Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

İngiltere İngiltere - BrightonBrighton Hakkında

 

Brighton, Güney İngiltere'nin doğu kıyısında yer almaktadır. Ilıman bir iklimin hakim olduğu kent genellikle sıcaktır. Kış aylarında sıcaklıklar düşmektedir ve sürekli yağmurludur.

Orijinal olarak küçük bir balıkçı kasabası olan Brighton'ın bir kısmı hala orijinalliğini korumaktadır. Burada sıra halinde dizilmiş barlar, publar, restoranlar, antik eşyaların satıldığı mağazalar bulunmaktadır.

Brighton'da üniversite vardır ve bu durum Brighton'ı kozmopolit bir kent haline getirmiştir. Brighton'da harika bir deneyim sizi bekliyor!

Brighton 18. yy'da İngiliz Kraliyet Ailesi'nin tatil için vazgeçilmez kenti haline gelmiştir. Kraliyet Ailesi ile birlikte üst düzey İngiliz toplumunun, sosyetesinin, aristokratlarının tercihi olmuştur. Bu durum Brighton'ı İngiltere'nin en popüler kenti yapmıştır. Brighton'da en seçkin spor müsabakalarını, Avrupa'nın en hareketli gece hayatını ve ünlü Brighton iskelesini bulabilirsiniz.

 

 • Royal Pavilion:

 • Brighton'daki Royal Pavilion üç dönemdir kraliyet ailesinin tatillerinde konakladıkları konutlarıdır. Royal Pavilion Hint mimarisinden etkilenilerek inşa edilmiştir. 
 • Brighton Pier:

 • Brighton İskelesi 20 Mayıs 1899 yılında gösterişli bir törenle açılmıştır. Günümüzde İskele Brighton'in simgesi haline gelmiştir. Brighton'a gelen her turistin ziyaret ettiği ilk ve en gözde yerdir. 

Brighton’da Nereye gidilir, ne yapılır

Brighton İngiltere’nin güney sahilinde olması dolayısıyla diğer bölgelere oranla daha ılıman ve güneşli bir iklime sahiptir. Buna rağmen, denizin soğuk olmasına ve sert rüzgarlara da hazırlıklı olmalısınız.

Brighton öğrenci olmak için harika bir şehirdir. İki üniversiteye ev sahipliği yapan kent kozmopolit bir toplum yaratmak için gerekli olan - tiyatro, müze, sanat galerileri, eğlence olanakları ve ayrıca üstün alışveriş merkezleri ve restoranları gibi tüm olanakları da barındırmaktadır. Burası - hem turistler hem de buranın sakinleri için - çeşitli kültürel ve spor etkinliklerini yıl boy sunabilme kapasitesi sayesinde son derece popüler bir şehirdir.

Britanya’nın favori sahil kenti Brighton İngiltere’nin güney sahillerinin tadını çıkarmak isteyenler için son derece uygundur. Daha başka yerleri tanımak isteyenler için ise trenle bir saat uzaklıktaki Londra güzel bir seçenek sunmaktadır.

Sanat ve Kültür

İngiltere’nin en büyük sanat festivaline ev sahipliği yapan Brighton & Hove tüm yıl devam eden canlı bir sanat atmosferine sahiptir.

Brighton festivali binlerce katılımcısıyla ve yüzlerce etkinlikle Mayıs ayında üç haftalık bir sanat ziyafeti sunmaktadır. Modern danstan komediye, operadan sergilere ve sirklere, sokak tiyatrolarına kadar her şeyi burada bulmanız mümkün.

Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de kraliyet köşküdür. 1815 yılı ile 1822 yılları arasında daha sonradan Kral IV. George olan Price Regent adına inşa edilen yazlık saray Britanya’daki en göz kamaştırıcı ve egzotik yapılardan birisidir. Brighton Dome da bu tarihi Köşkün bir parçasını oluşturmaktadır ve yıl boyunca müzik, dans, tiyatro, komedi ve ailelerin hep beraber katılabilecekleri programlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kentte Brighton sanat galerisi ve müzesi, Brighton oyuncak ve model müzesi ve bunların yanında bazılarına tuhaf ama harika gelen Booth müzesi ve doğal tarih müzesi gibi çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunmaktadır.

Deniz kenarında yürüyüşe çıkarsanız ‘Brighton sahil sanatçıları’ mahallesini görebilir onların kendi elleriyle yapıp sattıkları eşsiz hediyelik eşyaları balıkçılar mahallesinde bulabilirsiniz.

Ülkedeki en eski sinemalardan biri olan The duke of york sineması yol boyunca klasik, bağımsız ve yabancı dilde gösterim yapan filmleri göstermektedir. Üst kata çıktığınızda performans öncesi bir şeyler içebilir ev yapımı keklerden yiyebilirsiniz.

En azından 200 yıllık olan The theatre royal şehirdeki en eski performans salonudur. Burada west end gösteri komedileri, müzikalleri ve harikulade Noel Pantomimini Londra’ya geçmeden evvel izleyebilirsiniz.

Açık hava etkinlikleri

Şehir - kolay ulaşılabilir kırsal alanlar, kremli çaylar ve kaleler, İngiliz şarapları ve yel değirmenleri ile çevrilidir, herkes için birşeyler var. Şehirden otobüse atlayarak görsel manzaralı bir yere kaçabilir, herkesin çok iyi bildiği Devil’s Dyke piknik alanına gidebilir veya paragliding, walking, riding or dağ bisikletine binebilecğeiniz South Downs Way’e katılabilirsiniz. Arundel, Lewes ve Hastings tarihi yerel kasabalar olup görmeye değer yerlerdir.

Kumsal, yaz günleri arkadaşlarınız ile buluşarak güneş banyosu yapabileceğiniz, barbekü partisi verebileceğiniz ve spor yapabileceğiniz mükemmel bir yerdir. Voleybol, basketbol oynayabilir veya su sporlarından birini - wakeboarding, su kayağı, su jeti, rüzgar sörfü ve yelkeni deneyebilirsiniz. Ayrıca Brighton Marinasında yata binebilir ve balık tutma gezilerine çıkabildirsiniz.

Kuru bir yerde kalmayı mı tercih ediyorsunuz? O zaman neden, Sussex County Kriket Kulübü'nde, Brighton merkezimizdeki yolun üzerinde, İngiltere’nin bir numaralı yaz sporunun keyfini çıkarmıyorsunuz.

Sosyal Görüntüler

Alışveriş

İngiltere'deki tüm elit mağazaların bulunduğu Churchill Meydanı ana alışveriş merkezi kasaba merkezinde bulunabilir. Brighton Marinada outlet ve indirim mağazalarını bulabilirsiniz.

Biraz farklılık arıyorsanız ve Brighton’ı özel kılan hususları görmek için yönünüzü North Laine’e çevirin. Burada bonsai ağaçlarından vejeteryan mağazalarına kadar 300’ün üzerinde bohemian koleksiyonu bulunan mağaza, 37 cafe, 22 pub, dört tiyatro, iki müze ve ödüllü bir kütüphane bulacaksınız, tamamı sadece bir milin yarısındadır.

Brighton'ın 'eski kasabası’ olan Lanes’i ziyaret edin ve kasabanın 17. yüzyılda nasıl göründüğünü görün. Eskiden balıkçıların kasabası olan köy şu anda çeşitli mağazalara, cafelere ve barlara ev sahipliği yapmaktadır.

Gece yaşamı

Brighton'ın gece kulüpleri ünlüdür ve Fat Boy Slim gibi dünyaca ünlü DJs’lere ev sahipliği yapılmaktadır. Jazz, soul, R&B, funk, house, salsa, 60lar, 70ler ve 80lerden seçim yapın! İyi hissetmenizi sağlar ve dostane bir ortamdır ve her şeyi yapabilirsiniz.

Birçok yerde canlı müzik keyfini yaşayabilirsiniz – içten Concorde Kulübünden çeşitli Brighton merkezine kadar yer bulunmaktadır. North Laine’deki Komedia canlı müzik, komedi, kabare ve tiyatro etkinlikleri için mükemmel bir yerdir.

Çin, Goan, Hint, İtalyan, Lübnan, Meksika - Brighton & Hove'daki 400 cafe ve restoranda dünyanın her yerinden yiyeceklerin tadına bakabilisiniz. Yemek yiyebileceğiniz yerler, Lanes, Hove’da Church Street, Seven Dials ve Kemp Town’dır. Alternatif olarak Brighton & Hove'un bar ve publarından birini denemiyorsunuz. Yılın her günü bir efsane yaşayın!

Eğlence

İngiliz'lerin geleneksel deniz kenarı eğlencesini Brighton İskelesinde  bulabilirsiniz – balık ve cips, falcılar, yan dükkanlar, eğlence kemerleri, karaoke ve eğlence fuarı!

Gününüzü Brighton Marina’da geçirin, berths ile birlikte 1.000’in üzerindeki yat ile birlikte İngiltere’deki en büyük marinadır. Bu modern gelişim çeşitli mağazalar, barlar ve restoranlar ile birlikte sinema ve bowling kompleksini içermektedir. Tuctuc ile gidin veya yaz aylarında Volks Electric Railway – dünyanın en eski elektrikli tramvayı ile gidin.


İlginizi çekebilecek okullar

  İndirimli
 • Stafford House International
 • Stafford House International
 • İngiltere / Brighton
 • Mevcut Programlar
 • Dil Okulu / Genel İngilizce / Özel Amaçlı İngilizce / Sınav Hazırlık /
  İndirimli
 • St.Giles International
 • St.Giles International
 • İngiltere / Brighton
 • Mevcut Programlar
 • Dil Okulu /
  İndirimli
 • Language Studies International
 • Language Studies International
 • İngiltere / Brighton
 • Mevcut Programlar
 • Dil Okulu /

Hızlı Erişim


Brighton Konumu


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Malta' da öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
British Council