Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Avustralya'da Paket Programlar


Avustralya'da Paket Programlar

AVUSTRALYA PAKET PROGRAMI NEDİR?

Paket program ifadesi, öğrencinin İngilizce dil seviyesinin asıl eğitim almak istediği program için yetersiz kaldığı durumlarda, dil eğitimi ile beraber örneğin Sertifika/Diploma, Ön lisans, Lisans, Yüksek lisans programlarının birlikte alınmasını tanımlamaktadır. Burada öğrenci, dil eğitimi ile birlikte asıl alacağı programın vizesini, eğitiminin sonuna kadar geçerli şekilde temin etmiş olarak ülkesinden ayrılır.

Avustralya’da Sertifika/Diploma, Üniversite ve Yüksek Lisans programlarından birinde eğitimi almayı planlayan öğrencilerin IELTS/PEARSON Academic/ TOEFL sınavlarından girme ve minimum yeterli puanı alma zorunluluğu bulunuyor. (IELTS: 5.5)  Minimum yeterli puanı alan öğrencilerin, eksik olan İngilizce dil bilgisini giderecek dil eğitimi süresi bir çok üniversite tarafından 24 hafta ile sınırlandırılmıştır. Örneğin 5.0 IELTS skoru olan bir öğrenci adayı, 24 hafta dil eğitimi ile lisans eğitimini paket yapabilir. Bu süreden daha uzun süreli İngilizce eğitimine ihtiyacı varsa, başlı başına dil eğitimi vizesine başvurması tavsiye edilir.

Sertifika/Diploma, Ön lisans, Lisans, Yüksek lisans programlarının başvurularında, öğrencilerden bankada 3 ay para bekletme şartı aranmamaktadır.

Lisans, Yüksek lisans programlarının süreleri 2 yıl (4 dönem) ve üzeri olduğunda eğitim bitiminde, 24 ay tam gün ( full time) çalışma ve ikamet hakkı kazanıyorsunuz. Bu süre tezli yüksek lisans ve doktora programlarında 4 yıla kadar uzamaktadır.

MALİYETLER

Diploma programları genel olarak Dil eğitimi ücretlerine göre daha ekonomiktir.
1 yıllık (50 haftalık) dil eğitimi ücreti ortalama 12.000 AU$  iken (9000 AU$  - 15.000 AU$  ) aynı şekilde 1 yıllık bir “Dil Kursu + Diploma programı” toplam ücreti ortalama 6.000 – 8.000 AU$’dır.

Avustralya’nın Uluslararası öğrencilere yönelik son dönemde aldığı olumlu kararlardan biri de gitmeden önce okul ücretlerinin tamamının değil, %50 + %50 olarak ödenebilmesi avantajını getirmiş olması. Bunun için eğitim süresinin ( Tek bir kurs için) 25 haftadan daha uzun sürmesi gerekiyor.

Bu bilgiyi biraz örneklendirmek gerekirse;

24 hafta İngilizce dil kursu + 2 yıl süreli Sertifika / Diploma program paketi için:
İngilizce dil kursu ücretinin tamamını ve Diploma programının sadece ilk dönem ücreti ödemesi ile Türkiye’den ayrılabilirsiniz. Diploma programının kalan ücretini de Diploma programına başlamadan önce Avustralya’da ödeyebilirsiniz.
25 hafta İngilizce dil kursu + 1 yıl Diploma + 2 Yıl Lisans eğitimi paketi için 
İngilizce dil kursu ücretinin sadece ilk 10 haftası ve Diploma programının ilk dönem ücretini ödeyerek Türkiye’den ayrılabilirsiniz. Kalan 15 hafta dil kursu ücreti ve 2. dönem diploma programı ücretini, bu eğitimlerin her birinin başlamasından 2 hafta önce, Avustralya’da iken yapabilirsiniz. Her üniversitede olmayan bu uygulamanın mevcut olduğu üniversitelerden birisi Melbourne’de bulunan DUELI, Deakin College ve Deakin Üniversitesidir.
25 hafta İngilizce dil kursu + 1 - 2 yıl Yüksek Lisans eğitimi paketi için: 
İngilizce dil kursu ücretinin sadece ilk 10 haftasını ödeyerek Türkiye’den ayrılabilirsiniz. Kalan 15 hafta dil kursu ücreti ve Yüksek lisans dönem ücretini, bu eğitimlerin her birinin başlamasından 2 hafta önce, Avustralya’da iken yapabilirsiniz. Her üniversitede olmayan bu uygulamanın mevcut olduğu üniversitelerin başında, Melbourne’de bulunan Deakin Üniversitesi gelmektedir.

 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC