Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo

Kanada’ya Eşini Götürebilmek ve Eğitim Yolu ile Oturum Hakkı Almak


Kanada’ya Eşini Götürebilmek ve  Eğitim Yolu ile Oturum Hakkı Almak

Kanada’ya Eşini Götürebilmek ve Eğitim Yolu ile Oturum Hakkı Almak

Bir öğrencinin eşi veya partneri olarak kimler birlikte gidebilir ve çalışma izni alabilir?

Eşiniz veya nikahsız eşiniz, hem sizinle birlikte Kanada’ya gidebilir hem de aşağıdaki durumlarda açık çalışma iznine hak kazanabilir;

  • ×Sizin Geçerli bir çalışma izniniz varsa,
  • ×Aşağıdaki okul türlerinden birinde tam zamanlı bir öğrenciyseniz:
  • ×Kolej veya üniversite gibi devlet koleji ya da üniversitesi veya Quebec'teki CEGEP Quebec'te üniversite düzeyinde özel bir okul
  • ×Eyalet yasalarına göre yasal olarak derece verebilen bir Kanada özel okulu (örneğin, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora derecesi)

 

Kanada Açık Çalışma İzni Nedir?

Açık çalışma izni, işe özgü olmayan bir çalışma iznidir. İşe özgü olmadığı için,  Kanada İstihdam ve Sosyal Kalkınma'dan bir İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA); veya bir işverenin İşveren Portalı aracılığıyla bir iş teklifi sunduğunun ve işveren uyum ücretini ödediğinin kanıtını sunmak zorunda olmadan çalışma izniniz için başvurabileceksiniz.

 Kanada’da Work and Study programları sonrasında oturum hakkı almak mümkün. Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (The Post-Graduation Work Permit – PGWPP) Kanada’da eğitim almış ve eğitimini tamamlamış mezunlara tanınan bir çalışma izni hakkıdır. Göçmenlik düşünen ancak nereden başlayacağını bilemeyen öğrenciler için en doğru başlangıçtır.

Bir yıllık bir eğitimin ardından bir yıla kadar, iki yıllık bir eğitimin ardından ise üç yıla kadar çalışma iznine başvurabilir, sonrasında ise aldığınız bu eğitim üzerinden göçmenliğe başvurabilirsiniz.

Kanada’da eğitim yolu ile Oturum Hakkı almak, yani Kanada vatandaşlığına adım atmak için yapılacaklar sıralaması genellikle şöyledir: 1 yıl okul – eğitim, 1 donem maaşlı çalışma ve 1 dönem eğitim şeklindedir. Bu dönem sonrasında diplomanızı alırsınız ve mezuniyetinizden sonra tam 3 seneye kadar Kanada ‘da kalma ve çalışma izni alırsınız.

 

Kanada’da eğitiminizi tamamladıktan sonra birçok seçeneğiniz vardır:

•            Türkiye’ye daha iyi bir eğitim altyapısı ile dönebilir, elde ettiğiniz iş tecrübesi ile çok iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz.

•            Kanada’da Eğitiminize devam edebilirsiniz.

•            Kanada’da çalışma hayatına atılabilirsiniz.

•            Kanada’da kalıcı oturum hakkı için başvurabilirsiniz.

Söz konusu eğitimler, yüksek lisans eğitimleri olabileceği gibi, Co-Op sertifika/ Diploma programları da olabilir.

              Kanada’da göçmenlik şansı da veren bu programlar yıllık 4.500 Kanada dolarından başlamaktadır. Üstelik İngilizce dil seviyeniz çok iyi değilse sorun değil, size bu konuda da çok uygun çözümler sunmaktayız.

Yüzlerce seçenek arasından doğru tercihi size sunabilmemiz için Boğaziçi Yurtdışı Eğitim’e ulaşabilirsiniz.

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika,Kanada, Malta, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Dubai'de öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
IALC 
YEDAB