Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Pilotluk ve Havacılık Eğitimi


Pilotluk ve Havacılık Eğitimi
Pilotluk eğitimleri, tüm dünyada hem saygınlık hem de maddi kazançlarından dolayı, en popüler meslek gruplarının başlarında yer almaktadır.

Giderek küreselleşen dünyada, ülkeler ve şehirlerarası hava ulaşımı geçmiş yıllara göre çok artmıştır. Bu nedenle oluşan talebi karşılamak için birçok havacılık firması kurulmaya başlanmıştır. Bu gelişime paralel olarak kalifiye personel ihtiyacı da artış göstermektedir.

Bu ihtiyacı karşılamak için ülkemizde de son yıllarda özel ve kamuya bağlı okullarda pilotaj ve havacılık eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Türk Hava Kurumu Üniversitesi ilk ve tek devlet okulu olarak yakın bir zamanda eğitime başlamış olup, ÖSYS puanı ile öğrenci alımı yapıp ve mezunlarını vermeye başlamıştır.

Ülkemizde ayrıca, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin dışında da özel kurumların vermiş oldukları Havacılık ve Pilotaj eğitimleri bulunmaktadır. Türkiye’de gerekli sağlık koşullarını sağlamış pilotluk eğitimi almak isteyen kişilerden en az 4 yıllık lisans fakültesi mezunu olmaları beklenmektedir. Fakülte bölümleri olarak yine aynı şekilde havacılık üzerine sunulan bir bölümde eğitim almış olmaları tercih edilmektedir.

 

ÖSYS sınavından yeter puanı alamamış, 4 senelik lisans mezunu olmayan öğrenciler için, Boğaziçi Yurtdışı Danışmanlığı olarak, Avustralya – Melbourne’de bulunan eğitimlerimiz yolu ile öğrencilere ve velilere yardımcı olmaktayız.

Pilot olmak isteyen öğrenciler, mesleklerini icra edebilmeleri için gerekli olan CPL ve PPL başta olmak üzere farklı pilotaj sertifikasyonlarını  yaklaşık 1 - 1,5 yıl süren eğitimler sonunda pilot olmaya hak kazanırlar. Pilot adaylarının almak isteyecekleri ek sertifikasyon programlarına göre bu süreler 4 – 8 ay daha uzayabilir.

Pilotaj eğitimini yurtdışında almanın bir diğer avantajı ise, yabancı dil seviyemizin çok daha üst düzeye gelecek olmasıdır. Eğitiminiz süresince gerek diğer ülkelerden eğitim için gelen yabancı pilot adayı öğrenciler ile gerekse eğitimi aldığınız ülkede yaşadığınızdan dolayı, yabancı dil seviyeleri de üst düzeyde olmaktadır.

İşlemlere hemen başlamak istediği halde, dil seviyesi yetersiz olmasından dolayı tereddüt yaşayan öğrenci adayları için ise, asıl eğitime başlamak için ihtiyaçları olan süre tespiti yapılmakta ve bu süre için yine yurtdışında, tek vizenin içerisinde, özel eğitim veren partner dil okullarında eğitim alacak şekilde eğitim paketleri yapılabilmektedir. Bu sayede adayın zaman kaybı sıfıra indirilmektedir.

Pilotaj eğitimlerine katılabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir,

  • En az Lise mezunu olmak
  • 18 yaş ve üzerinde olmak
  • Gerekli olan sağlık kontrollerinden geçmek ( Bu muayene Avustralya’ya vardıktan sonra yaptırılabilmektedir. Kalp sağlığı , işitme ve görme testlerinden oluşmakta olan sağlık muayenesinde
  • Dil yeterlilik sınavlarından istenilen puanları almak (IELTS 5.5 / 5.0 dan küçük olmayan)
  • Sabıka kaydının bulunmaması

Program detayları için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

>>>Southern Cross University: Havacılık Lisans Programı + Ticari Pilot Lisansı<<<


>>>Australian National Airline College (ANAC) : Ticari Pilot Lisansı<<<

 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Malta' da öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

YEDAB 
ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
British Council