Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Avustralya Diploma Programları


Avustralya Diploma Programları

Diploma Programı Nedir?

Türkiye’de lise mezunu olmuş, yurtdışında lisans eğitimi almak ve bundan yararlanarak kariyerinde daha yüksek bir konuma sahip olmak isteyenlerin son zamanlarda en çok tercih ettikleri Avustralya diploma programları, genellikle özel kolejler, TAFE’ler ve bazı üniversiteler bünyesinde verilen eğitim programlarıdır.

Bu eğitim programlarının en önemli özelliği, doğrudan üniversiteye (dolayısı ile pahalı bir eğitime) başlamak yerine, ders kredileri biriktirerek ve eğitimi zamana yayarak, lisans eğitimi maliyetlerini azaltmaktır. Diploma programlarının maliyeti; tercih edilen okula, okulun sunduğu olanaklara ve eğitimde kullandığı yöntemlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Yeterli krediyi toplayan öğrenciler, bunları kabul eden üniversitelerde ilgili alanın lisans programına devam edebilir ve sonunda lisans diploması ile üniversite mezunu olabilirler.

Diploma Programı Kayıt Şartları Nelerdir?

Bu programlara kayıt olabilmek için okular genellikle İngilizce yeterliliği ve bazı durumlarda ek şartlar gerektirirler. Diploma programlarına başlamak için ihtiyaç olan puan 5.5 IELTS, lisans programlarına başlamak için ihtiyaç duyulan puan ise IELTS akademik 6.0’dır.

Diploma programlarına başvuran öğrenci adaylarının artık resmi dil sınavı sonucunu vize başvurusunda elçiliğe sunmaları gerekmektedir. Kabul edilen az düşük puan, 30 PTE ya da 4.5 IELTS akademik sınav sonuçlarıdır. Bir başka deyişle, Avustralya’da diploma programı eğitimine katılmak isteyen kişilerin İngilizce dil bilgisi seviyeleri sıfır ya da başlangıç olamaz. Dil puanını 4.5 IELTS olarak kanıtlayan öğrenci adaylarına, 5.5 IELTS puanına erişebilecekleri süre kadar “Dil eğitimi + Diploma” şeklinde paket program başvurusu yapılabilir. Bu sayede öğrenci adayı, tek bir vizenin içerisinde ihtiyacı olan tüm eğitimleri alabilmiş olur. Alınacak dil eğitimi süresi 25 haftayı aşamaz.

Diploma ve Sertifika Programlarının Farkı Nedir?

Diploma programları sertifika programlarından daha uzun süreli olan ve genelde bir sertifika programının devamı olarak sunulan programlardır. Örneğin "Certificate IV in Business" programının ardından "Diploma in Leadership and Management" programına devam edilebilir. SOL listesinde belirlenmiş meslek programlarına 2 yıl süre ile devam ederek, Advanced Diploma düzeyinde mezun olan kişiler göçmenliğe karşı ek puanlar alabilmektedirler. Aynı zamanda mezuniyet sonrası 18 aylık post study work visa (485) almaya hak kazanmaktadırlar. Post study work visa18 aylık full time çalışma iznidir.

VET (Vocational Education and Training) / College Eğitimi Nedir?

VET programları  Avustralya Eğitim kurumlarının, College'ların sunduğu mesleki sertifika ve diploma programlarıdır. Bu programlar ülkemizdeki meslek yüksek okulu programlarına denk kabul edilmesine rağmen Türkiye eğitim sisteminde tam bir eşdeğer program bulunmamaktadır. VET programları, aşçılık, işletme, muhasebecilik, insan kaynakları, iç mimarlık, sosyal branşlar gibi genel branşları kapsayabileceği gibi çok daha özelleşmiş konularda da olabilir.

Boğaziçi Eğitim olarak Avustralya’da diploma programına katılmak isteyenlere sunduğumuz hizmetler sayesinde başvuru süreci ve sonrası işlemler çok daha kolay hale gelmektedir

Avustralya Diploma Programları hakkında en net bilgileri bulabileceğiniz sitemizde, okullar hakkında bilgiler, okulların bulunduğu bölgeler, başlangıç tarihi, süre, kabul şartlarında istenen İngilizce dil seviyesi ve ücretler hakkında gerekli tüm bilgilere ulaşarak diploma programlarına katılırken kolay başvuru avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC