Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Kanada'da Yüksek Lisans


Kanada'da Yüksek Lisans

Dünyanın en özgür ülkesi olarak da tanımlanan Kanada, eğitime verdiği önem ile öne çıkıyor. Kanada’da yüksek lisans (master) okumak isteyenlerin sayısının her geçen gün daha da arttığını belirtmek gerekiyor. Eğitim şartları, yaşam kalitesi ve dünyanın birçok yerinde denklik kabul edilmesi, öğrencilerin dikkatini çeken detaylar arasında yer almaktadır. Kanada’da yüksek lisans eğitimi 1 veya 2 yıl sürmektedir, MBA gibi pratik master eğitimi 1 yıldır farklı bir bölüm için süresi değişkenlik gösterebilir.

Eğitim kalitesi ve öğrencilere sunulan haklar bakımından bir hayli zengin olan Kanada, sadece eğitimin devam ettiği süre içinde değil, eğitim sonrasında da uluslararası öğrencilere bazı haklar tanıyor. Mesela Kanada’da yüksek lisans eğitimini tamamlayan bir öğrenciye Toronto, Montreal ve Vancouver gibi Kanada’nın en popüler kentlerinde 1 veya 2 yıl çalışma izni imkânı tanınmaktadır. Bu da iş hayatına atılmak ve yabancı bir ülkede deneyim kazanmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Dünyanın farklı yerlerinde yüksek lisans veya üniversite okumak mümkündür. Ancak bu ülkelerde genel olarak sınıflandırmalar yapılır. “Kaliteli üniversiteler”, “ekonomik üniversiteler” veya “standart üniversiteler” şeklinde sınıflandırma yapılır ve rakamlar da buna göre belirlenir. Ancak Kanada için bu durum söz konusu değildir. Tüm üniversiteler devletin sıkı denetimi altında olduğu için eğitim kalitesi bakımından çok büyük farkların oluşmaması durumu kendini gösteriyor. Tabi ki bu da bir öğrenci için bulunmayacak fırsatlardan biri olarak değerlendirilebilir.

Kanada’da yüksek lisans (master) eğitimi almanın birçok yönden öğrencilere sağladığı avantajlar vardır. Eğitimin kaliteli olmasının yanında toplumsal barışın tesis edilmesi, nitelikli ve geniş vizyonlu bir ülke olması gibi pek çok etken öğrencilik hayatının daha güzel ve daha rahat ortamlarda geçmesini sağlamaktadır. Tabi bir öğrenci için önemli olan tek etkenler bunlar değil, okul okurken harcanacak para miktarı da önemlidir.  Bu konuda da Kanada; İngiltere, ABD veya diğer ülkelere göre çok daha cazip rakamlarla eğitim alma şansı sunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra ülkenin resmi dilinin İngilizce olması, Kanada’da yüksek lisans eğitimi alan bir öğrenci için fırsata dönüşüyor. Dilbilgisini netleştirmek, iş hayatına atılırken sektörün gereklilikleri hakkında net fikir sahibi olabilmesi, Kanada’da çalışma olanağına sahip olması gibi pek çok avantajlı yön, dünyanın en iyi yeri olmasını etkilediği gibi öğrencilerin tercihleri arasında ilk sırada olmasını da etkiliyor.

Okul seçme

Türkiye’de herhangi bir lisans bölümünden mezun olan öğrenciler, Kanada’da yüksek lisans eğitimi alabilirler. Burada önemli olan detay, üniversite seçiminde dikkatli davranmaktır. Başında da söylediğimiz gibi fiyatlar arasında ve eğitim kalitesi arasında çok fark görülmese de öğrencinin kendi yapısına ve seçmek istediği bölüme göre okulların adreslerinde ve kabul şartlarında bazı değişiklikler görülebilir. Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı adımlar şunlardır;

  • Erken sürede başvuruda bulunmak,
  • Gerekli evrak ve şartları yerine getirmek,
  • Okul bölgesi hakkında bilgi edinmek.

Yukarıda belirttiğimiz adımlara uygun hareket edildiğinde Kanada’da yüksek lisans eğitimi almanın çok daha kolay hale geleceğini bilmenizi isteriz. Bogaziciedu danışmanlarımızın Kanada’daki deneyimlerinden yararlanarak en doğru okulu seçme konusunda destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kanada’da eğitim almanın şartları

Kanada’da eğitim alabilmek için başvurulacak okulların şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Her okulun kendine göre şartlarının olması, kabul şartlarında farklı detayları aramaları gibi nedenler; yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin bu konuda dikkat etmeleri gerekmektedir.

Eğitim hayatını yurtdışında tamamlamak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerini oluşturan Kanada’da yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunurken genel olarak bakılan kriterler şunlardır;

  • Not ortalamaları,
  • Alınan derslerin içeriği,
  • Tamamlanan krediler,
  • Sosyal alandaki aktiflik durumu,
  • Maddi yeterlilik,
  • Akademik başarılar,
  • Referans mektupları.

Başvuru ve kabul koşulları

Üniversite diploması

Kanada’da eğitim görmek isteyen öğrencilerden ilk olarak istenen şart, üniversite diplomasıdır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin mezun olmaları şart koşulmaktadır veya Haziran ayında mezun olabileceğine dair belge göndermeleri de yeterli görülmektedir.

Yabancı dil yeterliliği

Kanada’da Fransızca ve İngilizce olmak üzere 2 resmi dil bulunmaktadır. Kanada’da yüksek lisans programına katılmak isteyen öğrencilerin iki dili de bilmeleri gerekmiyor. Tercih ettiği okulun eğitimi hangi dil temelinde veriliyorsa o dili bilmesi yeterli görülmektedir. Quebec eyaletinde yer alan okulların Fransızca eğitiminde daha yoğun olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

İngilizce dil yeterliliğinde TOEFL, IELTS veya TOEIC gibi uluslararası dil sınavlarından yeteri kadar puan alan öğrenciler, Kanada’da yüksek lisans programlarına katılabilmektedirler.

Referans mektubu

Yüksek lisans eğitimi için Kanada’yı tercih eden öğrencilerden istenen bir diğer şart ise referans mektubudur. Referans mektubu, üniversite eğitimcilerinden veya sosyal alanda aktif bir işiniz varsa, iş sahibinizden alabileceğiniz bir mektuptur. Önemli ve üzerinde durulan bir detay olduğundan, referans mektubunun başvuru işlemlerinde kesinlikle olması gerekmektedir.

İş deneyimi

Kanada öğrenci vizesi alabilmek için sahip olunması gereken bir diğer şey ise iş deneyimidir. Yüksek lisans eğitimi, diğer eğitim programlarından daha farklı olduğu için bu detaya önem verilmektedir. Öğrenci vizesi alımını kolaylaştıran iş deneyimi belgeleri, iş sahiplerinden veya mesleğinizle alakalı gösterebileceğiniz diğer belgelerdir.

Transkript

Eğitimi ile dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin tercih ettikleri Kanada’da yüksek lisans (master) eğitimi alabilmek için en önemli detaylardan biri transkripttir. Bu belgenin içeriği; tüm dersleri aldığını gösterir. Vize başvurusunda bulunurken işlemlerin daha kolay hale gelmesi ve başvurunun onaylanabilmesi için transkript göstermeniz daha etkili olacaktır.

Niyet mektubu

Mezun olduğunuz üniversitenin yönetmenliğinden veya iş alanında deneyim sahibi iseniz iş sahibinin yazacağı niyet mektubu başvuru sürecinin en önemli detaylarından biridir. Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden en çok da istenen şartlardan birinin bu olduğunu unutmayın.

Yaşam Koşulları ve maliyetler:

Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin belli bir bütçeye sahip olmaları şarttır. Gerek kişisel ihtiyaçları için gerekse de eğitim masrafları için ayırmaları gereken bir bütçenin olması gerekiyor. Kanada; Amerika, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya göre daha ekonomik bir ülkedir. Hem parasının TL cinsine daha yakın olması hem de diğer alanlarda öğrencilerin yapacakları masrafların daha az olması Kanada’da yüksek lisans eğitimi almayı kolaylaştırmaktadır.

Yüksek lisans eğitimini Kanada’da almak isteyen öğrencilerin konaklama için belli bir bütçe kenara koymaları gerekmektedir. Genel olarak üniversitelerin kampus alanlarında yer alan rezidanceler ilk yıl için tercih edilir. Bu alanlarda odalar özel olsa da; mutfak, dinlenme alanları ve sosyal tesisler ortak kullanılmaktadır. Yıllık olarak 30.000 ile 75.000 Kanada doları ayırmanız, konaklamanın sıkıntısız geçmesi için yeterli olacaktır.

Öğrencilerin tercihlerine göre farklı konaklama birimlerinde kalmalarının mümkün olduğu Kanada’da, tercih edilen bir diğer tip konaklama çeşidi ise kiralık evlerde konaklamadır. Bu konaklama tipi için aylık ortalama 250 ile 700 Kanada Doları harcanmaktadır. Seçeceğiniz kente ve ulaşım durumuna göre hesapladığınızda daha ekonomik rakamlarla ev kiralayabilirsiniz.

Kanada’da yaşam koşulları ve maliyetler, her ne kadar göze yüksek gibi gelse de diğer ülkelerle kıyaslandığında çok düşük rakamlar olduğu görülecektir.

 

 

İlgili Diğer Sayfalar


Kanada Üniversitelerimiz

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC