Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İrlanda'da Yüksek Lisans


Üniversite hayatının devamını yurtdışında tamamlamak isteyenler, araştırmalarını yaparken yüksek lisans eğitiminde daha fazla imkan ve olanak sunan ülkelerden yana yapmaktadırlar. Son zamanlarda öğrencilerin gözde tercihleri arasına giren İrlanda, ekonomik fiyatları nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir. Ekonomik okul fiyatlarının yanında yaşam kalitesi noktasında da diğer anadili İngilizce olan birçok ülkeyi geride bırakması da öğrencilerin dikkatini çeken detaylar arasında görülmektedir.

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler; yıllık ortalama 9000 Euro ile 13,000 Euro arasında değişen rakamlara tabii tutulurlar. Bu rakam, diğer ülkelerle kıyaslandığında daha azdır. Türk öğrencilerin son zamanlarda tercih etmeye başladıkları ülke, sahip olduğu ekonomisi ile öğrencilere çok fazla maliyet çıkartmadan okuma imkanı tanımaktadır. Bu da yüksek lisans eğitimini İngilizce temeli üzerinde almak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsata dönüşüyor.

İrlanda’da 7 adet üniversite bulunmaktadır ve yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürüyor. Bu durum bir yandan avantaja dönüşse de kayıt işlemleri için erkenden başvuru yapmayı gerektiriyor. Türk öğrencilerin daha çok tercih ettikleri Griffith College, Trinitty College, UCD-University College Dublin gibi üniversitelere kayıt yaptırmak için araştırmaları erkenden yapmak, başvuru işlemlerini mezun olmadan en az 6 ay önce veya mezun olan kişilerin ikinci dönemden itibaren yapmaları çok daha olumlu sonuç vermektedir.

Yurtdışında yüksek lisans (master) eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri İngiltere iken ikinci sırayı İrlanda alıyor. Bunun nedeni, ülkenin uluslararası akreditasyona sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Üniversitelerin kabul şartlarının ortalama olarak aynı olması öğrenciler açısından diğer bir avantajdır. Herhangi bir okul tercih edilirken boş kontenjanın olmaması, alternatif bir okul seçe hakkını tanıyor, bu da yine İrlanda’da yüksek lisans almak isteyen öğrenciler için cazip bir seçenek olarak görülüyor.

Okul seçme

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin 7 okuldan birini seçme hakkı vardır. Okulların geneli Dublin’de bulunduğu için daha çok bu şehir tercih edilmektedir fakat bunun yanında diğer kentlerde de yüksek lisans eğitimi alınabilecek okullar bulunmaktadır. Hangi okul seçilirse seçilsin bazı kriterlere dikkat etmeden karar vermemek gerekiyor. Sizlere önerimiz;

 • Okullar hakkında detaylı incelemede bulunmak,
 • Okul kayıt dönemleri hakkında net bilgilere sahip olmak,
 • Erken sürede kayıt için başvuru işlemlerini gerçekleştirmek,
 • Ülkenin genel koşulları hakkında bilgi sahibi olmaktır.

  Yukarıda belirttiğimiz maddeleri göz önünde bulundurarak İrlanda’da yüksek lisans (master) eğitimini çok daha rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  İrlanda’da eğitim almanın şartları

  Uluslararası öğrenciler okul tercihinde bulunurken yerine getirilmesi gereken şartlara uymak durumundadırlar. Bazı ülkeler bazı ülkelere göre daha farklı şartlar isteyebilirler. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almanın şartları da ülkenin belirlediği yasalara göre belirlenmiştir.

  İrlanda’da eğitim almanın maddi şartlarını yerine getirdiğinizde, geriye kalan tek şey prosedürlerde istenen belgeleri tamamlamak olacaktır. Eğitim alabilmeniz için istenen belgeler şunlardır;

 • Diploma ya da Mezuniyet Belgesi
 • Transcript/Yüksek not ortalaması – GPA 3.0
 • TOEFL/IELTS Skoru
 • CV

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi için dil sınavlarından istenen başarıyı elde etmeniz gerekiyor. Aksi halde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır fakat bunun yanında İrlanda’daki üniversitelerde İngilizce dil kursları da verilmektedir. Yeterli derecede dilbilgisine sahip olmayan öğrenciler bu avantajlardan yararlanabilirler.

Başvuru ve kabul koşulları

Üniversite diploması

İrlanda’da yüksek lisans (master) programına katılabilmek için üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmanız gerekmektedir veya Haziran ayında mezun olacağınızı kanıtlayan bir belge göstermek zorundasınız. Diploma notu, İrlanda öğrenci vizesi başvurusunda dikkate alınmaktadır. En az 3,0 diploma notunuz varsa vize işlemlerinden kolaylıkla geçebilirsiniz.

Yabancı dil yeterliliği

Diğer ülkelerde olduğu gibi İrlanda’da yüksek lisans programına katılmak isteyen öğrencilerde aranan şartlardan biri de yabancı dil yeterliliğidir. TOEFL/IELTS skorunun 6,5 seviyesinde olması gerekiyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi İrlanda’nın avantajı, dilbilgisi yeterli olmayan öğrenciler için üniversitelerde İngilizce dil kurslarının olmasıdır.

Referans mektubu

Eğitim hayatını yurtdışında tamamlamak isteyen öğrenciler, hangi ülkeyi tercih ederlerse etsinler vize işlemlerinde dikkate alınan referans mektubuna sahip olmaları gerekmektedir. Üniversite eğitimcilerinin vermiş oldukları mektuplar bu konuda çok daha fazla dikkate alınmaktadır. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncesinden referans mektuplarını hazırlamış olmaları İrlanda öğrenci vizesi işlemlerinde işlerinin daha kolay şekilde halledilmesinde etkili olacaktır.

Sertifikalar

İrlanda, diğer ülkelerden farklı olarak vize işlemlerinde öğrencilere daha esnek davranmaktadır. Ancak vize başvurusunu onaylamak isteyen öğrencilerin sertifikalarını yanlarında götürmeleri daha sağlıklı olacaktır. Herhangi bir program sertifikası, iş alanında aldığınız sertifika, yabancı dil sertifikaları vb. gibi belgeler başvurunun onaylanması adına daha etkilidir.

Beklentilerinizi anlatan bir yazı

Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplayan İrlanda, insan haklarına saygılı bir devlet olup halkı da aynı itibarda bir hayat sürdürmektedir. Bu nedenle İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden istenen bir şart daha geleceğe dair beklentileri anlatan bir yazıdır. Bu yazıyı ne kadar iyi ve net yazarsanız vize başvuru işlemleriniz o kadar daha kolay onaylanacaktır.

Yaşam Koşulları ve maliyetler

Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda, yaşam kalitesi ile Avrupa ülkeleri arasında parmakla gösterilen bir ülkedir. Sahip olduğu ekonomisi, yaşam standartları ve insan hakları ile imrenilen ülkede eğitim görmek isteyen öğrenciler vatandaşlara sunulan birçok haktan yararlanabilmektedirler. Çalışma izni, sosyal aktivitelere ve eğitime gösterilen hassasiyet konusunda kendinden söz ettiren İrlanda’da yüksek lisans (master) programı alan öğrenciler, diğer İngilizce konuşulan ülkelere göre daha ekonomik rakamlarla eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.

Bir öğrencinin yıllık ortalama masrafı 8.000€ ila 12.000€ olan İrlanda’da bütçe ayarlamasını doğru şekilde yaparsanız daha ekonomik rakamlarla okul hayatınızı tamamlayabilirsiniz. Konaklamada tercih edeceğiniz şehre göre kira fiyatları değişmektedir. Dublin, diğer kentlere göre biraz daha pahalı bir şehirdir. Ortalama olarak kira için yıllık ayırmanız gereken bütçe 7.803€ dolayındadır buna ek olarak elektrik, su ve doğalgaz gibi temel faturalar için harcayacağınız parayı da hesaba katmanız gerekmektedir.

Ulaşım açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan İrlanda’da toplu taşıma araçları zamanında hareket etmektedirler. Ancak Türk öğrenciler ve diğer uluslararası öğrenciler, ülkenin sahip olduğu bisiklet yolları sayesinde toplu taşıma araçlarını çok fazla tercih etmemektedirler. Yüksek lisans eğitimi alacağınız okulun evinize bisikletle gidebileceğiniz bir mesafede olması masrafları indirmek adına etkili olacaktır.

İlgili Diğer Sayfalar


İrlanda Üniversitelerimiz

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC