Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Avustralya Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi


Avustralya Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi


Bu yeni “Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi" (Sub 485 ) nedir?

Avustralya'da daha uzun süre kalmak ve çalışmak için harika bir fırsattır.  16 Kasım 2019'da tanıtılan yeni bir vize türü olan "Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi" (Sub 485), Avustralya'nınregoinal olarak adlandırılan bölgelerinde  lisans ya da yüksek lisans eğitiminin en az 2 yılını tamamlayan  uluslararası öğrencilere eğitim sonrası  4 yıla kadar çalışma hakkı almalarına izin veriyor.

Avustralya Hükümeti tarafından sunulan bu yeni eğitim sonrası iş akışı vizesi, dört yıla kadar ülkenin belirlenmiş bölgesel bölgelerinde eğitim almanızı, yaşamanızı ve çalışmanızı sağlar. Artık kariyerinizi daha iyi bir şekilde planlayabileceğiniz, öğrenim ve çalışma için daha geniş bir alan yelpazesine sahip olabileceğiniz ve daha uzun çalışma sonrası çalışma vizesi geçerliliğine sahip olduğunuz için bu harika bir güncel haberdir.

Kimler başvurabilir?

Uluslararası bir öğrenci olarak, eğitiminizi tamamladıktan sonra daha uzun bir süre (dört yıla kadar) Avustralya'da çalışmak istiyorsanız, o zaman bu tam size göre. İyi haber şu ki, bu vize, geçerli olduğu sürece Avustralya'ya ve Avustralya'dan seyahat etme özgürlüğüne izin vermenin yanı sıra, eğitim ve çalışma hakları da vererek yarım kalan eğitimlerinizi tamamlamanıza izin veriyor.
Vizeye başvuruda 50 yaş sınırı bulunmaktadır.

Bilmeniz  gerekenler:

Uzmanlık alanınız belirleyici bir faktör olmayacaktır çünkü bu eğitim sonrası çalışma vizesi bir meslek listesine sahip değildir. Ancak doğru okul ve programları seçtiğinizden emin olun.

 • CRICOS'a kayıtlı bir kurstan derece almış olmalısınız.
 • Bu vizeye başvurmak için beceri değerlendirmesi gerekli değildir.
 • İngilizce dil yeterlilik şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Örneğin IELTS sınavının 4 bölümün her biri için minimum 5 puan olmak üzere en az 6 genel puan aldığınızı kanıtlamalısınız. (TOEFL iBT - yalnızca 25 Temmuz 2023 tarihinde veya öncesinde alınmışsa kabul edilir)
 • Bu vize ile şunları yapabilirsiniz: Eğitiminizi bitirdikten sonra geçici olarak Avustralya'da yaşayabilir, okuyabilir ve çalışabilirsiniz. Ayrıca eş ve çocuk gibi yakın aile üyelerinizi yanınızda getirebilirsiniz.
 • Tamamladığınız kalifikasyon uygun bir derece olmalıdır. Geçerli olacak eğitim seviyeleri aşağıdaki gibidir :
 • Lisans derecesi
 • Lisans (onur) derecesi
 • Kurs derecesine göre yüksek Lisans
 • Yüksek lisans (uzatılmış) derecesi
 • Araştırma tezli Yüksek Lisans
 • Doktora derecesi

Avustralya'nın bölgesel şehirleri okumak, çalışmak ve yaşamak için harika bir yerdir - dünya standartlarında bir üniversite eğitimi ile harika bir yaşam tarzının oldukça çekici bir kombinasyonunu sunar.

Melbourne, Brisbane ve Sidney zaten popüler olsa da, Perth, Adelaide, Gold Coast, Canberra gibi eşit derecede önemli şehirler artık uluslararası öğrenciler için daha çekici hale geliyor. Bu, herkes için sürdürülebilir bir denge ve daha fazla fırsat yaratabilir. Ayrıca Avustralya'da mevcut olan eğitim ve istihdam fırsatlarının yoğun bir alanda rekabet etmek yerine, öğrenciler tarafından daha yaygın kullanılması sağlanabilir. Ülkenin her yerinde ekonomik fırsatlar bulunmaktadır ve bu yeni vize türü uluslararası öğrencilerebu fırsatları keşfetmelerine olanak sağlayacaktır.

Örneğin, Adelaide, South Australia eyaletinin başkenti bir büyük şehir olmasına rağmen, cazibe merkezi olması planlandığından regional ilan edilmiştir. Aynı 2 yıllık yüksek lisansı Melbourne yerine Adelaide'da tamamlayanlar, 2 yıl yerine 3 yıl full time çalışma izni almaya hak kazanacaklardır.

 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC