Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

IELTS Sınavı


15 Soruda IELTS Sınavını Tanıyalım

Covid 19 Sürecinde IELTS testleri devam ediyor mu?

Türkiye’de sınav gerçekleştirilen illerde, sınırlı sayıda katılımcıyla IELTS testlerine devam ediyoruz. Sınavların başlaması ile birlikte test lokasyonlarında belirlenen tüm sağlık önlemleri uygulanmaya özen gösteriliyor.  

British Council’ın sınav alanlarında maske takılması zorunlu mu?

Sınavlarımız sırasında tüm görevli personelin ve adayların maske kullanması zorunludur. Bu durum, Konuşma sınavı için de geçerlidir. Sınava kendi maskenizle veya sınav alanında temin edilecek maske ile katılabilirsiniz. 

Kullanacağınız maskenin türü hakkında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fotoğraf çekimi ve kimlik kontrolü sırasında sizden kısa bir süreliğine maskenizin bir çıkarılması istenecek ve bu süre zarfında gerekli fiziksel mesafe korunacaktır.

IELTS Sınavı nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce'nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

Sınav formatı nasıldır ve sınav ne kadar sürmektedir?

IELTS, dört aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek oturumda gerçekleşir. Konuşma sınavı ise, başvuru sırasında seçilen tarihte gerçekleştirilir.

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim modülleri arasındaki fark nedir?

IELTS testi iki modülden bulunmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik testi İngilizce yeterliliği gerektiren programlarda almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü ise İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. 

Her kurum kendi kabul kurallarını kendi belirlemektedir. Bazı durumlarda, IELTS’in iki türü de kabul edilebilir. Hangi sınavın istendiğini öğrenmek için başvuracağınız kurumdan bilgi almalısınız.

Önemli Not: Boğaziçi Eğitim Danışmanlık ile herhangi bir mesleki sertifika veya diploma programına katılmak, lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitimlere katılmak isteyen öğrencilerimizi Akademik IELTS almak durumundadır.

IELTS Sınavına nasıl başvururum?

Sınav başvuruları British Council websitesinden devam etmektedir. Kayıt sayfasını  ziyaret edip, size uygun tarihleri seçerek kayıt olabilirsiniz. 

IELTS güncel test tarihleri için tıklayınız.

IELTS Sınav ücreti ne kadardır?

Sınav ücretleri hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yalnızca Türk Lirası biriminde ödemeler kabul edilebilmektedir.

IELTS testi bir günde tamamlanıyor mu?

IELTS testinde, Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri art arda ara vermeden uygulanır. Konuşma sınavınızın tarihini ise başvurunuzu yaparken seçebilirsiniz. Konuşma testleri, sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

IELTS Konuşma sınavı nedir?

Konuşma sınavı, sertifikalı IELTS test değerlendirme uzmanı ile yüz yüze yapılan bir görüşmedir. Konuşma sınavı üç bölümden oluşmaktadır. Dijital olarak kayıt edilir.

IELTS Sınavı nerelerde geçerlidir?
IELTS sınavı Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversiteler ve göçmenlik vizesi başvurularında elçilikler tarafından kabul edilmektedir.
Türkiye’de IELTS’e nerelerde girebilirsiniz?

British Council, Türkiye’de toplamda yedi ilde sınav gerçekleştirmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya’da ve talep doğrultusunda Erzurum ve Karabük’te  sınavlar düzenlemektedir.  IELTS testinizi belirlerken kağıt-kalem ile veya bilgisayar üzerinden olmak üzere iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz. 

IELTS skoru ne kadar süreyle geçerlidir?

Sınav Sonuç Belgeleri iki yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz.

IELTS Sınav sonuçlarımı ne zaman alabilirim?

Kağıt ve kalem ile yapılan IELTS testinin sonuçlarını sınavdan sonraki 13. takvim günü aday portalında  görüntüleyebilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden yapılan IELTS testinin sonuçları ise sınavdan sonraki 3 ila 5 takvim günü arasında aday portalında görüntüleyebilirsiniz.

Sınav Sonuç Belgeniz, sonuçlarınızın açıklandığı gün, başvurunuz sırasında sağladığınız adrese postalanmaktadır. Adaylara sınav sonuç belgesinden sadece tek kopya verilir. Sınav Sonuç Belgenizi güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz.

IELTS Sınavının PTE Academic ve TOEFL IBT ile puan karşılaştırması:


IELTS Test Sonucu ne ifade eder ?


Adaylar 1 den 9 a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler. Geçme veya kalma puanı yoktur.

9 - Expert User: Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.
8 - Very Good User: Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.
7 - Good User: Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.
6 - Competent User: Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir
5 - Modest User: Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.
4 - Limited User: Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.
3 - Extremely Limited User: Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.
2 - Intermittent User:En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker
1 - Non-User: Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur. 

 

  • Sitemizin "IELTS sınav bilgileri" bölümü öğrencilerimize  kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
  • www.bogaziciedu.com , bu bilgileri, www.ielts.org ve  www.britishcouncil.org.tr  sitelerinin halka açık bilgilerinden derlemekte ve yayın anında doğru bilgileri aktarabilmek için özen göstermektedir.
  • Ancak burada verilen bilgilerin doğruluğundan ve cari uygulamalara uymaması halinden www.bogaziciedu.com ve/veya ilgili kurumlar sorumlu tutulamaz.
  • İlgili kurumlar bu bilgileri her an değiştirme hakkına sahiptirler.Herhangi bir aksaklığın olmaması için lütfen ilgili kurumların kendi sayfalarını kontrol ediniz.
  • İlgili kurumların sınav bilgi ve  şartlarını değiştirmesinden www.bogaziciedu.com sorumlu değildir.

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC