Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Yurtdışında Yüksek Lisans


Yurtdışında Yüksek Lisans

Üniversite hayatını yurtdışında tamamlayarak kariyerinde daha yüksek hedeflere ulaşmak isteyenler, birçok Avrupa ülkesi başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde üniversite okuma imkânına sahiptirler. Yurtdışında yüksek lisans (master) yapmak isteyenler Çin, Rusya, Avustralya ve Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada gibi ülkelere müracaatta bulunabilirler. Tabi ki doğru bir araştırma ve doğru bir bölüm seçmek kaydıyla.

Yüksek lisans eğitimi, her ülkeye hatta ülkelerdeki okullara göre farklı şartlara hayızdır. Bazı ülkelerde 1 sene sürerken bazılarında 2 veya 3 sene kadar sürebilmektedir. Kanada’da yüksek lisans okumak isteyen öğrenciler genellikle 2 yılda mezun olabilmektedirler ancak dediğimiz gibi bazı bölümlerde süre uzayabilmektedir.

Refah seviyesi yüksek, ekonomisi güçlü, eğitim alanında başarılı olan ülkeler, dış ülkelerde olduğu gibi Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmektedir. Son zamanların trend ülkesi Yeni Zelanda, bilim ve teknoloji alanında her geçen gün daha da gelişen Çin, kültürel ve sosyoekonomik açıdan zengin Amerika, sükunetin adresi Malta ve daha birçok ülkede yüksek lisans eğitimi almak mümkündür.

İş dünyası, eğitim dünyası veya sosyal hayatta kariyerinde yükseklik arz edenler yurtdışında yüksek lisans (master) programlarına katılmak isterler. Yabancı dili daha iyi konuşabilmenin avantajı ile birlikte bir de yeni bir deneyim kazanma fırsatının sunulması öğrencileri buna iten sebeplerden bazılarıdır. Tabi ki hedeflerinde sürekli daha fazla büyüme isteyenlerin tercih ettikleri de bir gerçektir. Peki, yurtdışında yüksek lisans eğitimi alabilmenin şartları nelerdir?

Yurtdışında yüksek lisans şartları

Üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmuş veya bulunduğu yıl mezun olabilecek öğrenciler, farklı ülkelerden birini seçerek yüksek lisans eğitimi alabilirler. Ancak her ülkenin kendine göre yasaları ve koşulları vardır. Bunları göz önünde bulundurarak karar vermek hem eğitim açısından hem de öğrencinin beklentileri açısından daha etiktir. Şartlar ülkelere göre değişiklik gösterse de genel olarak yurtdışında yüksek lisans şartları aşağıdaki gibidir.

  • Maddi yeterlilik,
  • Üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmak veya bulunduğu yıl içinde mezun olabileceğini kanıtlamak,
  • Referans mektubu,
  • Sertifikalar,
  • Niyet mektubu,
  • İş deneyimi.

Genel olarak aranan şartlar yukarıdaki gibidir. Bununla birlikte yurtdışında kalınacak süre içinde eğitim giderleri ve diğer masrafları karşılayacak kişinin banka bilgileri ve resmi belgeleri de istenmektedir.

Yurtdışında Tercih Edilen Bölümler

Her öğrencinin idealinde bir alan vardır ve bu alanda başarılı olabilmek için eğitimin üst kademelerine ulaşmak ister. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler de bazı bölümleri tercih ederek iş dünyasında veya eğitim alanında daha başarılı olabilirler. Farklı bölümler ve çok sayıda seçenek olduğunu söylemekle birlikte yurtdışında en çok tercih edilen bölümler aşağıdadır.

İşletme / Ekonomi / Finans

İş dünyasında daha başarılı olmak ve kariyerinde yükseklik hedefi olanlar, yurtdışında işletme, ekonomi veya finans bölümlerinde yüksek lisans yapmayı tercih ederler.

Mühendislik Bölümleri

Bazı ülkeler, mühendislik alanında isim yapmayı başarmışlardır. Bu durum öğrencilerin de dikkatini çektiği için mühendislik bölümleri revaçtadır.

Tıp/ Sağlık Bilimleri

YÖK’ün tanıdığı TIP, Eczacılık, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri de yurtdışında yüksek lisans bölümleri olarak en çok tercih edilen bölümlerden biridir.

Sosyal Bilimler

Sosyal bilimler, son yıllarda hayli ilgi çekmeye başlayan üniversite bölümlerinden biri olmayı başardı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, sosyla biimler dalında master yapabilmektedirler.

Mimarlık/Tasarım

Avrupa ve dünya mimarisini incelemek, bu alanda kendini geliştirmek isteyenler, en ideal seçeneklerden biri olan mimarlık/ tasarım bölümünde yüksel lisans eğitimi almaktadırlar.

İletişim ve Medya Bilimleri

Günümüzün vazgeçilmez kaynaklarından medya ve iletişim bilimleri, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok dikkatini çeken bölümlerdendir.

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC