Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Pilotluk ve Havacılık Eğitimi


Pilotluk ve Havacılık Eğitimi

Liseden sonra Pilot olmak istiyorum, bunun için ne gibi eğitim seçeneklerim var?

Pilotluk eğitimleri, bir çok insan için rüya meslekler arasında yer almaktadır. En son teknoloji ürünü sofistike uçakları kontrol edebilmek ve bunu yaparken hatırı sayılır kazançlar elde etmek ve diğerleri tarafından gıpta edilmek bu mesleğin cazip birkaç unsurdan birisi.

Giderek küreselleşen dünyada, ülkeler ve şehirlerarası hava ulaşımı geçmiş yıllara göre çok artmıştır. Örneğin önümüzdeki 20 yıllık dönem için yeni pilot açığı tüm dünya için şöyledir; 635.00 ticari amaçlı uçuşlar, 96.000 iş amaçlı ve 59.000 helikopter pilotu. Dünyada şu anda yükselen bir diğer trend de “All female flight crews” yani tüm mürettebatın bayanlardan oluştuğu uçuşlar. Talebin tüm dünyada çok yükseldiği bu dönemde havacılık programları kadın adaylar için de cazibe kazanmaktadır.

Bu ihtiyacı karşılamak için ülkemizde de özel ve devlete bağlı okullarda pilotluk ve havacılık eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Ancak Türkiye’de pilotluk eğitimi almak isteyen kişilerin en az 4 yıllık lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Ayrıca ileri derecede İngilizce dil bilmek de aranan şartla arasındadır ( IELTS 6.0).

4 senelik lisans mezunu olmayan öğrenciler için, Boğaziçi Yurtdışı Danışmanlığı olarak, Avustralya’da bulunan eğitimlerimiz yolu ile pilot adaylarına yardımcı olmaktayız. 

Türkiye'de Pilot Olarak Çalışabilir miyim?

Pilot olmak isteyen öğrenciler, gerekli olan CPL, PPL, ATPL (Airline Transport Pilot Licence), MPL (Multi-crew Pilot Licence) gibi eğitimleri tamamlayıp pilot olabilmektedirler. Bu eğitimlerin süresi kişiden kişiye değişmektedir. En kısa eğitim süresi 1,5 yıldır, ancak ihtiyaca göre bu süre uzayabilir. Yurtdışında pilotluk eğitimi alan kişiler, Türkiye’de bir havayolunda çalışmaya başlamak isterlerse, yurtdışında aldıkları IR, CPL,MPL gibi eğitim sertifikalarını onaylatmaları ve 14 EASA teori sınavını geçebilmeleri gerekiyor. ATPL sertifikası teorik eğitimi hangi ülkede alınmış olursa olsun 1.500 saat kayıtlı uçuş saatini doldurmadan aktivasyon kazanmayacaktır.

Pilotaj eğitimini neden yurtdışında almalıyım?

Pilotaj eğitimini yurtdışında tamamlamanın bir diğer avantajı ise tüm eğitiminizi İngilizce aldığınız için İngilizce seviyenizin daha iyi olmasıdır. Bu sayede yerli ve yabancı hava yolları ile yapacağınız mülakatlarda eğitiminizi yurtdışında almanın avantajlarını yaşarsınız. Ayrıca pilot açıklarının yurtdışında örneğin Asia Pasific (APAC) bölgesinde, önümüzdeki yıl 261.000 kişi olacağının tahmin edildiği düşünülürse, yurtdışında iş imkanlarının genişliği de ortaya çıkacaktır. Teorik eğitimler sonrası gerçek bir pilot olabilmenin yolu uçuş saatlerini doldurabilmektir. Bu açıdan bakıldığında örneğin Avustralya’da pilotluk eğitimi almanın ne kadar doğru bir tercih olacağı görülecektir. Bilindiği gibi Avustralya Öğrenci Vizesi, size tüm eğitim süreniz boyunca (evet dil eğitimi de dahil) yasal çalışma hakkı vermektedir.

İşlemlere hemen başlamak istediği halde, dil seviyesi yetersiz olmasından dolayı tereddüt yaşayan öğrenci adayları için ise, asıl eğitime başlamak için ihtiyaçları olan İngilizce dil eğitimi süresini Pearson (PTE), IELTS gibi sınavlar ile belirliyoruz. İhtiyaç duyulan eğitim süresi için yine yurtdışında (Avustralya’da), tek vizenin içerisinde, özel eğitim veren partner dil okullarında eğitim alacak şekilde eğitim paketleri yapmaktayız. Bu sayede pilotluk eğitimi adayının zaman kaybı sıfıra indirilmektedir.

Yurtdışındaki pilotluk eğitimlerine katılabilmek için sağlamam gereken şartlar nelerdir?

Pilotaj eğitimlerine Avustralya’daki pilotluk okullarında katılabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir,

  • En az 18 yaşında olmak
  • En az Lise mezunu olmak
  • En az IELTS 5.5 seviyesinde İngilizce Bilgisi (IELTS 5.5 / 5.0 dan küçük olmayan)
  • İstenen sağlık koşullarını sağlamak (Kalp sağlığı , işitme ve görme testlerinden oluşmakta olan sağlık muayenesi Avustralya’ya vardıktan sonra yaptırılabilmektedir.)

Program detayları için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

>>>Southern Cross University: Havacılık Lisans Programı + Ticari Pilot Lisansı<<<


>>>Australian National Airline College (ANAC) : Ticari Pilot Lisansı<<<

 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC