Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İngiltere İngiltere - London


Londra Hakkında

 

 

Londra, sanat, müzik, festivaller ve müzeleri ile uluslararası bir kültür merkezidir. Kentte üç yüzden fazla milletten insan yaşamaktadır. Bu da Londra'da çok farklı milletlerden insanlarla tanışmayı ve kültürlerini paylaşma imkânını yakalama firsatını sunar.

İngiltere'de işten sonra, özellikle de futbol maçı olan günlerde yapılacak en iyi şey ünlü İngiliz publarına gitmektir. Londra'da aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.
İngiltere'de en ünlü yiyecek balık ve patates kızartmasıdır. Sosis ve püre de her restoranda karşılasacağınız yiyeceklerdir.

Londra İngiltere ve Britanya Krallığının başkentidir. Londra dünyanın en önemli finans ve iş merkezidir. Dünya politikası, eğitimi, eğlence, medya ve moda yaşamı Londra'dan etkilenmektedir. Ayrıca dünyanın en büyük ulaşım sistemi Londra'da bulunmaktadır.

 

 • Londra Ealing

 • Londra'nın en yeşillik bölgesidir, doğal parklar ve çeşitli botanik bahçeleriyle donatılmıştır.

 •  
 • British Museum

 • 'da dünyanın her bölgesinden getirilmiş en kapsamlı antik ve el sanatları koleksiyonunu bulabilirsiniz. Yaklaşık olarak 100 tane sanat galerisi bulunmaktadır. Müzeye girişin ücretsiz oluşu tüm sanatseverler için harika bir firsattır.

 •  
 • Buckingham Sarayı

 • 1837 yılından beri İngiliz Kraliyet Ailesi'nin resmi konutları olarak kullanılmaktadır, aynı zamanda ziyaretçilere de açıktır. Sarayda bulunan sanat koleksiyonunu görmenizi tavsiye ederiz.

 •  
 • Royal Albert Hall

 • kraliçe Victoria tarafından 1871 yılında açılmıştır. Klasik ve rock müzik konserlerine, konferanslara, balo, bale, opera gibi birçok kültürel aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

Londra ya gitmişken görmeniz gereken diğer önemli yereler:

 • The London Eye

 • Big Ben

 • Londra Kulesi

 • The London Dungeon

 • West End Westminster Abbey Tour

 • Kensington Sarayı

Londra yaz olimpik oyunlarına iki kere ev sahipliği yapmıştır. Olimpiyatlar 2012 yılında üçüncü kez Londra'da yapılacaktır.

Tabii ki, İngiltere'deki en popüler spor futboldur. Londra birkaç kulübe ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları Arsenal, Manchester Untited.

Rugby, cricket ve polo tutkunları da her hafta karşılaşmaları büyük bir ilgiyle takip ederler.

Londra modanın merkezi kabul edilen dört büyük kentten biridir (Paris, Milano ve New York ). Burberry, Vivienne Westwood, Alexander McQueen, John Galliano ve Stella McCartney Londra'nın en ünlü moda tasarımcılarıdır.

Londra Moda Haftasi yılda iki kez yapılmaktadır. Dünyanın en ünlü büyük mağazalarının bir kısmı, Harrods, Selfridges ve Harvey Nichols Londra'dadır.

 Londra’da nereye gidilir ve ne yapılır

 

Başkent Londra, kültürler üstü yapısı ve eğlencenin İngiltere’deki kalbi olması nedeniyle de şehir hareketliliğinin tadına varmak isteyen ya da bu hareketlilikten kopamayan öğrenciler için ideal bir şehirdir. Yıllar boyu farklı dil, din, ırktan insanları içinde bulundurup kültürlerini kaynaştıran Londra; havasının tüm kasvetine rağmen yaşamaktan zevk alınabilecek, cıvıl cıvıl, renkli bir şehirdir. Ünlü parlemento binası, herkesin kendisini özgürce ifade edebildiği Hyde Park, nöbet tutan askerleriyle ünlü Londra Kulesi, yılbaşı kutlamalarının sembolik adresi Trafalgar Meydanı, Dünya tarihinde yer edinmiş ünlülerin canlandırma heykellerinin bulunduğu Madame Tussaud’s Müzesi ve tabiî ki Buckingham Sarayı Londra'nın tüm dünyanın ilgisini çeken değerleridir. Şehirde 150 civarında müze ve 600 civarında sanat galerisi bulunmaktadır. Thames Nehri'nin ikiye böldüğü şehirde 143 adet park vardır. Dünya mutfaklarından farklı lezzetleri bir arada bulacağınız yüzlerce restoran ve cafelerle farklı ülke yemeklerini deneybilirsiniz.Tüm bu özelliklerinin yanında Londra, şüphesiz İngilizce eğitiminde en uzman ve onlarca dil okulunu barındırarak dünyada İngilizce eğitiminin 1 numaralı merkezi olmasıyla da İngiltere'nin en çok rağbet edilen şehridir.

 

Sanat ve Kültür

Londra dünyadaki en etkileyici müzelerden ve sanat koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Belirtilen müzelerin tamamına giriş ücretsizdir!

British Museum (İngiliz Müzesi) - dünyadaki en ünlü müzelerden biridir, British Museum tarih öncesi çağlardan modern çağlara kadar birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Natural History Museum (Doğal Tarih Müzesi) - Big Bang’den bugün devam etmekte olan kuvvetlere kadar dünya tarihinin öyküsü. Harika dinozor iskeletleri de var!

Science Museum (Bilim Müzesi) - buharla çalışan motorlar ve Apollo’nun Komut Modülü de dahil olmak üzere 18. yüzyıldan günümüze kadar bilimsel konuları içeren gerçek bir müze.

National Maritime Museum (Milli Denizcilik Müzesi) - deniz altı hazinelerinin ve insan eliyle yapılan materyallerin bulunduğu bu müze Greenwich’de olup deniz muharebeleri ve Amiral Nelson dahil ünlü denizcilerin ve gezginlerin öyküleri ile birlikte İngiltere’nin denizcilik tarihini betimlemektedir.

National Gallery (Milli Galeri) - 1230’dan 1900 yılına kadar 2.300’ün üstündeki resim ile National Gallery Avrupa’daki tüm önemli resim okulunun çalışmalarını kapsamaktadır ve birçok sanatçının başyapıtına ev sahipliği yapmaktadır.

Tate Modern - Thames kıyılarındaki kullanılmayan trafoda bulunan bu muhteşem galeri 1900’den günümüze kadar olan modern sanatı kutlamaktadır ve Dali, Matisse ile Picasso’nun çalışmaları bulunmaktadır.

Londra Kulesini, Buckingham Sarayını, Big Ben, St Paul's Katedralini ve Nelson sütununu ziyaret etmeyi unutmayın – hepsi de birbirlerine yakın yerlerdedir.

Doğal Yaşam

Londra’da sekiz Kraliyet parkı vardır, bunlara Greenwich’de başkentin 5.000 İngiliz Dönümlük alanı kapsayan park dahildir. Kensington Gardens işehir işçi,leri için popülerdir ve Diana, Princess of Wales Memorial Playground’a ev sahipliği yapmaktadır. Kraliyet parklarının en büyüğü olan St James's Parkı kaz ve pelikanlarla dolu bir göle sahiptir ve Die Another Day, Match Point ve 101 Dalmaçyalı da dahil olmak üzere birçok filme ev sahipliği yapmıştır. Bellerbys Londra Kolejinden yirmi dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Greenwich Parkı Londra'nın ve Thame Nehrinin mükemmel görüntüsünü sunar.  Dünya Mirası site alanı olup geyik, tilki, kuş ve diğer hayvanlar için bir cennettir.

Thames Yolu, Cotswolds’daki kaynağından Londra’dan geçerek Güney denizine kadar olan Thames Nehrinin 315 km uzunluktaki yolunun büyük kısmında yer almaktadır. Hafif yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve ciddi trek yapmak için idealdir. Yolun bir kısmından London Eye’a kadar neden yürümeyesiniz? Greenwich’deki Cutty Sark’tan başlayarak Towerr Bridge altındaki Canary Wharf’deki yeni oluşumlardan geçecek, Londra Merkezine girecek ve yedi buçuk mil sonra South Park’ta London Eye’da noktayı koyacaksınız.

Londra Arsenal, Chelsea, Fulham, Tottenham Hotspurs, Watford ve West Ham de dahil olmak üzere 13’den fazla profesyonel futbol takımına ev sahipliği yapmaktadır, bu takımlar her yıl Ağustos ayından Mayıs ayına kadar düzenlenen Birinci Lig karşılaşmalarında baskın takımlardır. Bellerbys Londra öğrencileri sık sık yerel futbol takımlarının maçlarını izlemeye gitmektedir.

Sosyal Görüntü

Alış veriş

Alış verişi seviyorsanız Marble Arch, Oxford Circus ve Tottenham Court Road amacınıza ulaşabileceğiniz yerlerdir. Burada İngiltere’nin yüksek sınıfına ait tekstil mağazalarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Knightsbridge’de Harvey Nichols ve Harrods de dahil olmak üzere birkaç zengin tasarımcı butiği ve dünyaca ünlü mağazalar vardır. Covent Garden’da birçok trendi mağaza, yemek yiyebileceğiniz yerler, kapalı pazar ve sokak çalgıcıları vardır.

Biraz sıra dışı bir şeyler yapmak için Greenwich, Camden or Portobello Road Market gibi başkentteki 70 pazardan birine gidin. Burada mükemmel alış veriş deneyimi kazanabilir ve antika eşyalardan elbiseye, eski ve yeni eşyalara, aksesuarlara ve mobilyalara kadar herşeyi satan birçok küçük dükkana uğrayabilirsiniz.

Gece yaşamı

Londra tüm saatlerde açıktır. Zevkiniz ne olursa olsun bu şehirde istediğinizi bulabilirsiniz.

Şehirde yemek yiyebileceğiniz yüzlerce yer vardır, Afrika’dan Vietnam’a kadar dünyanın her yerinden yiyecek servisi yapmaktadırlar. Londra’yı ziyaret eden birçok kişi özel bir fırsatta Viktoria tarzı akşamüstü çayı içmek istemektedir. Bu olanağı The Ritz ve Claridge hotellerinde bulabilirsiniz, fakat dikkatli olun, ucuz değil!

Başkentte müzik, komedi ve tiyatrı için sayısız yer vardır. Batı tarafındaki tiyatro sahası yeni prodüksiyonlar ve Billy Elliot, The Phantom of the Opera ve Guys and Dolls gibi uzun soluklu klasik müzikaller için dünyaca ünlü bir yerdir.

Kulüpleşmeyi seviyorsanız burası için. Mükemmel bir gece için Fabric’i deneyin. Her hafta eğlencecilerin oluşturduğu mükemmel kalabalık hip hop, elektro ve davul-bas alanındaki büyük isimler tarafından eğlendirilmektedir. Ya da üç zemin üzerine kurulu hoş bir mekan olan Herbal gibi birçok DJ barından birini deneyin. 

Sizin için biraz çılgın gibi geliyorsa, Hampstead’de 1643 yılına kadar uzanan The Holly Bush gibi başkente dağılan binlerce İngiliz pub’undan birini neden denemiyorsunuz. İngiltere’deki birçok tipik tarihi pub gibi The Holly Bush da rahat bir ortam, gerçek ateş ve mükemmel biralar ve yiyecekler sunar.

Eğlence

Londra’da kesinlikle görmeniz gereken birçok atraksiyon vardır, bunları listelemek çok zordur. Doğru bir turist gibi şehri görmek için Trafalgar Meydanı, Westminster Abbey, Big Ben, St Paul's Katedrali, Buckingham Sarayı ve benzeri tüm atraksiyonları kapsayan birçok açık otobüs turundan birine neden katılmayasınız.

Londra’nın bir numaralı turistik yeri London Eye’dır. 135 metre yüksekliktedir, dünyanın en uzun gezetleme çarkıdır ve Londra’daki dördüncü en uzun yapıdır. Açık bir günde tüm yönlerde Windsor Kalesine kadar 40 km görebilirsiniz! Her gezi çarkın tek bir yavaş dönüşü ile yapılır ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.


İlginizi çekebilecek okullar

  İndirimli
 • Malvern House
 • Malvern House
 • İngiltere / London
 • Mevcut Programlar
 • Dil Okulu /
  İndirimli
 • Center of English Studies
 • Center of English Studies
 • İngiltere / London
 • Mevcut Programlar
 • Dil Okulu / Genel İngilizce / Özel Amaçlı İngilizce / Sınav Hazırlık /
 • Navitas LIBT At Brunell University
 • Navitas LIBT At Brunell University
 • İngiltere / London
 • Mevcut Programlar
 • Dil Okulu / Lisans / Foundation /

Hızlı Erişim


London Konumu


Londra Fotograflari

london1

london2

london3

london4

Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Malta' da öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
British Council