Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Yeni Zelanda'da Yüksek Lisans


Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans

Son zamanlarda öğrencilerin üniversite okumak için en çok tercih ettikleri ülkeler arasına Yeni Zelanda da girdi. Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesidir. Yaşam koşulları ve sahip olduğu müreffeh yaşamı ile turizm dünyasında da büyük ilgi gören ülke, eğitim dünyasındaki önemli konumu ile her geçen gün daha fazla tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Yeni Zelanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, diğer ülkelere göre çok daha şanslıdırlar. Hem etimolojik anlamda hem de sosyolojikanlamda çok fazlasıyla gelişmiş bir ülke olması, Yeni Zelanda’da eğitim almak isteyenlerin sayısını her geçen gün daha da arttırıyor.

Yeni Zelanda’da yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir. Avantajları ve öğrencilere sunduğu olanakları ile tercih edilen ülkeler arasında ilk sıraları almasının birçok nedeni vardır; bunlardan en önemlisi, yüksek lisans eğitimini ülkede alanlara vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Gelişmiş ekonomisi ve yaşam alanları sayesinde buradaki yaşamın diğer ülkelere göre çok daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

Avustralya, Kanada, Amerika veya İngiltere gibi yerlerde belli bazı haklara sahip olan öğrenciler, Yeni Zelanda’da okuyan öğrencilere göre çok daha az olanağa sahiptirler. Yeni Zelanda üniversitelerinin Lisbon Qualification Recognition Convention üyesi olmalarının avantajı, 50’den fazla ülkede diplomalarının geçerli olmasıdır. Günümüzde 160’tan fazla ülkeden her yıl 20,000 uluslararası öğrenci, üniversite hayatını Yeni Zelanda’da devam ettirmek için başvuruda bulunmaktadır.

Yeni Zelanda’da lisans veya yüksek lisans (master) eğitimi alan öğrenciler, eğitimde olduğu kadar çalışma alanında da birçok haktan yararlanabilmektedirler. Bunların en başında ise tam zamanlı çalışma imkanlarının olmasıdır. Üniversite hayatından sonra hayatını iş alanında devam ettirmek isteyen öğrenciler için en güzel fırsatlardan birinin olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Okul seçme

Yurtdışında yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrencilerin en çok dikkat etmeleri gereken konu okul seçimidir. Yeni Zelanda’da 8 devlet üniversitesi, 16 teknoloji enstitüsü ve politeknik (Institutes of Technology and Polytechnics) bulunmaktadır. Bu durumda öğrencilerin hangi alanda eğitim görmek istediklerine karar vermeleri çok önemlidir. Okul seçiminde bulunurken;

 • Okulun bitiş süresine en az 6 ay kala başvuru işlemlerini yapmak,
 • İstenen evraklar ve şartları yerine getirmek,
 • Yeni Zelanda kentleri hakkında bilgi edinmek,
 • Yüksek lisans bölümünde net olmak,

Gibi önemli detaylara yer vermek gerekiyor. Öğrencilere sağladığı avantajların çok fazla olmasıyla birlikte Yeni Zelanda’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için belli bazı şartların yerine getirilmesi de istenmektedir.

Yeni Zelanda’da eğitim almanın şartları

Yeni Zelanda’da yüksek lisans eğitimi almanın şartları, tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi tercih edilen üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak aranan şartlar, diğer ülkelerle aynıdır.

Yeni Zelanda’da eğitim almanın genel olarak şartları aşağıdaki gibidir;

 • Not ortalamaları,
 • Alınan derslerin içeriği,
 • Tamamlanan krediler,
 • Sosyal alandaki aktiflik durumu,
 • Maddi yeterlilik,
 • Akademik başarılar,
 • Referans mektupları.

Tüm bu şartların yerine getirilmesi durumunda, Yeni Zelanda öğrenci vizesi alma işlemleri hem daha kolay hale gelmekte hem de öğrenciler için sağlanan imkânlardan yararlanmaları çok daha kolay elde edilebilmektedir.

Başvuru ve kabul koşulları

Üniversite diploması

Yeni Zelanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden ilk olarak istenen şey herhangi bir üniversitenin geçerli bölümünden mezun olmak yani diploma sahibi olmaktır. Tabi diploma notunun yüksek olması önemlidir. Tercih edilen üniversitelere göre diploma notunda istenen oran değişse de genel olarak 3.0 diploma derecesi istenmektedir.

Yabancı dil yeterliliği

Çoğu ülke, uluslararası öğrencilerden kabul şartı olarak yabancı dil yeterliliği istemektedir. Yeni Zelanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerden de bu şart istenmektedir. IELTS 6.5 seviyesinde olmak, aranan şartlardan biridir. Bunun yanı sıra diğer uluslararası geçerliği olan dil sınavlarındaki başarı oranının yüksek olması da başvuruda göz önünde tutulan detaylardandır.

Referans mektubu

Her ülke, öğrenci vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerden belli bazı şartlar ister. Bu şartlardan en önemlisi, öğrenciye referans olabilecek kişilerin yazdıkları mektuplardır. Gerek üniversite hocalarından gerekse de çalışma alanlarında imza yetkisi olan kişilerden alınan referans mektupları, vize başvurusunda işlerin daha kolay bir şekilde halledilmesini sağlamaktadır. Yeni Zelanda’da yüksek lisans programına katılmak isteyen öğrencilerden de bu şart istenmektedir.

İş deneyimi

Yüksek lisans programları, diğer üniversite programlarından daha farklıdır. Bu nedenle şartları da biraz daha fazla ve değişiktir. Yeni Zelanda’da eğitim görmek isteyenler; vize başvuru işlemlerinde iş deneyimini kanıtlayan belgelere sahip iseler başvuruları çok daha kolay bir şekilde onaylanmaktadır.

Transkript

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en temelde sahip olmaları gereken transkrpit belgesi, Yeni Zelanda için de geçerlidir. Bu belge, mezun olunan bölümde tüm dersleri aldığını göstermektedir. Vize başvurusu yapmadan önce mezun olduğunuz üniversitenin yönetmenliğinden transkript istemeyi ihmal etmeyin.

Niyet mektubu

İş deneyimi, seminerler, kurslar, üniversite bölümleri vs. tüm bunlar Yeni Zelanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için kolaylaştırıcı etkenlerdir. Niyet mektubu; üniversite hocalarından, iş sahiplerinden, üye olunan bir vakıf veya STK yetkilisinden alınabilir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurusunda bu detaya önem verildiğini bilmenizi istiyoruz.

Yaşam Koşulları ve maliyetler

Dünyanın en müreffeh yaşamına sahip olan Yeni Zelanda; gerek tabiatı gerekse de vatandaşlarına sağladığı yaşam koşulları ile herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştır. İngiltere ve Avustralya gibi yerlerde nüfusun kalabalık olması okullarının da kalabalık kitlelere sahip olmasını etkilemektedir. Ulaşım, yaşam değerleri ve insan hayatını yakından ilgilendiren diğer tüm konular, bu ülkelerde biraz daha zordur. Ancak Yeni Zelanda’da yaşam koşulları ve maliyetler bu iki ülke ile kıyaslandığında daha ekonomik ve daha rahattır.

Yeni Zelanda insanları; sıcakkanlı ve sevecendirler, bu özellik eğitimcilerde de mevcuttur. Sırf bundan dolayı öğrenciler eğitim alırken daha verimli olabilmektedirler. Maliyetler konusunda ise diğer yabancı ülkelerle kıyaslandığında Yeni Zelanda’nın daha ucuz olduğu görülmektedir. Ev kiraları, rezidanceler veya diğer konaklama birimlerinde istenen ücretler çok daha düşük seviyelerde görülmektedir.

Yeni Zelanda’da yüksek lisans programına katılan öğrencilerin vatandaşlık hakkı kazanmaları, gelişmiş iş alanlarında kendilerini göstermeleri ve ekonomik anlamda özgür olmaları gibi pek çok avantaj, ülkenin daha çekici bir hale gelmesini sağlamaktadır.

İlgili Diğer Sayfalar


Yeni Zelanda Üniversitelerimiz

  Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

  Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

  ICEF 
  PIER 
  QE 
  QEAC 
  EducationUK 
  IALC