Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İrlanda Dil Okullarında Eğitim


Yabancı dil eğitimi, her geçen gün daha fazla rağbet görmeye başlıyor. Bunun nedeni iş piyasası, eğitim dünyası ve diğer etkenler olmakla birlikte yurtdışına çıkış şartlarının daha uygun olması ve ulaşımın daha rahat olmasıdır. Daha önceki dönemlerde maddi güç bakımından çok zengin olanlar dışında yurtdışında dil eğitimi alanların sayısı oldukça azdı. Ancak günümüzde bu rakam neredeyse 10 katına kadar çıkmış durumdadır. Amerika, İngiltere ve Kanada gibi kısıtlı seçeneklerin aksine günümüzde daha fazla ülkede eğitim alabilme şansının olması da yine yabancı dil eğitimine olan eğilimin artmasındaki bir diğer neden olarak gösterilebilir. Özellikle son yıllarda popülerleşmeye başlayan İrlanda, İngilizce dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olmayı başarı. Bunun nedenleri; İrlanda’daki okulların fiyatlarının İngiltere’ye göre daha uygun olması, Türk öğrencinin çok fazla bulunmaması ve Türkiye’ye yakın olması olarak değerlendirilebilir. Özel nedenler olarak değerlendirme yapılacak olunursa; ülkenin ekonomik istikrarının yüksek seviyelerde seyretmesi, yaşam koşullarının diğer ülkelere göre daha uygun olması, eğitim programı seçeneklerinin fazla olması gibi nedenler sayılabilir. İrlanda dil okulları kontrol altında tutulan (MEI tarafından) alanlardır. Bu da öğrencilerin daha fazla güven içinde burada eğitim almalarını sağlamaktadır. Koşullar, fiyatlar, ulaşım ve iş olanaklarının diğer ülkelere göre daha iyi olması gibi önemli nedenleri de söylemeden geçmemek gerekiyor.
İrlanda Dil Okullarında Eğitim

İrlanda’da dil okulları

İrlanda’nın birçok kentinde dil okulu bulunmaktadır. Başkent Dublin başta olmak üzere Galway, Cork, Waterford, Bray, Winchester, Limerick kentlerinde yer alan dil okulları, öğrencilerin eğitimlerini rahat bir ortamda ve geliştirilmiş teknikler eşliğinde almalarına zemin hazırlamaktadır. Okulların dünya genelinde bilinmesi ve birden fazla ülkede şubelerinin olması da ayrıca değerlendirilebilir. Dublin’de yer alan Atlas Language School, IH Dublin, Alpha College of English, Swan Training Institute dil okulları, dünya genelinde bilinen okullar olmakla birlikte yıllık başarı seviyeleri yüksek olan okullardır. Yine diğer kentlerde yer alan dil okulları da kendi alanlarında başarı elde etmeyi başarmış ve dünyanın birçok yerinden öğrencinin tercih ettikleri okullar listesine girmeyi başarmışlar. Kentlerde ulaşımın rahat olması, konaklama seçeneklerinin birden fazla olması ve insanlarının sıcakkanlı olmaları da yine öğrenciler açısından değerlendirilmesi gereken önemli konulardan biridir. Günümüzde İrlanda dil okulları ayrıcalıklarıyla İngilizce dil eğitimi almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri kentlerden bir diğeri de Cork’tur. Cork English College-CEC, Griffith College Institute of  Language, ACET, Cork English Academy  gibi bilinen dil okullarının kentte bulunması ve her sene yüzlerce öğrenciyi mezun etmesi de yine kentin yabancı dil eğitiminde yıldızının parlamasını etkilemektedir. Genel İngilizce, yoğunlaştırılmış İngilizce, iş İngilizcesi, mesleki İngilizce, sınav hazırlık kursları gibi aranan eğitim programlarına katılma şansı sunan dil okulları, öğrencilere sunulan avantajlarıyla da kendilerinden söz ettirmektedir.

İrlanda öğrenci vizesi

Bir ülkenin eğitim veya diğer nedenlerden dolayı tercih edilmesinde önemli etkenlerden biri de vize işlemleridir. İngiltere, Kanda ve Amerika gibi ülkeler özellikle son yıllarda vize işlemlerinde ağır şartlar koşmaktadırlar. Maddi güç başta olmak üzere, referans mektubu ve birçok belge öğrencilerin bu ülkelerden uzak durmalarına neden olmaktadır. İrlanda dil okulları ise bunların aksine daha uygun şartlar sunmaktadır. Resmi prosedürler ve istenen belgeler diğer ülkelerle aynı olsa da vize alma şansının daha kolay olduğunu belirmek gerekiyor. Sitemizden İrlanda öğrenci vizesi sayfasını inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
YEDAB