitemizden ilgili bölümü ziyaret ederek istenen belge ve evraklar hakkında bilgi bulabilir, danışmanlarımızdan detaylı bilgi alarak başvuru işlemlerini daha kolay birşekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

İlgili Diğer Sayfalar


Kanada Üniversitelerimiz

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC