Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

Eğitimde “kalite” önemlidir


“Kalite” hayatımızın her alanında kullandığımız genel bir tabirdir. Alışverişte kalite, yolculukta kalite, yemekte kalite, giyimde kalite… Kendi başına bir imaj olan “kalite” kavramı, eğitim hayatında da önemli bir yer tutmaktadır. Eğitimde kaliteyi yakalayabilmek için ise ciddi araştırmalar yaparak doğru sonuca ulaşmak gerekiyor. Günümüz dünyasının son zamanlarda en popüler eğitimlerinden biri haline gelen dil eğitimi de yine kalite gerektiren bir sektördür. Bu sektör, her geçen gün daha da popülarite kazanan bir alan olup gerek ülkemizde gerekse de yurtdışında açılan okullar ve kurumlarla daha bir pekişmeye başladı. Yeryüzünde konuşulan binlerce dil bulunmasına rağmen bazı diller daha çok kişi tarafından ve daha fazla ülke tarafından kabul edilir. Mesela Felemenkçe dili ile İngilizce dilini karşılaştırdığımızda, İngilizcenin açık ara fark attığını kolaylıkla görebiliriz. Daha önceki yazılarımızda bunun nedenlerini detaylı bir şekilde açıklamıştık. Gerek İngiliz kültürünün yaygın olması, gerek uzun dönem egemenlikleri altında onlarca ülkenin bulunması ve gerekse de teknoloji, elektronik ve diğer alanlarda gelişmiş ülkelerin resmi dilinin İngilizce olması, dilin popüler bir hal almasını etkilemektedir. Peki, İngilizce öğrenmek için veya başlıkta belirttiğimiz “eğitimde kalite önemlidir” detayını ele alarak hangi koşullarda eğitim almanın faydalı olacağını nasıl açıklarız?

İrlanda dil okulları son zamanlarda uluslararası öğrenci camiasında popüler hale gelen kurumlar olarak biliniyor. Gerek okulların eğitim alanında sundukları avantajlar, gerekse de ülke yönetimi olarak öğrencilere tanınan hak ve imtiyazlar, buranın her geçen gün daha cazip bir hale gelmesini etkilemektedir. İngilizce öğrenmenin neredeyse şart olduğu günümüzde ekonomik boyutta daha rahat ve daha düşük maliyetle İngilizce öğrenmek isteyenler araştırmalarını yaparken bu iki detay üzerinde yaparlar. Eğitimde kaliteye sahip olan İrlanda dil okulları, öğrencilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmektedirler. Kullanılan teknikler, eğitimde deneyimli olan öğreticiler başta olmak üzere ülkenin sosyolojik anlamda insanlara karşı sıcakkanlı olmaları burada eğitim alanların kısa sürede İngilizce öğrenmesini etkiliyor. Yani eğitim için gerekli araştırmalar yapılırken ülkenin genel olarak profilini göz önünde bulundurmak gerekiyor. İrlanda da tüm bu konularda dünya üzerinde seçkin bir ülke olduğundan bura alınacak eğitim ile beklentileri karşılamak kolay olacaktır.
Eğitimde “kalite” önemlidir

İrlanda’da yaşam koşulları

Yaşam koşulları, bir öğrenci için en önemli detaylardan biridir, zira en az 1 yıl sürecek dil eğitimi için harcaması gereken para miktarını net şekilde hesaplaması gerekir. İrlanda, yaşam bakımından müreffeh ve ekonomik anlamda zengin bir ülkedir. Ulaşım, konaklama, yemekler ve kişisel ihtiyaçların kolaylıkla karşılanabileceği bir ülkedir. Büyük Britanya Adası’nın batısında,Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan ülke, her iki taraftan da gelişmiş özellikleri üzerine çekmeyi başarmış bir ülkedir. Yani yaşam koşullarında “eksiği-gediği yok” denebilecek bir ülke konumundadır. Haliyle böyle bir ülkede masrafların Türkiye’ye göre daha fazla olması muhtemeldir. Tabi buna karşın maddi gelirler de ülkemize göre daha yüksektir. Mesela 1 yıldan uzun kalacak öğrenciler için haftanın 20 saati çalışma izni veriliyor, bu da yine öğrenci olunmasına rağmen maddi anlamda ekonomik özgürlüğü kısmen de olsa elde tutmaya imkan tanıyor. İrlanda dil okulları ile eğitim gören öğrenciler, kolaylıkla kişisel masraflarını karşılayabildikleri için ayırmaları gereken bütçe sadece okul masrafları için olacaktır.

Dil okulları kaliteli mi?

İrlanda’da hizmet veren yabancı dil okulları, Marketing English in Ireland (MEI) kurumu tarafından denetlenmektedir. Bu kurum ise devlet tarafından desteklenir yani öğrencilere sunulması gereken haklar ve öğrencilerin sahip oldukları imtiyazlar tam anlamıyla verilir. Bu nedenle İrlanda dil okulları ile eğitim gören öğrenciler her anlamda kendilerini şanslı ve güvende hissedebilirler.  

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
YEDAB