Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Avustralya'da Üniversite


Avustralya'da Üniversite

Avustralya’da üniversite

Yaşam kalitesi ile göz dolduran Avustralya, dünyanın en yaşanılır ülkelerinden biridir. Doğal anlamda oldukça zengin olan ülke, körfez kıyılarında yer almasıyla bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Burada suç oranı da çok düşük, ülkede eğitim gören öğrenciler ve turistik amaçlagiden kişilerin genel kabul ettiği görüş, suç oranının çok düşük olması ve insanların huzur içinde yaşamalarıdır. Bu da Avustralya’da üniversite eğitimi görmek isteyenlerin sayısının fazla olmasında büyük bir etkiye sahiptir.

Avustralya’da üniversite eğitimi gören öğrenciler, her anlamda şanslıdırlar. Gerek maliyet bakımından gerekse de hükümetin yabancı öğrenciler için çıkarttığı yasalar bakımından rahat ederler. Ülkede üniversite okurken çalışma imkânı da bulan öğrenciler, ekonomik anlamda bütçelerine katkı sağlayabiliyorlar. Okul döneminde haftalık 40 saat, tatil zamanlarında ise tam gün çalışma izni olan öğrenciler, bu avantajı değerlendirdiklerinde hem ekonomilerine katkıda bulunabiliyorlar hem de sosyal anlamda kendilerini daha fazla geliştirme imkânına sahip olabiliyorlar.

Avustralya üniversitelerinde eğitim dili İngilizcedir. Eğitim dönemi boyunca İngilizce üzerine dersleri işleyen öğrenciler, dil geliştirme fırsatını yakalamış oluyorlar. YÖK tarafından tanınan üniversitelere gitmek için LGS ve ALES sınavlarında barajı aşmaya da gerek yoktur üstelik hangi liseden veya bölümden mezun olursanız olun, Avustralya üniversiteleri okumak istediğiniz bölümlerde okumanıza müsaade edecektir. Bu da geçmişte verdiğiniz yanlış kararın telafi olunmasını sağlamaya yetmektedir.

Çoğu ülkede üniversite okumak için girmeniz gereken GRE, GMAT ve SAT sınavları vardır ve bu sınavlarda barajı aşmış olmanız gerekiyor, Avustralya üniversitelerinde ise böyle bir şart koşulmamaktadır. Bunun yerine IELTS, TOEFL ya da Pearson testi puanına göre işlem yapılmaktadır. Üniversitelerinin çoğunda yıldaüç defa dönemin açılması öğrencilerin sene kaybı yaşamasını engelliyor ve birçok üniversitenin 3 yıllık olması da ayrıca uluslararası öğrenciler açısından hem ekonomik maliyetlerle okuma imkânı sunuyor hem de kısa sürede diploma alma hakkını elde etmelerine imkan tanıyor.

Avustralya hükümeti; gerek yerli halkın gerekse de yurtdışından gelen öğrencilerin haklarını gözetme konusunda ciddi kanunlar getirmiştir. Öğrencilere sunulan imkânların yüksek standartta tutulması ve paralarının garanti altına alınması gibi pek çok avantaj sunan ülke yönetimi, uluslararası öğrencilerin eğitim süreçlerinin daha rahat bir zeminde yürümesi için gerekli tüm çalışmaları yapmıştır.

Avustralya’da Üniversite Çeşitleri

Ön lisans TAFE (Technical and Further Education)

Avustralya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için sunulan imkân ve olanaklar oldukça fazladır. Genel olarak 3 yıl süren bazen de 4 yıllık olabilen üniversitelere alternatif olarak mesleki hayata geçiş kolaylığı sunan TAFE programları, 2 yıl sürmektedir. Türkiye’den herhangi bir okuldan mezun olmanız yeterlidir, LGS veya ALES gibi sınavlara giriş yapmadan ve baraj sıkıntısı yaşamadan Avustralya üniversitelerine müracaat ederek kendinizi geliştirmek istediğiniz herhangi bir bölümü tercih ederek TAFE (Technical and Further Education) eğitimine başlayabilirsiniz.

IELTS sınavından 5,5 skor alan tüm öğrencilerin katılabildikleri ön lisans programı, öğrenciler için büyük avantajlar sunmaktadır. Özellikle iş hayatına kına sürede atılmak isteyen öğrenciler, TAFE programına katılarak iş hayatı için başlangıç adımını atabiliyorlar. Özel kolejler veya devlet üniversitelerinde katılım sağlanabilen TAFE programında genel olarak en çok tercih edilen bölümler; Turizm, IT, İşletme, Muhasebe, E-Ticaret, Moda, İnşaat, Makine gibi bölümlerdir. Fakat bunların yanı sıra özel bir alanda kendini geliştirmek ve diploma almak isteyen öğrenciler için de farklı olanaklar sunulmaktadır.

Lisans

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin çoğunluğu Avustralya’yı tercih etmektedir. Bunun en büyük nedeni YÖK tarafından tanınan lisans ve master eğitimleri, ülkemizde iş bulmak veya devlet kurumunda çalışmak isteyenlerin önünü açıyor. Avustralya’da lisans eğitimi; sosyal bilimlerde 3 yıl, mühendislik bölümlerinde ise 4 yıl sürmektedir. Bu süre zarfında öğrencilerin sahip oldukları tüm haklar sunulmakta olup ders dışında çalışmak isteyen öğrencilere bu hak tanınmaktadır. Şubat-Aralık ayları arasında süren eğitim, yıl içinde kayıt yapmak isteyen öğrencilerin işini kolaylaştırıyor. 2’si özel, 37’si devlete bağlı olan Avustralya üniversitelerinin çoğunda kayıt için son başvuru tarihi Ekim ayıdır.

Özel veya devlet üniversitelerinde okumak isteyen uluslararası öğrenciler için YGS veya ALES sınavından baraja girme şartı aranmamaktadır. IELTS sınavından 5,5 skor alan öğrenciler, Avustralya’da ünivesite eğitimi görme hakkına sahiptirler. Moda, inşaat, sanat, mühendislik, mimarlık, tıp ve daha aklınıza gelebilecek tüm bölümlerde okuma şansı yakalayabileceğiniz ülkede, sunulan yaşam koşulları ve öğrenci hakları sayesinde çok daha rahat edeceksiniz.

Yüksek Lisans

Avustralya üniversitelerinde YÖK denkliğinin bulunması, Türkiye’den yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere fırsat olarak sunuluyor. Birçok anlamda avantaj sunan ülke, üniversitelerini tüm dünyaya kabul ettirmiş, verdiği eğitimler sayesinde çok sayıda yüksek mevkide insanlar yetiştirmiştir. Avustralya’da üniversite okumanın birçok avantajı vardır, bunlardan en önemlisi, Amerika veya İngiltere’ye göre fiyatlarının düşük olmasıdır. Bunun yanı sıra öğrencilere sunulan haklardan biri de okul döneminde çalışma imkanı tanınmasıdır. Bu da öğrencilerin eğitim hayatında bütçelerine katkıda bulunmaları için önemli bir fırsattır.

Avustralya’da yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrencilerin IELTS sınavlarına girmeleri ve skorlarının 6,5 olması gerekiyor. 2 yıllık üniversitelerde pek şart aranmasa da lisans ve yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrencilerin iyi derecede İngilizce bilmeleri ve iş becerisi şartı koşulmaktadır. Lisansüstü programlara kabul edilirken, lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız ödevler, araştırmalar, aldığınız notlar ve alanınızla ilgili aldığınız başarı notları göz önünde tutulmaktadır. Kariyer fırsatını yurtdışında tamamlamak isteyen öğrenciler için Avustralya’da yüksek lisans programlarına katılabilirler.

Doktora

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin çoğunlukla tercih ettikleri ülke Avustralya’dır. 100 kadar ülke ile bağlılığı bulunan ve diplomaları geçerli olan üniversiteler, diğer ülkelere göre öğrencilere daha fazla avantaj sunmaktadır. Mesleki hayatın daha kariyerli olması ve öğrencilik yıllarının daha kaliteli bir zemin üzerinde yürümesi gibi pe çok avantaja sahip olan ülkede doktora yapmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Avustralya’da doktora eğitimi görmek isteyen kişilerin en az 3-4 yıllık üniversitelerden mezun olmaları ve diploma notlarının yüksek olması gerekiyor. İngilizce seviyesinin yüksek olması şartı da buna dahildir. Araştırma doktorası, mesleki doktora ve yüksek doktora olarak 3 farklı bölümden oluşan doktora eğitimi, öğrencinin kendini geliştirmek istediği alana bağlı olarak tercih yapmasına olanak tanımaktadır. Mesleki hayatlarında daha yüksek kariyer sahibi olmak isteyen kişilerin Avustralya’da doktora eğitimi almasından sonra beklediklerinin çok daha üzerinde imkan ve olanaklara sahip olmaları, üniversite programlarının her geçen gün daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Yaşam koşulları

Dünyanın 13. Büyük ekonomisi olan Avustralya, sahip olduğu kaliteli yaşam koşullarıyla dünyanın kabul ettiği bir ülkedir. Müreffeh yaşam kalitesinin yanında sahip olduğu değerler, kültürel birikim, sosyal alanlar ve geleneksel yaşam biçimi ile dünyanın gözlerini üzerine çekmeyi başaran bir yerdir. Ülke, sahip olduğu ılıman iklimi ile insanlarına sirayet eden bir yaşam biçimine sahiptir. Her ne kadar orta kesimlerde büyük yüzölçümlerine sahip olsa da sahil şeridinde yer alan yerleşim yerleri ılıman bir iklime sahiptir. Bu da ülkede yaşamayı veya burada tatil olmayı yılın her ayına sığdırabilmek isteyenlere imkân olarak sunuluyor.

Yüksek hayat standartlarına sahip olan Avustralya, her ne kadar göçmenlerin gitmek istedikleri bir ülke olsa da sahip olduğu yasalar buna müsaade etmemektedir. Bu da hayat şartlarının daha stabil olmasını sağlamaktadır. Newsweek dergisinin yayınladığı “hayat kalitesi indeksine” göre, Avustralya, dünyanın 4. Sırasında yer almaktadır. Avustralya’da üniversite okuyan öğrenciler yerli halk kadar haklara sahiptirler. Eğitim dönemleri boyunca haklarının devlet tarafından koruma altına alınması, paralarının garantide olması gibi pek çok özelliğin yanında bir de derslerden kalan zamanlarında çalışma imkânı yakalamaları da yine ülkenin yaşam koşullarının getirdiği önemli bir gelişmedir.

Neden Avustralya’da Üniversite?

Her anlamda kaliteli bir yaşama sahip olan Avustralya, üniversiteleri ile göz dolduran bir ülkedir. 100 ülke ile bağlantılı olan üniversitelerinden alınan diplomalar, neredeyse dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu da ülkede eğitim görmeyi cazip hale getiren nedenler olarak değerlendiriliyor. Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından da kabul görülen Avustralya üniversite programları, eğitimini Avustralya’da tamamlayarak Türkiye’ye dönen öğrencilerin yolunu açmaktadır. Tüm bunların yanında neden Avustralya’da üniversite sorusuna kısa başlıklarla şu şekilde cevap verilebilir;

Eğitim dili: Avustralya’da üniversite okuyan kişiler özellikle de ön lisans eğitimi alan kişiler dil bilmek zorunda değiller. Temel İngilizce bilgisinin olması yeterli gelebiliyor. Ülkedeki üniversitelerin eğitim sisteminin İngilizce olması, öğrenciler açısından güzel bir fırsata dönüşüyor ve İngilizce dil becerilerini geliştirme imkanı tanıyabiliyorlar.

YÖK tarafından tanınması: Ülkemizden yurtdışına çıkarak üniversite okumak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Fakat geri dönüşte bazı ülkelerden alınan diplomalar geçerli olmadığı için öğrencilerin iş bulma olanakları düşüyor. Avustralya’da üniversite okumanın en büyük avantajlarından biri de kendini burada gösteriyor çünkü YÖK, tüm Avustralya üniversitelerini tanımaktadır.

Dönem kaybının olmaması: Çoğu yurtdışı üniversitelerde dönem kaybı gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Türkiye’de de ara dönem veya ara dönemde kayıt yapma gibi bir şans sunulmamaktadır. Avustralya üniversiteleri en büyük farklarını bu noktada da gösteriyorlar. Çoğu üniversitede 3 başlangıç döneminin olması, dönem kaybının ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Öğrenci hakları: Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Vize kolaylığı: Avustralya Büyükelçiliğinde, lisans, yüksek lisans amaçlı vize başvuruları 48 saatte sonuçlanmaktadır.

Eğitim sonrası çalışma imkanı: Herhangi bir alanda 2 yıl lisans ya da yüksek lisans seviyesinde eğitim alarak mezun olan öğrencilere, mezuniyet sonrası otomatikman 2 yıl ful time kalma ve çalışma izni verilmektedir. Bu süre içerisinde mezun kişi isterse, vatandaşlık (Permanent Residency) için başvurabilmektedir.

Çalışma izni: Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar. Son yasa ile 18 yaş üzeri çalışanların saat ücretleri alt sınırı 15 AUD/ saat olarak belirlenmiştir.

Avustralya’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Eğitim hayatını Avustralya’da devam ettirmek isteyen öğrenciler, Avustralya öğrenci vizesi başvurusu yaparak kısa sürede netice alabilirler. Gerekli belge ve evrakların hazırlanması, istenen vize ücreti ve masraf karşılama belgeleri gibi önemli evrakların tamamlanması durumunda başvuru gününden itibaren 48 saat içinde vize işlemi sonuçlanmaktadır. 

İlgili Diğer Sayfalar


Avustralya Üniversitelerimiz

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC