Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İrlanda’da dil eğitimi ve programlar


2011 yılında yurtdışı dil eğitimine başlayan İrlanda, bu kısa süre içinde popülaritesini arttırmayı başarmış, Türk öğrenciler başta olmak üzere uluslararası alanda birçok ülkeden öğrenci yetiştirme konusunda kendinden söz ettirmeye başlamıştır. Ancak kısa süreli bir eğitim hayatına sahip olmasından dolayı, burada çok sayıda uluslararası dil öğrencisinin olmadığını belirtmek gerekiyor, bunun avantaja dönüştüğünü de gözden kaçırmamak gerekiyor. Az öğrenci sayısına sahip olan bir ülkede eğitim almak elbette segmentindeki diğer ülkelerden daha avantajlı olacaktır. Ülkede çok fazla sayıda dil okulunun bulunmadığını söylemekle birlikte var olan okulların kalite anlamında dünya genelinde parmakla gösterilir eğitimlere sahip olduklarını söylemek gerekiyor. Dublin, Limercik ve Cork kentlerinde yoğun olan dil okulları, öğrencilerin bu şehirleri tercih etmesini etkilemektedir. Ancak başkentin Dublin olması hasebi ile hem gelişmişlik açısından hem de diğer açılardan diğer kentlere göre daha fazla dil okuluna sahip olmasını etkilemektedir. Büyük çoğunlukta İrlanda dil okulları alanında gelişmiş olan Dublin, konaklama ve ulaşım açısından diğer kentlere göre daha cazip ve avantajlıdır. Birçok programa sahip olan dil okullarında; temel İngilizce, yoğunlaştırılmış İngilizce, akademik İngilizce, mesleki İngilizce, iş İngilizcesi gibi çok sayıda dil eğitimi programı bulunmaktadır. Yaş itibariyle de değişik yaş gruplarına hitap eden eğitim programlarına katılmak İrlanda için mümkündür. 
İrlanda’da dil eğitimi ve programlar

İrlanda’da dil eğitimi cazip mi?

Bir ülkede dil eğitimi almadan önce okullarının ne şekilde yönetildiğini ve hangi şartlara hayız olduğunu incelemek gerekiyor. Bazı ülkelerde serbest dil eğitimi veren okullar bulunmaktadır bu tip yerlerde eğitim gören öğrenciler, kendilerine sağlanması gereken hakların çoğundan çok defa mahrum kalabilmektedirler fakat İrlanda dil okulları ACELS, ALTO and MEI tarafından denetlenerek akredite edilmektedir ve bu kurumlar da devlet tarafından desteklenmektedir. Yani eğitimde kalite arayanlar için kesinlikle önerilebilecek bir ülke olduğunu söylemek kolaydır. Öğrenciler için eğitim almak ve eğitimde istediklerini elde edebilmek kadar bir de konaklama durumu da çok önemlidir. Başında da dediğimiz gibi 2011 yılında yurtdışı dil eğitimi programına başlayan İrlanda’da çok fazla öğrenci bulunmamaktadır bu da konaklamada herhangi bir sorun yaşanmamasını oldukça büyük oranda etkilemektedir. Konaklama seçeneklerinde; yurtta konaklama ve aile yanında konaklama gibi alternatif seçeneklerin bulunduğu İrlanda’da bu özelliklerin bulunması sayesinde harcamaların da düştüğünü belirtmek gerekiyor. Tabi kişinin isteğine bağlı olarak ev kiralama seçeneği de yine burada mümkündür ancak bu seçeneğin diğer seçeneklere göre daha fazla maliyet gerektirdiğini dile getirmeden geçmemek gerekiyor. Genel olarak İrlanda dil okulları, bir öğrencinin aradığı tüm olanaklara sahip, beklentilerini karşılayabilecek potansiyele sahiptir demek yerinde olacaktır.

Sıcak insanlar, yardımsever halk

İrlanda, zor zamanlar geçiren bir ülkedir. Özellikle de 1845 yılında tarihe “patates zehirlenmesi” olarak geçen olayda 1 milyona yakın insanını kaybeden ülkeye yardım eli uzatan dönemin Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit Han’dan dolayı o dönemden bu zamana kadar Türklere karşı daha bir sempatik bir halk olmaya başlamıştır. Yani bu ülkede dil eğitimi gördüğünüzde, Türk olmanız hasebi ile daha bir el üstünde tutulursunuz. İrlanda dil okulları eğitim kalitesine verdiği önem kadar dışarıdan gelen öğrencilere karşı gösterdiği ilgi ve sıcaklığı ile de kendinden söz ettirir. Tüm bunları söyledikten sonra okul kaydı hakkında bilgi alabileceğiniz danışmanlarımızdan bilgi alarak kayıt için gerekli bilgileri edinerek daha sağlıklı adım atabileceğinizi hatırlatmakistiyoruz.  

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
YEDAB