Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İngiltere'de Üniversite


İngiltere'de Üniversite

Lise döneminden sonra üniversite hayatını farklı bir ülkede tamamlamak isteyen Türk öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri İngiltere’dir. Gerek eğitim şartları gerekse de yaşam koşulları ile dünya standartlarının üzerinde yer alması, ülkenin tercih edilen bir yer olmasını etkilemektedir. İngiltere’de üniversite ise akademik başarıyı elde etmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlardan biridir. Ülke, geleneklerine ve kültürlerine bağlı bir yaşam yeri olup eğitim noktasında disiplini üst seviyelerde tutan bir özelliğe sahiptir. Bu önemli özelliğinden dolayı İngiltere, üniversite noktasında tercih edilen bir ülke olmayı başarıyor.

Lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak genelde iki tipte incelenen İngiltere üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak bazı teknik bölümler bu süreyi 4 yıla kadar çıkartabilmektedirler. İngiltere’de üniversite okuyanlar birçok konuda diğer ülkelere göre daha şanslıdırlar, özellikle okulların başlama döneminin Türkiye ile hemen hemen aynı dönemlere gelmesi ve tatillerinin yılda 3 defa olması öğrenciler açısından dinlenmeyi daha uzun süreli kılıyor. Noel ve Paskalya tatilleri kısa süreli tatiller, Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun süreli tatiller öğrencilerin ders molası verebilmesi adına oldukça faydalıdır.

Köklü bir geçmişi, eğitime verilen önem ve eğitim sonrası iş alanlarına kolaylıkla yayılabilme olanaklarını öğrencilere tanıyan İngiliz yüksek öğrenimi, uluslararası öğrencilere tanıdığı haklarla da kendinden söz ettirmektedir. Yerli öğrencilere sunulan tüm haklara sahip olan uluslararası öğrenciler, mezun olduklarında mesleki alana kolaylıkla yerleşme ve kariyerinde ileri seviyelere ulaşma imkânına sahip olabilmektedirler. Uluslararası eğitim dünyasında yüksek kariyere sahip olan İngiltere üniversitelerinde; kütüphane ve laboratuar imkânları, dünyaca ünlü akademik kadro sayesinde eğitimler hem daha verimli sürmekte hem de öğrenciler beklentilerinden çok daha fazlasını alabilmektedirler.

İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler, diğer ülkelere göre daha avantajlıdırlar. Fiyat bakımından diğer ülkelere göre biraz daha pahalı olsa da resmi dilin İngilizce olması ve burada eğitim görenlerin İngilizceyi net bir şekilde öğrenebilmeleri bile kendi başına büyük bir şanstır. Bununla birlikte çok sayıda üniversite ve üniversite bölümüne sahip olması da yine liseden mezun olan öğrencilerin rahatlıkla istedikleri bölüme yerleşmelerini sağlıyor. LYS veya YGS taban puanı hesaplama gibi bir durumun söz konusu olmadığı İngiltere üniversitelerinin diplomaları YÖK tarafından kabul edildiği için ayrıca öğrencilerin şanslı olduklarını söylemek gerekiyor.

Üniversite sayısı bakımından bir hayli kalabalık olan ülkenin eğitim fiyatları tercih edilen şehre ve okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak sunulan olanaklar ve eğitimde gösterdiği kalite göz önünde tutulduğunda fiyatların cazip olduğu görülecektir. Bununla birlikte burs alabilme imkânının olması ve okul döneminde yarı zamanlı çalışma izninin olması da ayrıca öğrencilerin ekonomik bütçelerine katkı sağlamaktadır.

İngiltere’de Üniversite Çeşitleri

Hazırlık Eğitimi: Foundation

Üniversite alanında zengin ve eğitim alanında bilinirlik kazanan İngiltere’de foundation eğitimi, Türkiye’deki hazırlık sınıfları ile eştir. Eğitim süresi genel olarak 1 yıl süren foundation programının amacı; öğrenciyi tercih ettiği bölüme hazırlamaktır. İşletme, hukuk, mühendislik ve elektronik bölümleri gibi özel bölümlerin yanı sıra sosyal bilimler gibi genel programlara giriş için verilmektedir. Daha çok üniversite hayatına hazırlamak veya yeterli dereceye ulaşmak amacıyla görülen bu eğitim ile liseden yeni mezun olmuş öğrencilerin hem İngiltere eğitim sistemine ayak uydurmaları hem de tercih edecekleri bölüm hakkın ön bilgi edinmeleri sağlanıyor. Tabi ki foundation programlarının denkliği olan diplomalar bulunmaktadır.

Master Eğitimi

Yüksek lisans eğitimi olarak da adlandırılan master eğitimi, İngiltere’de üniversite okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri bir başka seçenektir. Türkiye’de herhangi bir üniversite bölümünden mezun olmak İngiltere’de master eğitimi almak için yeterlidir. Ancak Üniversitelerin seçicilik durumuna göre genellikle 2.50 üzeri not ortalaması istenmektedir. Genel kabul şartı olarak not ortalaması baz alınsa da bu yeterliğe sahip olmayan öğrenciler, İngiltere’de pre-master eğitimi denen programa katılırlar. Sömestr döneminden akademik eğitim yılına kadar uzayabilen pre-master programını bitiren öğrenciler yüksek lisans (master) eğitimine başlayabilmektedirler.

Doktora

Eğitim dünyasında adından çokça söz ettiren ve Türk öğrenciler tarafından çok fazlasıyla tercih edilen İngiltere, doktora eğitiminde de kendinden söz ettiren bir ülkedir. İngiltere’de doktora programı, ders içeriğini içermez. 3 sene süren eğitim, ABD’ye kıyasla daha erken sürede bitirilebilmektedir. Doğrudan araştırma üzerine olan doktora eğitiminde şart koşulan temel detay ‘Research Proposal’ denen yol haritasıdır. İngiltere’de üniversite okuyanlar veya yüksek lisans programını ülkede tamamlayanlar doktora programına daha rahat katılabilmektedirler. Avantajları bunlar olmasına rağmen ABD şartlarına göre daha negatif olan durum ise burs alma imkanının neredeyse imkansız olmasıdır.

Yaşam koşulları

Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya Adası’nda yer alan İngiltere, müreffeh yaşamı ile bilinen bir ülkedir. Daha önce Birleşik Krallık’ı meydana getiren 4 ülkenin en büyüğü olan ülke, geleneklerine bağlılığı ile bilinir. Yaşam koşulları, Türkiye’ye göre biraz daha yüksek olsa da ekonomik anlamda kendini geliştirmesi ve öğrenciler için sağlanan avantajlarının olması rakamları alt düzeye indirgeyebilmektedir. İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler; eğitim süresince haftalık 20 saat çalışma imkanına sahiptirler bu da öğrencilerin ekonomilerine katkı sağlamak adına yeterli gelebilmektedir.

Zengin kültürü ve yaşam kalitesinde sahip olduğu konumu ile dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan İngiltere, şehirlerindeki yaşam kalitesi ile gerek öğrencilerin gerekse de farklı amaçla ülkeyi ziyaret edenlerin dikkatini çekmektedir. Londra, Manchester, Brighton, Oxford gibi kentlerin bilinirliği, turizm dünyasında ve özellikle de eğitim dünyasında çok fazlasıyla kendinden söz ettirmektedir. Kültürel anlamda zengin olmaları, tarihi dokuların her köşe başında kendini göstermesi ve insanlarının sıcakkanlı yaklaşımları sayesinde dünyanın en çok bilinen şehirleri olmayı başarıyorlar.

Dünyanın en yaşanılır ülkeleri arasında yer alan İngiltere’de yaşam koşulları tamamen halkın özgürlüğü ve refahı üzerine kuruludur. Olayların yaşanmaması, kaos ve gerilimden uzak olması daha da önemlisi ülkede her insanın kişisel haklarına saygı duyulması İngiltere’nin cazip bir ülke haline gelmesini sağlıyor. Tabi ki yaşam koşullarını incelerken fiyatlarından bahsetmeden geçmek doğru olmayacaktır. Başında da dediğimiz gibi İngiltere’de yaşam fiyatları Türkiye’ye göre biraz daha yüksektir fakat eğitime verilen önem ve eğitim sonrasında uluslararası öğrenciler için sağlanan avantajlar göz önüne alındığında harcanacak paranın değer olduğunu görmek mümkündür.  Doğal güzellikler, tarihi yapılar, mimari anlamda zengin varlıklara sahip olan İngiltere, öğrenciler için tercih edilebilecek en seçkin ülkelerden biridir.

Neden İngiltere’de Üniversite?

Dünyanın en prestijli üniversitelerine sahip olan İngiltere’de üniversite okumak için birçok neden sıralanabilir. En başta resmi dilin İngilizce olması burada okuyan öğrencilerin İngilizceyi çok net şekilde konuşmalarını sağlamaktadır. Başarısını dünya genelinde kanıtlamış üniversitelerde okumak için kendi başına bir değerdir. Kariyer çalışmasına hız vermek isteyen öğrencilerin yurtdışı üniversitelerinde ilk tercihlerinin İngiltere olması tesadüf değildir. Eğitim standartlarının çok yüksek olması, kariyer yapma yolunda hızlı adımlara attırma imkânları ve daha birçok neden İngiltere’de üniversite okumak için geçerli sebeplerdir. Temel olarak “neden İngiltere’de üniversite?” sorusuna şu başlıklar altında cevap vermek mümkündür.

Üniversite sayısı: 200’e yaklaşan üniversite, 700 mesleki eğitimin sunulduğu College, ön lisans ve lisans eğitimlerinde çok sayıda alternatife sahip olan İngiltere, öğrencilerin istedikleri gibi eğitim alabilmeleri için biçilmiş kaftan gibidir. Zengin kütüphaneler, laboratuar, bilgisayar odaları, çalışma odaları ve umumi alanların zengin olduğu üniversitelerde öğrenciler eğitimlerine çok daha rahat bir şekilde adapte olabilmektedirler.

Kültürel zenginlik: İngiltere, kozmopolit yapı bakımından çok zengin olmasa da uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettikleri bir ülke olması kültürel kaynaşmayı sağlayan büyük bir etken olarak görülmektedir. İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler ülkenin bu zengin değerinden yararlanarak eğitimlerinde başarı ve farklı medeniyetlere sahip insanlarla kaynaşma imkânı bulabilmektedirler.

İngilizce avantajı: En az 3 yıl süren üniversite eğitimi süresi boyunca İngiltere’nin resmi dilinin İngilizce olması, burada okuyan öğrencilere İngilizceyi net bir şekilde öğrenme imkânı tanımaktadır. Eğitimin İngilizce temeli üzerine olması ve sosyal hayatta sık kullanılan bir dil olmasının yanında dil okullarının sayıca fazla olması da yine dilbilgisini net şekilde öğrenmek isteyenler için büyük bir fırsattır.

Eğitimin araştırma temelli olması: Bazı ülkelerde eğitimler daha çok teorik eğitimler üzerinde yürür. Ancak İngiltere’de üniversite okuyanlar bu konuda çok daha şanslıdırlar. Pratik ve araştırma odaklı eğitimlerin verildiği ülkede, öğrencilerin kendi bölümleri hakkında daha fazla bilgi toplamaları ve aldıkları eğitimden daha fazla verim elde etmeleri durumu söz konusu olmaktadır.

Sınavsız geçiş hakkı: Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin LYS ve YGS sınavlarında başarılı olmaları gerekir. Ancak İngiltere’de üniversite okumak için böyle bir şart yoktur. Daha çok öğrencinin kendini yakın hissettiği bir bölümü tercih etme hakkı vardır ve tercih ettiği bölüme aşina olması için “pre-master” programı denen 1 yıllık hazırlık eğitimi almaktadır. Bu da öğrenci için büyük bir avantajdır.

Diplomalarının geçerliği: İngiltere’de üniversite okuna Türk öğrenciler Türkiye’ye döndüklerinde YÖK denkliği bulunduğu için kariyer adımlarını atmaya devam edebilirler. Dünyanın birçok ülkesinde diplomalarının denkliğinin bulunması da ayrıca uluslararası alanda kendini kanıtlamak isteyen bir öğrenci için güzel bir avantajdır.

Çalışma izni: İngiltere üniversitelerinde okuyan öğrenciler, eğitim süreci boyunca haftalık 20 saat çalışma iznine sahiptirler. Bunun yanı sıra mezun olan öğrencilere 1 yıl çalışma izni ve oturum verilmektedir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin, İngiltere öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Diğer ülkelerle kıyaslandığında biraz daha zor şartları olmasına rağmen imkansız olmadığını bilmeniz gerekiyor. Boğaziçiedu danışmanlarımızdan destek alarak öğrenci vizesi çıkartma konusunda yardım alabilir, hazırlanması gereken evrak ve belgeler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC