Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Amerika'da Yüksek Lisans


Amerika’da Yüksek Lisans

Öğrencilik hayatının en önemli dönemlerinden biri de yüksek lisans dönemidir. Ülkemizde çoğu öğrenci, bu eğitim sürecini yurtdışında tamamlamak ister. Daha yüksek bir kariyere sahip olmak, eğitim süresi boyunca daha iyi bir eğitim almak ve daha da önemlisi akademik bir diploma sahibi olmak isteyen öğrenciler, üniversite hayatlarında farklı ülkelerden yana tercihlerini yapmak isterler. Amerika ise bu konuda en çok tercih edilen ülkelerdendir. 16,000’in üzerine üniversiteye sahip olan ülke, bu özelliği ile sadece Türk öğrencilerinin değil, diğer ülke öğrencilerinin de dikkatini çekmektedir. Bu nedenle her yıl yüz binlerce uluslararası öğrenci eğitimini almak için Amerika öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaktadır.

Amerika’da yüksek lisans okumaya karar veren öğrencilerin dikkat etmeleri gereken bir takım detaylar vardır. Bunların en başında bütçe kontrolü ve bütçeye göre üniversite tercihinde bulunmaktadır. Yaşam şartları, hayat koşulları ve üniversite masraflarını göz önünde bulundurarak tercih yapan öğrenciler, bu konuda çok daha isabetli karar alabiliyorlar tabi konuyla ilgili bilgisi olmayan öğrenciler de bilgilendirmeyi net bir şekilde alabilecekleri bir eğitim danışmanlığından gerekli bilgilere ulaşabilmektedirler. Sitemiz ve danışmanlarımız bu anlamda gerekli bilgilendirme ve yardımı sağlayarak öğrencilerin bu ihtiyaçlarına yönelik en iyi çalışmaları sunmaktadırlar.

Doğru bir üniversite bulmanın yolu; sadece eğitim kalitesi veya düşük maliyetli yerlerde okumak değildir. Kariyer sahibi olma yolunda atılan bu adımda dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır; ücretler, yabancı dil bilgisi, okul seçme, okula başvuru ve Amerika’da yüksek lisans eğitim veren üniversiteler hakkında gerekli bilgiye sahip olmak. Tüm bunları en iyi şekilde incelediğinizde isabetli bir karar alabilir, okula başlarken ve eğitim süreci içerisinde iken daha da rahat edebilirsiniz.

Ücretler:

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir öğrencinin en başta dikkat etmesi gereken önemli konu ücretlerdir. Zira Amerika’da mastır yapmak için belli bir rakam söylemek doğru değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 16,000 dolayında üniversiteye sahip olan bir ülkede tek bir rakam söylemek ve buna göre yönlendirmek doğru olmayacaktır. Ek olarak yıl içinde ve okul boyunca harcayacağınız parayı hesaba katmanız ve böylelikle karar vermeniz gerekiyor.

Yabancı Dil Bilgisi/İngilizce

Amerika’da üniversite okuyabilmenin en temel şartlarından biri de yabancı dil seviyesidir. Bir öğrenci buna karar vermeden önce dil bilgisi konusunda kendinden emin olmalıdır. TOEFL sınavında IBT 90 puanını tutturmanız gerekliklerden biridir. Bu konuda kendinizi güvenemiyorsanız, öncelikle dil eğitimi almanız gerekiyor, bunun için de Amerika dil okulları ile irtibata geçebilir ve böylelikle sınav hazırlığını başarılı bir şekilde yaparak yüksek bir skor elde edebilirsiniz.

Yabancı dil, Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak için şarttır. Maddi konuda herhangi bir sorununuz olmasa bile İngilizce dil seviyeniz düşükse kesinlikle bu büyük bir engel oluşturacaktır. Bu nedenle Amerika dil okulları veya ülkenizde TOEFL sınav hazırlık kursu veren bir kurumdan eğitim almanız gerekiyor.

Okul Seçme

16,000 dolayında okulu olan ve yüzölçümü olarak Türkiye’den çok daha büyük olan bir ülkede okul okumak daha doğrusu okul seçmek çok zor olacaktır. Bu konuda kesinlikle yardım almadan başvuru yapmanız doğru olmayacaktır. Bu konuda profesyonel hizmet veren danışmanlardan bilgi alarak hareket etmeniz en sağlıklısı olacaktır. Gerek fiyat konusunda gerekse de eğitim kalitesi konusunda danışmanlık hizmeti verdiğimiz kurumumuzdan Amerika’da yüksek lisans için okul seçme yardımı alabilirsiniz.

Okula başvuru

Amerika, kültürel alanda ve eğitim alanında gelişmiş bir ülkedir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm detayları atlattığınızda geriye kalan tek şey okula başvuru sürecine girmektir. Bu konuda da yine ciddi araştırmalar yapmadan karar vermemeniz en doğrusudur. Günümüz teknolojisinin getirilerinden en önemlisi olan internet ağını kullanarak okullara nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri “zamanlama” konusudur. Bilgi sahibi olmadan Amerika’da yüksek lisans başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin en çok düştükleri hata, sezonun açılmasına kısa bir süre öncesinde başvurmalarıdır. Oysa en az 6-8 ay önce mümkün ise başvurulacak okul ile 1 yıl öncesinden iletişime geçmek daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Bu konuda yine Bogaziciedu.com sitemizden danışmanlarımızdan bilgi alabilir, gerekli işlemlerin yapılması için destek talebinde bulunabilirsiniz.

Amerika’ da eğitim almanın şartları

Amerika’da yüksek lisans veya diğer üniversitelerde eğitim görmek isteyenlerden belli bazı şartlar istenir. GRE ve GMAT sınavlarına girilmesi ilk istenen şartlardan biridir. Direkt olarak üniversite okumak isteyen öğrencilerin TOEFL, IELTS sınav sonucu, GMAT ve GRE belgelerini eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekmektedir. Tabi ki bununla birlikte istenen diğer şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Amerika’da üniversite okumak isteyen bir öğrencinin sahip olması gereken en önemli detaylar aşağıdaki gibidir;

 • Maddi yeterlilik,
 • İngilizce dil bilgisi yeterliliği,
 • Akademik başarı,
 • Bilgi ve yetenek testlerinden başarılı sonuçlar,
 • Referans mektubu ve diğer faktörlerle ilgili belgeler.

  Zengin bölümlere sahip olan Amerikan üniversitelerinde mastır yapmak için yukarıda belirtilen şart ve belgelerin tamamlanması yeterli sayılmaktadır. Bunun haricinde bazı öğrencilerin kendi bölümleri ile eş bir bölüm bulamaması evhamına kapılmaları kesinlikle yanlıştır. Zira başında da belirttiğimiz gibi Amerika’da 16,000 dolayında üniversite bulunmaktadır, sadece “Psikoloji” bölümünde eğitim görülebilecek 50’den fazla üniversite bulunmaktadır. Bu durumda bir öğrenci istediği her alanda Amerika’da mastır yapabilmektedir.

  Başvuru ve kabul koşulları

  Amerika’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için istenen bazı koşullar vardır. Bu şart ve koşullar yerine getirildiğinde eğitim almanın çok daha kolay olduğunu bildirmemiz gerekiyor.

  Yüksek Lisans Programlarına Kabul için Gerekli Evraklar

 • Mezun olmuş öğrencilerden iyi dereceye sahip diploma, son sınıf öğrencilerinin; Haziran ayında mezun olabileceklerine dair belge,
 • İngilizce Transkript,
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL 79  – IELTS en az 6),
 • Üniversite hocalarından alınmış 3 adet referans mektubu,
 • İş deneyimi sahiplerinden istenen “iyi niyet mektubu.” Bu mektupta; çalıştığınız süre, iş deneyiminiz, aldığınız maaş ve sahip olduğunuz makam ile ilgili bilgilendirmeler yer almalıdır,
 • Başvuru formunda belirtilen konuda yazdığınız kompozisyon,
 • Sosyal, spor, akademik ve kültürel alanlardaki aktivitelerle ilgili belge ve varsa gönüllü olarak çalıştığınız STK veya diğer kurumlardan belge.

Yaşam Koşulları ve maliyetler

Amerika, eğitim konusunda oldukça disiplinli çalışan bir ülkedir. Özel ve devlet üniversitelerinin tamamı denetim altında olup uluslararası öğrencilerin sahip olmaları gereken haklar konusunda disiplinle davranan bir ülkedir. Ülkede yaşam koşulları ise standartların üzerinde olup kaliteli bir hayat ve sosyal alanlarda yüksek seviyelerde olan bir yaşam ülkesidir.

Yaşam şartlarında kalite detayına önem verilen ülkede, maliyetlerin Türkiye’ye göre biraz daha yüksek olduğunu bilmek gerekiyor. Ev kirası, aile yanında kalma veya yurtlarda kalmak isteyen öğrencilerin bu masrafları göz önünde bulundurmaları gerekiyor. 15.000 USD –30.000 USD yıllık yüksek lisans maliyetine sahip olan Amerika’da ev kirası, yeme içme ve diğer masraflar da öğrencinin kendisine aittir. Tabi alacağı bursları da göz önünde bulundurması gerekiyor. Yine de maliyet olarak bu maliyeti gözden çıkartmış bir öğrencinin, ek olarak yaşam koşullarında harcayacağı parayı da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Aylık ortalama olarak bir öğrencinin harcaması gereken para 1100$ ile 1500$ dolaylarındadır. Amerika öğrenci vizesi başvurusunda istenen bedellerin yüksek olmasının nedeni; öğrencilerin Amerikan devletine daha az paraya mâl olmalarıdır. Bu nedenle Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir öğrencinin maddi açıdan kesinlikle sorun yaşamaması gerekmekte olup, aile desteğini belgeleyen evraklara sahip olması gerekmektedir.

Harcamaları hesaplarken; okul eğitim harçları ve masraflar, konaklama ve yemek masrafları, kitap ve eğitim malzemeleri, ulaşım, sağlık sigortası ve kişisel harcamalar gibi önemli harcamalara dikkat etmek gerekiyor. Bu şekilde bir başvuruda bulunan öğrenciye vize verilmekte olup Amerika’da yüksek lisans eğitimi almalarına izin verilmektedir. 

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
IALC