Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Avustralya Dil Okulları


Avustralya’da Eğitim

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan Avustralya; mimari yapıları, kültürü, yaşam koşulları ve sunduğu müreffeh yaşamı ile dünyanın gözde ülkelerinden biridir. Ekonomik açıdan güçlü olmasının yanında bir de gelişmiş alanlarıyla göze çarpan ülkede, eğitim sistemi öğrencilerin menfaatine olacak şekilde düzenlenmiştir. Her yıl ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda öğrenciyi ağırlayan ülke, sunmuş olduğu eğitim teknikleri sayesinde öğrencilerin çok daha rahat koşullarda eğitim süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olmaktadır.

Dil becerisi ve üniversiteler bakımından hayli zengin olan Avustralya’da sağlanan koşulların dünya standartlarında olması öğrencileri bu ülkeyi daha fazla tercih etmelerini etkilemektedir. Eğitim, kuzey yarımküreden farklı olarak Şubat ayında başlar, Aralık ayında ise son bulur. Eğitim sistemine hayli önem verilen ülkede kabuller hem birinci dönemin başında hem de ikinci dönemin başında kabul edilmektedir.

Öğrenciler açısından önemli olan konulardan biri Avustralya’da dil kursu eğitimidir. Bu eğitim ve diğer eğitim programlarının fiyatları ise okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak yıllık ortalama eğitim masrafı 16.000 – 35.000 AU$ arasında değişebiliyor ancak bunların yanında MBA gibi bazı spesifik programların maliyeti daha da artabiliyor. Her ne kadar değişik fiyatlar olsa da öğrencilere kolaylıkların sağlandığını da belirtmemiz gerekiyor zira Avustralya’da eğitim ücretleri dönemlik olarak yapılabilmektedir. Bu da öğrencilerin ödemelerini daha kolay yapmaları için bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Avustralya dil okulları, zengin alanlara yayılması nedeniyle her kişinin kendi maddi durumuna göre ve seviyesine göre okul seçmesini kolaylaştırıyor. Üniversiteler, dil kursları ve diğer eğitim programları için çok sayıda seçeneği bir arada barındırıyor olması seçkin bir ülke olmasında büyük etki göstermektedir. 
Avustralya Sydney Harbour Bridge

Yaşam koşulları ve şehirler

Başkenti Canberra olan Avustralya, kozmopolit yaşamı ile dikkat çekicidir. Ülkenin yakın komşularının etnik köken bakımından farklı olması, ülkeye farklı bir cazibe katmaktadır Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’ya komşu olan Avustralya; yaşam tarzı, mimarileri, kültürü ve ekonomisi ile yaşanılabilecek en güzel ülkeler arasında yer almaktadır.

Dünyanın en büyük 13. Ekonomisi olan Avustralya’nın yıllık 1 trilyon doların üzerindeki gayri safi milli hasılası bulunmaktadır. Bu da ülkede yaşayanların müreffeh bir hayat geçirmeleri için yeterli gelebilmektedir, bununla birlikte özgürlükler açısından da gayet makul bir ülke konumunda olması ülkeye dışarıdan gelmek isteyenlerin sayısında artışların olmasını sağlamaktadır. Özellikle de başka ülkelerden eğitim almak için gelenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtmek gerekiyor.

İşsizlik oranının yüzde 5 dolaylarında olması, göçmenler ve öğrencilerin dikkatini çekiyor. Uzun süre burada yaşamak isteyenler, ülkenin bu özelliğini göz önünde bulundurarak tercihlerini kullanıyorlar. Ekonomisi ile birlikte diğer yaşam koşulları da birçok ülkeye göre daha iyi olan Avustralya’nın iklimi ılıman olduğu için burada yaşamak isteyenler gibi turistik amaçla gelenlerin sayısında da artışın her geçen sene daha fazla olmasını etkilemektedir. Sahil şeritlerinin ülkeye kattığı güzellik, turizm dünyasına sunduğu çekicilik ve Avustralya’da dil okulları veya diğer eğitim programları için gelenler için güzelliklerin sayısını arttırmaya yetiyor.

 Neden Avustralya’da dil eğitimi?

Gerek dil okulları gerekse de üniversiteler bakımından en çok tercih edilen ülkelerden biri Avustralya’dır. Ülkeye her sene 700.000 öğrenci uluslararası eğitim görmek için başvuruyor.  

Yüksek Eğitim Standardı: Eğitim hayatının önemi ile ilgili birçok yerden okuyacağınız makale veya köşe yazılarında ortalama olarak aynı cümleler kullanılır ve hepsinin ortak noktası eğitim alınırken gidilecek okulun veya ülkenin yüksek eğitim standartlarına sahip olmasıdır. Avustralya, bu anlamda oldukça zengin bir ülkedir. Burada alınacak eğitim ve eğitim sonrasında edinilecek sertifika ve belgeler birçok ülkede geçerlidir. 

Avustralya’da eğitim alan uluslararası öğrencilerin haklarını koruyan bir yasası vardır ve tüm hakları garanti altına alınmıştır. Bu da öğrencilerin daha rahat hareket etmesini sağlamakta olup herhangi bir haksızlığa uğramayacaklarından emin olmalarını sağlamaktadır.

Ekonomik Eğitim: Dil kursları veya diğer dil programları konusunda öğrencilerin en çok dikkat ettikleri şeylerden biri de fiyatlardır. Avustralya; Amerika ve İngiltere’ye göre hem daha ekonomik hem de üretimin fazla olması nedeniyle daha ucuz bir ülkedir. Tabi ki yaşam koşullarının yüksek standartlarda olması ve ekonomik rakamlarla birleşmesi bir öğrenci için kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsattır. Burada 3 aylık bir eğitim süresi için ortalama 2000A$, 1 yıllık üniversite ücreti ise 28.000 A$  dolaylarındadır. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Avustralya’nın ekonomik rakamlarla eğitim hizmeti sunduğu görülmektedir.

Kısa sürede diploma: Eğitim süreci aslında ne kadar uzun olursa bir öğrenci için daha iyidir. Fakat bazı programlarda zamanın daha az harcanması da önemlidir. Avustralya’da dil eğitimi veya üniversite okumak isteyenlerin bu konuda daha şanslı oldukları söylenebilir, üniversiteler 3 yıllık ve her yıl 3 dönem olarak verilmektedir. Bu durumda 3 dönem boyunca ders alan bir öğrenci 2,5 yılda okulunu tamamlayabiliyor.

Çalışma izni: Uluslararası öğrenciler, Avustralya’da eğitim alırken birçok hakka sahiptirler. Bunlardan en önemlisi de çalışma iznidir. Eğitim süresi boyunca haftada 24 saat, eğitim dışında ise tam gün çalışma izni öğrencilere verilmektedir. Bu hem ekonomik anlamda hem de dil geliştirme bakımından öğrenciler için bir avantaja dönüşüyor.

Çok kültürlülük: Avustralya, sahip olduğu ekonomik gücü, yaşam tarzı ve kültürel değerleri sayesinde çok kültürlü bir ülke olmayı başarıyor. Öyle ki ülkede yaşayan her 4 aileden birinin mutlaka dışarıdan gelenlerden oluştuğu bilinmektedir. Bu da uluslararası öğrenciler için farklı kültürlerle kaynaşma fırsatı sağlamaktadır.

Yüksek hayat standartları: Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan Avustralya, sahip olduğu yüksek hayat standartları sayesinde yaşam değerlerine kalite katabilen bir ülke halini alıyor. İlgi çeken doğası, merkezi yerlere yakın ve temiz plajlar, ülkenin kuzeyinde yağmur ormanları, sıcak insanlar, modern şehircilik anlayışı, ulaşım rahatlığı vs. gibi etkenler ülkenin cazip ve yaşanılası bir yer olmasını tetikleyen nedenlerdir.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden çok daha fazlası “Neden Avustralya’da dil eğitimi?” sorusuna verilecek cevapları oluşturuyor. 

Kentlerde ulaşım

Uluslararası eğitimde araştırılmadan geçilmemesi gereken konulardan biri ulaşım imkânlarıdır. Dünyanın en modern ülkelerinden Avustralya, bu anlamda zengin bir alana sahiptir. Yerli halkın çoğunluğunun kendine ait araçlara sahip olması, toplu taşıma araçlarının rahatlamasını etkiliyor. Ancak fiyatlar konusunda biraz yüksek ücretlerin uygulandığı bilinmektedir. Taksi, feribot, otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarının şehir merkezinden başlayarak en ücra yerlere kadar seyahat hizmeti vermesi öğrencilerin gidiş-gelişlerde herhangi bir sorun yaşamamaları adına sevindiricidir. Araç kiralama veya satın alma imkânını kullanabilen öğrenciler, ülkenin gelişmiş ekonomisi sayesinde fazla bir bütçe ayırmaya gerek kalmadan istedikleri gibi hareket etmek imkânına sahip olabiliyorlar. 

Avustralya’daki Kurs Tipleri Nelerdir?

Avustralya’da dil kursları ve eğitim kurumları önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden de her sene 700,000 kişi farklı ülkelerden buraya gelmektedir. 3 yaşından itibaren her yaş grubuna hitap eden eğitiminin yanında daha küçük çocuklar için verilen eğitimler ise “ailesinin yanında olması” şartı ile verilmektedir. Avustralya’daki kurs tipleri şunlardır;

Genel İngilizce: İngilizce seviyesini yükseltmek için genel İngilizce kursuna gitmek gerekir. Kelime dağarcığının gelişmesi, dilin alt yapısının öğrenilmesi, gramer kurallarının iyice ezberlenmesi ve pratiğe dökerken doğru şekilde kullanılması için bu eğitim alınması gereken temel eğitimdir. Bu programa katılan öğrencilerin herhangi bir tecrübelerinin olmasına gerek yoktur. En alt seviyeden en üst seviyede olan öğrencilerin tamamı bu eğitim hizmetlerinden yararlanarak İngilizce dilini geliştirebilirler. Genel İngilizce programlarının diğer programlara göre esnek yönleri vardır bunlardan en önemlisi; program saatlerinin esnek olmasıdır. Bu sayede çalışan veya zamanını diğer kurslar için ayıran öğrenciler, istedikleri gibi bu eğitimden yararlanabilmektedirler.

Yoğun İngilizce: Avustralya dil okulları, öğrencilerin temel İngilizcede gelişmesini sağlamakla birlikte farklı bir program tipi olan yoğun İngilizce programı ile hızlandırılmış derslerden yararlanarak İngilizce öğrenmelerine olanak tanımaktadırlar. Daha kısa sürede öğrenme, etkinliklerle konuşma becerisini arttırma ve pratik kazanma gibi olanaklara sahip olan program içerisinde iş İngilizcesi ve sınavhazırlık programları da bulunmaktadır. Bürokratlar, akademisyenler, milletvekilleri, kaymakamlar, valiler ve yüksek makamda olup da İngilizceyi kısa sürede öğrenmek isteyenler için en ideal kurs tipidir.

IELTS Hazırlık Kursları: Ülkemizde veya yurtdışında eğitim üniversite okumuş öğrencilerin İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde doktora yapabilmeleri için IELTS sınavına girmeleri ve sertifika almaları gerekiyor. Avustralya dil okulları hizmetleri arasında yer alan IELTS hazırlık kursları sayesinde; hızlı öğrenme, kelime hazinesini geliştirme gibi imkanlar sunulmaktadır.

İş İngilizcesi Kursları: Pazar payının genişlediği ve sektörlerin büyüdüğü günümüzde iş İngilizcesi büyük bir öneme sahiptir. Klasik İngilizce veya eğitim İngilizcesinden farklı olarak bu programda öğrencilere pazarlama dili becerisi kazandırılmaktadır. Bu sayede daha aktif bir iş adamı olunabilmekte ve cümle kalıpları ve terimler sayesinde kariyer yapmak çok daha kolay hale gelmektedir. Avustralya'nın Popüler Lokasyonları?

Avustralya dil okulları ile İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler; sadece eğitim alanında değil diğer önemli alanlarda da şanslıdırlar. Ülkenin sahip olduğu modern yaşam, turistik alanlar ve kültürel değerler dünyanın gözde ülkelerden olmasını etkilemiştir. Her yıl 500,000 uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü ülkenin her şehri diğerinden güzel, her şehrin diğerinden farklı özellikleri ve çekici yönleri bulunmaktadır. Avustralya’da eğitim alırken görebileceğiniz, gezebileceğiniz bu aktiviteleri yaparken de pratik İngilizcenizi geliştirebileceğiniz bazı şehirler şunlardır;

Sydney

Avustralya’nın en bilinen kentlerinden biri Sydney’dir. Sydney, bilinirliği ile ön plana çıktığı için çoğu kişi tarafından ülkenin başkenti olarak biliniyor ancak durum bunun aksinedir. Ekonomi, kültür, siyaset, eğitim, sanat gibi pek çok alanda önde duran kent, yaşanmaya değer alanlara sahip, modern yapılanmaların yükseldiği bir kent olma özelliğini taşımaktadır. Avustralya’nın en eski yerleşim yeri olmasından dolayı daha fazla popülerlik kazanan Sydney, her açıdan ülkenin merkezi olarak ele alınabilecek değerlere sahip bir kenttir.

Avustralya dil okulları ve üniversiteleri bakımından da hayli kalabalık olan ülkeye son zamanlarda ülkemizden işletme bölümünden mezun olan öğrenciler daha fazla gitmektedir. Bunun sebebi ise kentin finans merkezi olması ve dünyanın gözde kentleri arasında yer almasıdır. Gezilecek çok sayıda tarihi ve modern yerlere sahip olan Sydney, Avustralya dil okulları eğitiminizi sürdürürken görmeniz gereken şehirlerdendir.


Melbourne

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında yer alan Melbourne, Avustralya için önemli bir kenttir. Victoria eyaletinin başkentliğini yapan şehir; finans kaynakları, kültürel değerleri, gezilecek yerleri, eğitim alanları gibi pek çok konuda geliştirilmiş ve cazibesi dünya genelinde bilinir hale gelmiştir. Yaşam koşullarında sunulan müreffeh hayat, uluslararası öğrencilerin dikkatini en çok çeken detaylarındandır. Canberra ve Adelaide şehirleri arasında yer alan kent, iklim bakımından diğer şehirlere göre biraz daha soğuk olsa da kış aylarında bile sıcaklık ortalaması 10 derecenin altına düşmemektedir. Bu da kentin turistik bakımdan tercih edilmesini önemli oranda etkilemektedir.

Türkiye’den aktarmalı olarak ortalama 20 saatte ulaşılabilen şehir; mimari dokusu, zengin doğal güzellikleri, plajlarının mükemmel görünümü ve sıcak insanları ile görülmesi gereken bir yerdir. Eğitim süresi boyunca kaldığınız şehirden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Melbourne, yaz döneminde düzenlenen festivaller, etkinlikler ve yaz eğlenceleri ile hareketli zamanların yaşandığı bir merkez haline geliyor.


Adelaide

Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide, Avustralya’nın en kalabalık beşinci kentidir. Fleurieu Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan şehir, mimari dokusu ile dikkat çekici bir yerleşim yeri iken sunduğu doğal güzellikler, cazip yaşam koşulları ile göçmenlerin ve turistlerin uğrak şehri halini alıyor. Çok kültürlü yapısından dolayı uluslararası öğrencilerin de tercih ettikleri Adelaide, hemen hemen her yıl “dünyanın yaşanılabilir şehirleri” listesinde ilk on içerisinde yer almıştır.

Konaklama, ulaşım, suç oranının düşüklüğü, ılıman iklime sahip olması gibi pek çok özellik sayesinde her sene daha fazla kişinin tercihleri arasında yer almayı başaran şehirde konaklama adına her bütçeye uygun olarak bulunabilecek oteller bulunmaktadır. Avustralya dil okulları bakımından zengin bir şehir olması, kurs görmek isteyen öğrencilerin tercih etmelerini büyük oradan etkilemektedir.


Perth

Tarihi geçmişi uzun dönemler öncesine uzanan Perth, Avustralya’nın en büyük dördüncü kentidir. Kent, sahip olduğu uzun geçmişi ile bilinmenin yanında bir de modern hayat tarzı ile kendinden söz ettirmektedir. Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth, uzun dönemler boyunca Aborjinler ve Nyoongarların yaşadığı bir yerleşim yeri olmuştur. 1829 yılından sonra ise İngiliz koloni dönemine tanıklık etmiş ve göçmenlere ev sahipliği yapmıştır.

Avustralya’nın güneybatısında Swan Nehri kıyılarında kurulan şehir konumu sayesinde mükemmel bir güzellik sunmaktadır. Turistleri kendine çeken yönlerinin çok fazla olması sebebi ile her yaz yüzbinlerce turist burada vaktini geçirmek istemektedir. Bununla birlikte öğrenciler de yurtdışı dil okulları konusunda tercihlerini yaparken Perth şehrinden yana tercih haklarını kullanmaktadırlar. 

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya dil okulları veya diğer eğitim programına katılmak isteyen öğrencilerin ülkeye gidebilmeleri için belli bazı evrakları tamamlamaları ve ülkenin resmi prosedürlerinde geçen kurallara uygun hareket etmeleri gerekmektedir. Avustralya öğrenci vizesi almak için sahip olmanız için gereken temel evrak ve belgeler şunlardır;

 • Avustralya’da eğitim alacağınız süre boyunca geçerli olacak pasaport. (varsa eski pasaportunuz)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus müdürlüğünden ya da e-devletten alınabilen vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İngilizce tercümesi,
 • Arşivli sabıka kaydı ve İngilizce tercümesi. (E-devlet sistemine giriş yapılarak bu evrakı temin edebilirsiniz)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve İngilizce tercümesi,
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı,
 • Son mezun olduğunuz okula ait diploma veya çıkış belgesi,
 • Okulu devam edenlerin öğrenci belgesi ve İngilizce tercümesi.

  Genel olarak istenen belgeler bu şekilde iken vize işlemlerinde kolaylık sağlayacak belgelerden bazıları şunlardır;

 • Lisede hazırlık okuyanların lise diploması,
 • Üniversitede hazırlık okuyanların üniversiteden alabilecekleri İngilizce hazırlık sınıfı belgesi,
 • Üniversitede İngilizce dersi alanların dersi aldıklarına dair belge,
 • Herhangi bir dil kursuna gidenlerin sertifika ve diğer belgeleri.

  Okullar

  Dünyanın birçok yerinden uluslararası öğrencilerin her sene tercih ettikleri Avustralya, sunduğu imkan ve olanakları sayesinde öğrencilerin başarılı bir şekilde eğitim süreçlerini tamamlamalarına olanak tanımaktadır. Sahip olduğu eğitim programları ile her seviyede öğrencinin İngilizceyi net şekilde konuşmasını sağlayan Avustralya, dil okulları ile kendinden en çok söz ettiren ülkedir.

  Avustralya’nın dört bir köşesinde İngilizce dil eğitimi görülebilecek dil okulları bulunmaktadır. Dünya genelinde bilinen okullar, üniversiteler ve diğer kurslar sayesinde lisan öğrenme ve lisan sınavlarına girme hazırlığında olanlar istedikleri hedefe çok daha rahat ulaşabilmektedirler. Avustralya dil okullarından bazıları şunlardır;

  ILSC:

  Avustralya’nın en eski yerleşim yeri Sydney’de faaliyet gösteren ILSC, her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği bir kurumdur. Kolejler, öğretmen eğitimi, kurumsal eğitim ve sürekli eğitim gibi programlara sahip olan dil okulu, ilk olarak Kanada’da 1991 yılında faaliyet göstermiş ve kısa sürede dünyanın birçok ülkesinde şubelerini kurarak eğitim hizmetlerine farklı ülkelerde devam etmiştir.

  Kanada’da; Vancouver, Toronto ve Montreal,  Amerika’da; San Franciscove New York, Hindistan’da; Yeni Delhi, Avustralya’da; Brisbane ve Sydney olmak üzere dünyanın 8 ülkesinde hizmet veren ILSC, sunmuş olduğu kaliteli eğitim programları ile İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri okullardan biri olmayı başarmaktadır. ILSC, aktiviteler, konaklama alanları ve İngilizce dil becerisini geliştirmek için düzenlenen diğer destekleyici programlar sayesinde daha hızlı ve daha kolay İngilizce öğrenmeyi sunmaktadır.

  KAPLANGeniş ve konforlu sınıflarıyla Avustralya’da hizmet veren Kaplan Avustralya dil okulları, her geçen sezon daha fazla tercih edilen bir eğitim kurumudur. 75 yılı aşkın deneyimi ile öğrenci ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan eğitim kurumu, farklı ülkelerdeki şubeleriyle de yurtdışı dil okulları kategorisinde en bilinen okullardan biri olmayı sürdürüyor. 

 • Kültürel anlamda kendini geliştirmek isteyenler, iş dünyasındaki kariyerinde daha yüksek zirvelere çıkmak isteyenler veya uluslararası bir şirkette yüksek rütbelere sahip olmak isteyenlerin tercih ettikleri Kaplan, sunduğu eğitim programları ile kendinden en çok söz ettiren kurumlardan biridir. Toplam şubelerinde her yıl 1 milyondan fazla öğrencinin kariyer hedefini gerçekleştirmesine zemin hazırlayan Kaplan, 600 ayrı yerde 31,000’den fazla çalışanı ile İngilizce dil okulları arasında gözde isimlerden biri olmayı başarmıştır.

Viva College  

İlgili Diğer Sayfalar


Avustralya Dil Okullarımız

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC