Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Avustralya'da Yüksek Lisans


Avustralya’da Yüksek Lisans

Uluslararası alanda eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Bazı ülkeler, bazı ülkelere göre daha fazla tercih ediliyor ve bunun da geçerli nedenleri vardır. Avustralya, yüksek lisans, dil okulları ve diğer üniversite türlerinde en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Bunun nedenleri elbette çok fazlasıyla sıralanabilir fakat en önemli nedenlerdenbiri ülkenin huzur içinde olması ve müreffeh bir ekonomiye sahip olmasıdır. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler, sahip oldukları haklarını kullanma ve eğitim sonrası iş bulma olanaklarında diğer ülkelere göre daha fazla avantaja sahiptirler ve daha da önemlisi üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir.

Avustralya’da yüksek lisans yapan öğrenciler her anlamda diğer ülkelerden daha avantajlıdırlar. Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere’ye kıyaslandığında hem üniversite ücretleri hem de yaşam giderleri oldukça hesaplı olan ülkede, yaşam standartları da gayet yüksek seviyede olduğu için öğrencilerin dikkatini çekiyor tabi ki bu da tercih etmelerini büyük oranda etkiliyor.

Üniversite hayatında daha başarılı yerlerde olmak isteyenler ve eğitim sonrası daha rahat kariyer sahibi olmak isteyenlerin tercih ettikleri Avustralya, sunduğu imkanlarla kendini tanıtan ve üniversite eğitim hizmetlerinde öğrencilere sunduğu olanaklarıyla bilinen bir ülkedir. Ancak küçük bir hatırlatmada bulunmadan geçmemek gerekiyor ki; Avustralya üniversitelerinde kabul şartları program veya bölümlere göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı üniversitede olmasına rağmen farklı bölümde okuyan iki öğrenciden istenen belgeler farklılaşabilmektedir. Yeteneğe dayalı, iç mimarlık, mimarlık, grafik tasarımcılık gibi bölümlere portfolio sunulması gerekiyor.

Avustralya; İngiltere veya Amerika’ya göre daha ekonomik bir yaşama sahiptir. Aynı durum üniversitelerinde de geçerlidir, elbette bu ülkede de belli bazı şartlarla birlikte üniversite harçları da istenmektedir fakat diğer üniversitelerle kıyaslandığı zaman Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almanın maliyeti daha azdır. Bu da her öğrencinin kolaylıkla ülkede okul okumasını sağlamaktadır.

Eğitimini uluslararası alanda tamamlamak isteyen öğrencilerin daha çok tercih ettikleri Avustralya, öğrencilere karşı daha yumuşak kurallara sahiptir, bunlardan en önemlisi vize kolaylığının sağlanmasıdır. Avustralya’da mastır yapmak isteyen öğrencilere sunulan bu imkan sayesinde uzun uğraş vermeden kısa sürede üniversitede eğitim almaya başlamak kolaydır.

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almaya başlamadan önce bilinmesi gereken bazı önemli detaylar ve dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Avustralya’ da eğitim ve yaşam maliyetleri: Avustralya’da master yapmak isteyen bir öğrencinin öncelikle maddi durumunun iyi olması gerekiyor zira ülke her ne kadar diğer ülkelere göre daha ekonomik rakamlara sahip olsa da harcanması gereken paranın bilincinde olmak önemlidir. İşletme bölümlerinde maliyet 23bin Avustralya Doları; Mimarlık, Mühendislik, IT gibi alanlarda Avustralya’ da Master ücretleri yıllık 25.000- 35.000 AUD, Tıp için yıllık Master ücreti  50.000 AUD’yi bulabilmektedir. Bu rakamları göz önünde bulundurarak hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Okul seçme: Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin dikkat etmeleri gereken önemli bir diğer husus ise okul seçme konusudur. Diğer ülkelerde olduğu gibi isabetli bir karar almak için internet sitelerinden veya danışmanlık hizmeti veren kaynaklardan yararlanmak gerekiyor. Okul seçiminde sağlıklı bir tercih yapıldıktan sonra geriye kalan işlem, okul seçimi zamanıdır. Seçtiğiniz okul ile iletişime geçme sürecinizin mezun olmadan veya mezun iseniz en az 1 yıl öncesinden olması gerekiyor. Başında da belirttiğimiz gibi çok sayıda üniversiteye sahip olan ülkede boş kontenjan bulmak bazen imkansız hale gelebiliyor, bu yüzden erken davranmak önemlidir.

Yabancı Dil Bilgisi / İngilizce

Yabancı dil, diğer ülkelerde olduğu gibi Avustralya’da da şart koşulan konulardan biridir. Master programına katılmak isteyen bir öğrencinin IELTS 6,5 skoruna sahip olması gerekiyor. İngilizce seviyesi düşük olan öğrencilerin, kendi ülkelerinde veya yurtdışı dil okullarında  IELTS sınav hazırlık kurslarına hazırlık yapmaları gerekiyor.

Okula başvuru

Gerekli inceleme ve araştırmaları yaptıktan sonra okula başvuru sürecine girmiş olacaksınız. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri ücretler konusudur. Ücretler, program tipine göre değişebilmekte ve daha da önemlisi her okulun aynı programı olmasına rağmen şehir veya eyalet farkı nedeniyle daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle eğitim süreci için gerekli başvuruyu yapmadan önce okullar hakkında en ince detaylara ulaşmanız gerekmektedir.

Avustralya’ da Yüksek Lisans Eğitimi Almanın Şartları

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak için belli bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle maddi yeterlilik, sponsor bulma ve İngilizce dil bilgisinin yeterli seviyede olması, aranan en temel şartlardandır. 4 yıllık üniversite mezunu olan her öğrencinin ülkede master yapmasına izin verilmektedir. Burada önemli olan hangi bölümden mezun olduğunuz değil, tercih etmek istediğiniz bölüme uygun şartlara sahip olup olmadığınızdır. Bunu kanıtladığınızda geriye kalan tek şey basit ama dikkat isteyen şartları yerine getirmek olacaktır. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak için aranan şartlar şu şekildedir;

  • 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak,
  • Not ortalamasının (GPA) 2,20 ve üzerinde olması,
  • Dil yeterliliğini kanıtlayan TOEFL /IELTS skoru belgesi,
  • Maddi yeterlilik,
  • İngilizce dil bilgisi yeterliliği,
  • Akademik başarılar,
  • Bilgi ve yetenek testlerinin sonuçları,
  • Referans mektupları

Başvuru ve kabul koşulları

Üniversite Diploması:

Tüm uluslararası öğrenciler için ilk şart Avustralya'da geçerliliği olan 4 senelik bir lisans programını başarı ile tamamlamış olma koşuludur. Türkiye'deki 4 senelik üniversitelerin tamamının diplomaları, Avustralya'da yüksek lisans programı sunan okullar tarafından kabul edilmektedir. Üniversite diploması olmamasına rağmen, lise mezunu düzeyindeki öğrenci adayı eğitim almak istediği alanda en az 3 yıllık iş tecrübesini ve mesleki eğitimlerini kanıtlayarak da Yüksek Lisans programlarına başvuruda bulunabilir.

Yabancı Dil Yeterliliği:

Avustralya’daki üniversitelerin eğitim dili İngilizcedir. Dolayısıyla Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ispat etmeleri gerekmektedir. Avustralya’daki üniversiteler TOEFL, IELTS ya da PTE Academic sınav sonuçlarını kabul ederler. Minimum skor okullar arasında değişiklik göstermekle beraber genel olarak TOEFL sınavından 213 veya IELTS sınavından 6,5 şartının arandığı söylenebilir.

Vize başvurusunda ise lisans/yüksek lisans başvurusu yapan adaylar Avustralya büyükelçiliğine İngilizce seviyesi hakkında sınav sonucu ibraz etmek zorunda değildirler. Diploma programlarını ara geçiş programı olarak kullanan ve örneğin Dil eğitimi + Diploma + Lisans programı gibi paket program başvurusu yapan öğrenciler vize başvurusunda en az 5.0 IELTS ( akademik ) düzeyinde İngilizce dil bilgisi sahibi olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.

Eğitim Giderlerini Karşılamaya Yetecek Finansal Kaynak:

Eğitim giderlerinin ne kadar olacağı kişiye, programa ve süresine göre değişiklik gösterecektir. Sadece dil eğitimi almak isteyen öğrenci, Avustralya Öğrenci Vizesi başvurusunda; kurs ücreti (fatura tutarı) artı, uçak bileti için 2000 AUD ve Avustralya'da kalınacak her ay için 1750 AUD toplamı kadar bir meblağı, kendilerine ya da eğitimlerine sponsor olacak kişiye ait banka hesaplarında göstermeleri gerekmektedir. Sponsor olacak kişinin gelirini kanıtlayan belgeler sunması şarttır. Bu paranın vize başvurusu yapılmadan en az 3 ay önce bankaya yatırılmış olması gerekmektedir.

Doğrudan lisans/yüksek lisans eğitimi almak isteyen, ya da dil eğitimine ihtiyaç duyan ancak asıl almak istediği eğitim türü lisans ya da yüksek lisans  (kombine kabullü başvurular) olan öğrenci adaylarından ise, yine her ay için 1.500 AUD yaşam maliyeti, artı 2000 AUD uçak bileti artı kurs ücreti fatura tutarı kadar bir parayı kendisinin ya da sponsorunun hesabında göstermelidir. Ancak paranın 3 aylık geçmişinin ya da sponsorun gelirinin kanıtlanması gerekmemektedir.

Not Ortalaması ve Transcript:

Avustralya eğitim sisteminde üniversite veya yüksek lisans programlarına giriş için merkezi bir sınav olmadığı için üniversiteler akademik seviyenin hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla not dökümünüzü görmek isteyeceklerdir. Tabii ki bu belgeler İngilizce olmalıdır.

Referans Mektupları:

Adayların akademik ya da çalışma ve sosyal hayatlarında başarılarını sunabilecekleri referans mektupları, eğitmenler ve işverenlerden temin edilebilir. Avustralya'daki üniversiteler yüksek lisans öğrencilerinde minimum 2 adet referans mektubu talep etmektedirler.

Niyet Mektubu:

Genel olarak öğrencinin niye belirli bir eğitim kurumunu ve bölümü seçtiği hakkında bilgi veren Niyet Mektubu, okul yetkililerinin öğrenci hakkında verecekleri karar açısından çok önemlidir.

MBA programları için yukarıdaki koşullara ek olarak iş tecrübesi şartı da aranmaktadır. Bazı üniversitelerde minimum iki senelik tecrübesi yeterli olurken kimi okullar 5 senelik iş tecrübesi isteyebilmektedirler.

Sağlık Kontrolü ve Sağlık Sigortası:

Bir ada olan ve bu nedenle dışarıdan gelebilecek hastalık gibi tehlikelere karşı daha korumasız kalan Avustralya devleti, uluslararası öğrencilerin sağlık durumlarına da oldukça dikkat etmektedir.OSHC –Overseas Student Health Cover- adı verilen seyahat ve sağlık sigortasını da tüm eğitim sürelerini kapsayacak şekilde yaptırmaları zorunludur.

Avustralya’da yüksek lisans eğitiminin süresi seçilen programa göre değişmekte ve tercih edilen program ve okula göre "1", "1.5" veya "2" sene sürmektedir. 

Avustralya’da yüksek lisans programları genel olarak Şubat ve Temmuz aylarında da başlamaktadır. Nadiren Temmuz ve Şubat yanı sıra, Nisan ve Kasım ayında başlayan programlar da bulunabilmektedir. Programlara katılım için son başvuru tarihi ise programın başlayacağı tarihe 10 hafta kaladır.

Programların başlangıç tarihlerinin hem Şubat hem de Temmuz ayı içinde olması, lisans eğitimleri yaz başında biten ancak yabancı dil seviyesi Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alacağı okulun istediği düzeyde olmayan öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Programın başlayacağı zamana kadar geçen bu süre, dil eğitimi almak için değerlendirilebilmektedir. Benzer nedenler sebebiyle birçok öğrenci şartlı kabul yolu ile üniversitelere kayıt yaptırmaktadır.

Avustralya’da bir yüksek lisans programına katılan öğrenciler, programlarının başlaması ile beraber part-time çalışma iznine sahip olurlar. Haftada 20 saat gibi bir sınırı olan bu işlerde çalışan uluslararası öğrenciler cep harçlıklarını çıkarabilmektedir. Tatil dönemlerinde çalışma izninin süresi haftada 40 saate kadar çıkmaktadır. Ayrıca Avustralya’da bir yüksek lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından bir sene Avustralya’da kalma ve tam zamanlı çalışma hakkı kazanırlar. Evliolduğu için eşini geride bırakması gerektiğini düşünüp, eğitim planlarını erteleyen arkadaşların söz konusu ülke Avustralya olduğunda bu endişesi de gereksizdir.

Asıl başvuru sahibinin yanı sıra eş de başvuruya dahil edilebilmektedir. Asıl başvuru sahibinin dışında, başvuruya dahil olan her kişi için de vize ücreti ödenmektedir. Çıkan vize ise, asıl başvuru sahibinin aldığı vizenin süre ve haklar olarak aynısıdır. Eş için de çalışma izni haftada 20 saat olarak verilmektedir.

Yaşam Koşulları ve maliyetler

Avustralya, eğitim sistemi ve kültürel alanlarıyla dikkatleri üzerine çeken dünya ülkelerinden biridir. Burada yaşamak veya okul okumak isteyenler diğer ülkelere göre daha şanslıdırlar. Gerek güçlü ekonomisi, gerek yaşam rahatlığı ve gerekse de şehirlerinin huzurlu olması tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kumsalları, doğal alanları, yaşam tarzı, insanların felsefesi ve özgürlüğe olan düşkünlükleri sayesinde Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler çok daha rahat edebilmektedirler.

Maliyetler bakımından diğer ülkelere göre daha düşük olması ise kendi başına incelenmesi gereken konulardan biridir. Bir öğrencinin Avustralya’da yüksek lisans alırken harcayacağı paralar doğalgaz, elektrik harcamaları vs. kira ücreti haricinde ise haftalık olarak AUD$80-$150 gibi bir rakam harcar. Sağlık sigortası için (12 aylık) harcaması gereken maliyet AUD$ 650’dir. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda diğer ülkelere göre daha ekonomik olduğunu göreceksiniz. 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC