Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

IELTS ile ilgili Genel Bilgiler:


 • IELTS Sınavı British Council (BC), University of Cambridge English for Speakers of Other Languages(ESOL) ve The International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından düzenlenmektedir.
 • Türkiye'de IELTS sınavı sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'deki British Council ofisleri tarafından yapılmaktadır.
 • Daha detaylı sınav bilgisi ve başvuru formları British Council ofislerinden ve www.britishcouncil.org.tradresinden temin edilebilir.

IELTS Sınavı nedir?:

IELTS: International English Language Testing System, İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. IELTS sınavı, British Council (BC), University of Cambridge English for Speakers of Other Languages (Cambridge ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş bir dil sınavıdır.

IELTS Sınavı nerelerde geçerlidir?
IELTS sınavı Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilir. Türkiye’de IELTS’i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.

IELTS Sınavı nerelerde yapılır?
IELTS sınavı Turkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde uygulanır fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council  İstanbul ofisinden yapılmaktadır.
Sınav kayıt işlemleri sınav tarihinden en geç 6 Hafta önce sınav merkezine fax aracılığı ile iletilmiş olmalıdır!

IELTS Sınavı hangi tarihlerde yapılır?
Sınav tarihlerinin listesine http://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/dates-fees-locations adresinden ulaşabilirsiniz.

IELTS Sınavına nasıl başvururum?
Sınava kayıt olma işlemleri ile ilgili güncel bilgiye https://ielts.britishcouncil.org/turkey  adresinden ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOTLAR:

 

SINAV SONUÇ BELGESİ

Adaylara sınav sonuç belgesinden sadece bir kopya verilir
Sınav sonuç belgeleri sınav tarihinden sonraki 13. gün kapalı zarflarda kurye ile adaylara gönderilir
Telefon, faks veya e-mail aracılığı ile sınav sonuçları söylenemez
Sonuç belgeleri adayların tercih ettiği en fazla 5 kuruma, £2 kopya ve gönderim ücreti karşılığında British Council tarafından gönderilebilir. 

 

SINAV GÜNÜ İÇİN NOTLAR

Adaylar saat 08:30’da sınav merkezinde bulunurlar
Sınav 09:00’da başlar
Her adayın yanında 2 farklı resmi kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, pasaport ve/veya sürücü belgesi) bulunması gerekir. Öğrenci kimlikleri ve iş yeri kimlikleri kabul edilmez. Kimlik belgeleri yanında olmayan adaylar sınava alınmazlar
Adaylar son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf ve basvuru  dökümanlarının orijinallerini yanlarında getirmelidirler
Adaylar yanlarında kurşun kalem, tükenmez kalem, silgi ve kalemtraş bulundurmalıdır.
Adayların sınav odalarına belirtilen eşyaları sokmaları yasaktır: çanta, kitap, kağıt, yiyecek ve içecek,  fotoğraf makinası, cep telefonu, kaset çalar,ve bunlara benzer elektronik cihazlar.

 

İLERİ TARİHE TRANSFER

Adaylar, IELTS kayıtlarını, sınav tarihine beş haftadan fazla kala, ileri bir tarihe transfer edebilirler
İleri tarihe transfer başvurusuIELTS Transfer ve Kayıt İptali formu ile yapılmalıdır
Transfer işlemi sadece bir kez yapılır.
Transfer müracaatları telefonla yapılamaz
Sınav tarihine beş haftadan fazla kala yapılan transfer müracaatları için adaylar,  sınav ücretinin %25’ini (£27.50) transfer ücreti olarak ödemelidirler.
Sınav tarihinden beş hafta öncesinden itibaren transfer müracaatları kabul edilmez, iptal prosedürü uygulanır ve  geri ödeme yapılmaz.

 

KAYIT İPTAL PROSEDÜRÜ

Adaylar, herhangi bir nedenle IELTS kayıtlarını, sınav tarihine beş haftadan fazla kala iptal edebilirler
Kayıt iptali başvurusuIELTS Transfer ve Kayıt İptali formu ile yapılmalıdır
Kayıt iptali telefonla yapılamaz.
Sınav tarihine beş haftadan fazla kala IELTS kayıtlarını iptal eden adaylara, sınav ücretinin %75’i (£82.50 karşılığı Türk Lirası) British Council kurundan Türk Lirası’na çevrilerek geri ödenir
Sınav tarihinden beş hafta öncesinden itibaren iptal müracaatları kabul edilmez ve geri ödeme yapılmaz.

 

EK BİLGİLER

IELTS sınav sonuçları 2 yıl için geçerlidir
Sınavın sözlü bölümü sınav tarihinden 1 hafta önce veya sonra gerçekleşebilir. Sınav programınızı yaparken lütfen bu noktayı göz önünde bulundurunuz.
British Council sınav tarihlerinde ve fiyatlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ancak bu değişiklikler kayıt olmuş adayları etkilemez. 

 

Sınavla ilgili bilgi ve sınav tarihleri ekteki belgelerden veya British Council web sayfalarından temin edilebilir www.britishcouncil.org.tr.

Ayrıca www.ielts.org adresinden de IELTS sınavının içeriğine ve örnek sorulara ulaşabilirsiniz. Sınava hazırlık için ayrıca British Council ofisinden ‘IELTS Specimen Material’ temin edebilirsiniz. IELTS sınav örneği içeren bu kitap ve CD’nin ucreti £17.50’dır.

 

IELTS nasıl bir sınavdır?

Sınav, Academic ve General Training olarak iki modüle ayrılmaktadır.

Akademik format İngilizce lisans veya lisansüstü eğitim görmek isteyen kişiler için uygundur. Sınavlarda kullanılan materyaller ve sorular bu amaç gözönünde tutularak hazırlanır.
Not:Boğaziçi Eğitim Danışmanlık ile herhangi bir mesleki sertifika veya diploma programına katılmak, lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitimlere katılmak isteyen öğrencilerimizi Akademik IELTS almak durumundadır.

Genel Eğitim Formatı mesleki eğitim görmeyi planlayan öğrenciler veya göçmenliği düşünen kişilerin ingilizce yeterliliklerini ölçmek için hazırlanmıştır.

Eğer IELTS sınavına girmeniz isteniyorsa hangi formatta sınava katılacağınızı mutlaka kontrol edin. Adaylar modul seçimini IELTS sertifikalarını kullanacakları kurumlardan öğrenerek başvuru yapmalıdırlar.

Sınav dört bölümden oluşmaktadır; Listening, Reading, Writing ve Speaking.

İlk üç bölüm aynı gün ara verilmeksizin yapılır ancak Speaking bölümü sınav tarihinden bir hafta önce veya bir hafta sonra yapılabilir. Lütfen kayıt olurken bu noktayi göz önünde bulundurunuz.

Her bölüm için ayrıca tüm test puanınızdan ayrı bir puan alırsınız. Bunlar size Test Rapor Formu şeklinde verilir (TRF). Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilir (örn 4,5 veya 6,5 gibi). Ancak, Yazma ve Konuşma bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilir(örn 4,0 veya 6,0 gibi).

Bu sonuç belgeleri sinav tarihinden sonraki 13. gün Aras Kargo araciligi ile adaylara gonderilir.


IELTS Test Sonucu ne ifade eder
Adaylar 1 den 9 a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler.

Geçme veya kalma puanı yoktur.


9 - Expert User
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

8 - Very Good User
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.

7 - Good User
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

6 - Competent User
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir

5 - Modest User
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

4 - Limited User
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

3 - Extremely Limited User
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

2 - Intermittent User
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker

1 - Non User
Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.

 

Kayıt Prosedürü
KAYIT KOŞULLARI

IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi ve başvuru koşulları için detaylı bilgiyi aşağıdaki açıklamalarda bulabilirsiniz.

Gerekli Belgeler:

 • 1-sayfa basvuru formu (fakslanacak form) PDF
 •  8-sayfa basvuru formu (sınav günü sınav yerine getirilecek olan form) PDF
 • Banka Dekontu
 • 2 Adet Resimli Kimlik Belgesi (Sadece; Nüfus Cüzdanı, Pasaport, Ehliyet ve Resimli İkametgah Belgesi kabul edilir)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet Vesikalık Fotoğraf (sınav günü getirilecektir)

Başvuru için izlenecek adımlar

1.IELTS’in hangi versiyonuna girmeniz gerektiğini belirleyin
a.Akademik
b.Genel Eğitim

2.Sınav tarihi ve son kayıt gününü öğrenin
Kayıtlar sınav gününden en geç 2 hafta öncesine kadar kabul edilir
Kontenjan olduğu takdirde, sınav tarihinden önceki 2 hafta içinde gerçekleşen başvurular gecikme bedeline tabii tutulur.

   1. Kademe Gecikme Bedeli: £25

   2. Kademe Gecikme Bedeli: £50

3.Her iki başvuru formunu da doldurun (1-sayfa başvuru formu ve 8-sayfa başvuru formu)

4.IELTS Sınavı başvuru ücreti olan £110’i British Council Banka hesabına yatırın:
Türkiye İş Bankası Beyoğlu Şubesi
£ (Sterlin) Hesap Numarası: 1011 – 3150992

Dekontun açıklama bölümüne mutlaka şu bilgileri yazdırın: Adınızı, Soyadınızı, Şehrinizi, gireceğiniz sınav tarihini ve IELTS sınav ücreti ibaresini

5.1-sayfa başvuru formu, banka dekontunun fotokopisini ve kimlik fotokopisini British Council, İstanbul Sınavlar bölümüne fakslayın: 0212 355 5659
Sadece 1-sayfalık basvuru formunu fakslamanız gerekmektedir. 8-sayfa formu sınav günü getirmelisiniz; aksi taktirde sınava alınmanız mümkün olmayacaktır.

6.Ardından faks teyidi için haftaiçi hergün saat 16:00 – 17:00 arası 0212 355 5657'i arayın (sırasıyla 1 ve 1'i tuşlayın)

7.Sınav tarihinden en geç 2 gün önce, teyit için aranacak ve teyit mektubu e-mail olarak gönderilecektir. 

 
Sonuçlar 2 yıl için geçerlidir.

Sıkça Sorulan Sorular | British Council

GENEL

'IELTS Nedir?'

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce'nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

'Sınav formatı nedir ve sınav ne kadar sürmektedir?'

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir. 

'Engelli adaylara ne gibi yardım sağlanabilir?'

Sınav merkezleri engelli adayların özel ihtiyaçları karşılamak için her türlü çabayı göstermektedir. Eğer özel bir ihtiyacınız varsa, kayıt sırasında yerel sınav merkezi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sınav merkezlerinin özel düzenlemeler için üç ay önceden bilgilendirilmeleri gerekmektedir. 

'Sınav ücreti ne kadar?'

IELTS sınavı ücretlidir. Akademik ve Genel Eğitim sınavlarının ücretleri aynıdır. IELTS sınav ücreti 01 Ocak - 31 Aralık tarihleri arasında 425 TL olarak belirlenmiştir. Farklı para birimlerinde yapılan ödemeler kabul edilmeyecek olup yalnızca Türk Lirası ödemeler hesap sistemimizde görülebilmektedir. 

'Türkiye’de kaç adet sınav merkezi mevcuttur?'

Sınav merkezi Istanbul olup, British Council Türkiye’de 7 ilde sınav gerçekleştirmektedir: Istanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Erzurum. Sınav için en az 2 ay öncesinden başvuru yapmanızı öneririz çünkü kayıtlarda ilk gelen ilk hizmet alır kuralı çerçevesinde hareket edilmektedir. IELTS sınav tarihleri için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

'Sınav müsaitlik durumu nedir?' 

Websitesinde her tarih ve yer için sınav müsaitlik durumunu izleyebilirsiniz. Sadece websitemizde belirlenen mevcut tarihler için başvuruda bulunabilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra kayıt kabul edilmez. 

'IELTS sınavını ne sıklıkta alabilirim?'

IELTS sınavına istediğiniz kadar başvuru yapıp istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. 

'Akademik ve Genel Eğitim modülleri arasındaki fark nedir?'

IELTS sınavı 2 modülden oluşmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik sınav İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. Ayrıca UKVI IELTS ve IELTS Life Skills sınavları da 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren uygulanacaktır. Detaylı bilgi için Take IELTS websitemizi ziyaret edin.

Her organizasyon kendi kurallarını kendi belirlediğinden, başvuracağınız kurumun istediği IELTS çeşidini öğrenmek için kurumla bağlantı kurun.

'IELTS sınavını kimler kabul ediyor?'

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 9.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

SINAV ÖNCESİ

'Başvuru için hangi dokümanlar gereklidir?'

Öncelikle kimlik belgenizi veya pasaportunuzu online kayıt sistemine yüklemeniz gerekmektedir. Unutmayın sadece geçerli Kimlik belgeleri (fotoğraf çok eski olmamak kaydıyla) veya Pasaport (geçerlilik süresi geçmemiş) kabul edilmektedir. 

'Onay E-mailini ne kadar sürede alabilirim?'

Kayıttan sonra e-posta adresinize ödeme için gerekli olan referans numarasını içeren otomatik IELTS başvuru özeti gönderilir. Takiben birkaç gün içerisinde veya sınavınıza 10 gün kala sınav onay e-postası alacaksınız. Tarafınıza gönderilen onay mailinde Road to IELTS online kazırlık kursuna erişim kodları da belirtilecektir.  

Sınav yer ve zaman bilgileri sınavdan dört gün önceye denk gelen Salı günleri saat 18.00’de internet sitemizde yayınlanır ve kimlik bilgilerinizle giriş yapıp sınav yerinizi görüntüleyebilirsiniz.  

Yazılı ve sözlü sınav yer ve zaman bilgilerinin yer aldığı sayfayı ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen Sınav Hizmetleri ile iletişime geçin.

'Eğer sınavımı iptal etmek veya ertelemek istersem?'

Eğer sınavınızı sınav tarihinden 5 hafta önce ertelemek veya iptal etmek isterseniz, herhangi bir kesinti olmadan para iadesi alabilir veya sınavınızı farklı bir tarihe erteleyebilirsiniz. Eğer erteleme veya iptal sınav tarihine 5 hafta kala yapılırsa, tıbbi gerekçe gösterdiğiniz takdirde 105 TL kesinti yapılarak ödemenizi geri alabilir veya sınavınızı erteleyebilirsiniz.

SINAV SÜRESİNCE

'Eğer hastalanır veya sınava gelemezsem?'

Eğer sınav günü sınava giremez ve önceden merkezimizi bilgilendirme yapmazsanız, ödemiş olduğunuz ücreti geri iade alamazsınız. Sınavdan sonraki 5 gün içerisinde doktor raporunu e-mail ile tarafımıza iletirseniz, iptal için 105 TL kesintili olarak geri ödeme alabilir ya da 105 TL yatırarak sınavınızı erteleyebilirsiniz. 

'IELTS sınavı bir günde mi tamamlanıyor?'

Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri birbiri ardına ara vermeden uygulanır. Sınav merkezinin organizasyonuna göre, Konuşma sınavı 3 gün önce, aynı gün veya sonraki bir tarihe düzenlenebilir. 

‘Konuşma sınavı tarihini değiştirebilir miyim?’ 

Adaylar Konuşma sınavı tarihlerinde seçim yapamamaktadırlar. Fakat, sağlık problemine istinaden raporu olan veya ciddi bireysel talebi olan; yurtdışında yaşayan, yurtdışından sınava katılan, veya iş yoğunluğu nedeniyle sınav tarihinde değişiklik yapmak isteyen adaylar sınavdan önce merkezimiz ile iletişime geçmek durumundadırlar. 

'Sınava neler getirebilirim?'

Sınav yerine sadece kurşun kalem, tükenmez kalem ve silgi getirebilirsiniz. IELTS Başvuru Formunda kullanılan pasaport / ulusal kimlik kartı getirilmesi zorunludur. Diğer her şey sınav odası dışında bırakılmalıdır. Cep telefonları ve çağrı cihazları kapalı olarak kişisel eşyalarınız ile birlikte sınav gözetmenleri tarafından belirlenen alanda tutulacaktır. Cep telefonunu/ çağrı cihazını kapatmayan ve üzerinde taşıyan adaylar diskalifiye edilecektir. IELTS sınavında başlatılan yeni uygulama ile artık saatler de sınav yerine kabul edilmemektedir.

'Sınav hangi aşamadan başlıyor?'

Öncelikle Konuşma, ardından Okuma ve Yazma bölümleri aralıksız gelmektedir. Sınav merkezinin inisiyatifine bağlı olarak Konuşma sınavı 3 gün önce veya sonra uygulanabilir. 

'Dinleme ve Konuşma sınavında kaç çeşit aksan kullanılmaktadır?'

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan, birçok İngilizce aksan duyma ihtimali vardır. 

'Okuma sınavında cevapları cevap anahtarına geçirmek için 10 dakika ek süre verilecek midir?'

Hayır. Okuma sınavı 1 saat sürmektedir ve cevaplarınızı bu zaman süreci içinde cevap kâğıdına geçirmeniz gerekmektedir. 

'Dinleme ve Okuma sınavında tükenmez kalem kullanabilir miyim?'

Hayır. Kurşun kalem kullanmak zorundasınız. Bilgisayar, tükenmez kalem ile yazılan cevapları okumamaktadır. 

'Dinleme ve Okuma bölümlerinde soru kâğıdı üzerine not alabilir miyim?'

Evet. Sınav değerlendirme uzmanları soru kitapçığını görmezler. 

'Konuşma sınavı nedir?'

Konuşma sınavı sertifikalı IELTS sınav değerlendirme uzmanı ile yapılan görüşmedir. Konuşma sınavı üç bölümden oluşmaktadır. Dijital olarak kayıt edilir. 

'Sınav günü çekilen fotoğraf ne içindir?'

IELTS sınav güvenliği bizim için önemlidir. IELTS sınavının güvenliğini artırmak ve sınava giren adaylara ait bilgileri doğrulamak amacıyla global olarak belirlenmiş bir prosedürdür. Bu yeni prosedüre göre, IELTS idari personeli sınav gününde bulunan tüm adayların bireysel, pasaport tarzı, fotoğraflarını çekecektir. 

'Fotoğrafımın çekilmesini reddedersem?'

IELTS sınav günü çekilen fotoğraflar global bir uygulama gereği olup, tüm adayların katılımı zorunludur. Bu konuda herhangi bir sorunuz veya uygun olmadığını düşündüğünüz bir durum olursa, hemen personelimiz ile irtibata geçiniz. Fotoğraf itirazı sınava girmenizi engeller ve her türlü sınav erteleme ve itiraz hakkınızı yitirirsiniz.

'Sınav günü çekilen fotoğrafın dışında herhangi başka bir fotoğraf getirmem gerekiyor mu?'

Hayır, online başvuruda veya sınav günü başka bir fotoğraf getirmenize gerek yoktur. Kimlik belgenizde/pasaportunuzda yer alan fotoğrafınız son 6 aya ait olmalı veya çok eski /gençlik çağına ait olmamalıdır. 

'Sınav günü fotoğraf çekme işlemi ne kadar sürmektedir?'

Yalnızca ortalama 30 saniye sürmektedir. Adaylar önceden, sınav günü fotoğraf çekileceği ve sınav yerine erken gelmeleri hakkında bilgilendirileceklerdir.

'Konuşma sınavına girmek için neler getirmem gerekiyor?'

IELTS sınavına başvuru sırasında kullandığınız kimlik belgesi/pasaport belgesini getirmelisiniz. Getirdiğiniz belge sınav öncesi kontrol edilecektir. 

'Sınavlar nasıl puanlandırılır?'

IELTS sınavını ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sınavları ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır. IELTS test formatı ve puanlama sistemi hakkında detaylı bilgiye websitemizden ulaşabilirsiniz.

'IELTS sınavında ‘geçti’ notunu kim belirliyor?'

IELTS sınavında ‘geçti’ ya da ‘kaldı’ diye bir puanlandırma yoktur. Puanlama 1-9 bant sistemi üzerinden yapılır. Her eğitim kurumu veya organizasyon kendi IELTS not düzenlemesini kendisi yapmaktadır. 

SINAV SONRASI

'IELTS skoru ne kadar geçerlidir?'

Sınav Sonuç Belgeleri 2 (iki) yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz. 

'Belgelerimi kurumlara nasıl gönderebilirim?'

Sınav geçerliği süresince (2 yıl) boyunca her zaman ek sınav Sonuç Belgesi talep edebilirsiniz. İkinci kopyalar adayların kendilerine değil sonuç belgelerini göndermek istedikleri kuruluşlara gönderilmektedir. 5 adet elektronik sonuç belgesi ücretsiz olarak gönderilmektedir. Orijinal kopya gönderimi için adaylardan gönderilen lokasyona göre kargo ücreti talep edilir. Sonuç belgesi gönderimi için ielts@britishcouncil.org.tr adresinden yetkililerle irtibata geçiniz. 

Sınav bilgilerini detaylı vermeyen adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Sınav tarihi, girilen şehir, aday numarası gibi detayların verilmesi gerekmektedir. 

'Sınav sonuçlarımı ne zaman alabilirim?'

Sınav sonuçları sınavdan sonraki 13. gün internet sitemizde açıklanır. Sınav sonuç belgeniz sınavdan sonuçlar açıklandığı gün verdiğiniz adreslere postalanmaktadır. Sınav sonuç belgenizi güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz. 

'Sınav Sonuç Belgemi kaybedersem ne olur?'

Sınav Sonuç Belgeleri'nin geçerliliği iki yıldır. Sonuç belgesi adayların kendilerine gönderilemez, IELTS tarafından ilgili kurumlara gönderilir. Daha fazla bilgi için Sınav Hizmetleri ile iletişime geçin: ielts@britishcouncil.org.tr  

'Sınava en erken tekrar ne zaman girebilirim?'

İstediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. Fakat, IELTS merkezi olarak tekrar sınava girmeden önce hazırlanmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz kaynaklarımızdan ya da IELTS Hazırlık Kitabı’ndan yararlanabilirsiniz. Satın almak için lütfen irtibata geçiniz.

'Sınav sonucumun yanlış hesaplandığını düşünüyorsam?'

Sınav tarihinden itibaren altı hafta içinde sınav merkezinde ‘sonuçların incelenmesi’ için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer puanınız değişirse ödemenizi kesintisiz geri alacaksınız. IELTS sınav değerlendirme uzmanlarının katı kurallar ve prosedürler çerçevesinde değerlendirme yaptıklarını unutmayın. IELTS sınav süreci en yüksek kalite kontrol süreçlerinden geçmektedir. 

'Eğer kontrolüm dışında gelişen bir olaydan dolayı sınava gelemezsem?'

Durumdan haberdar olur olmaz sınav merkezi ile irtibata geçip bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sınav merkezimiz sizlere durumunuzla ilgili seçenekler sunacaklardır. 

'Eğer konuşma sınavına giremezsem ve sınav günü fotoğrafımın çekilmesi mümkün olmaz ise, sonuç belgemi almam mümkün müdür?'

Sınav günü çekilen fotoğraf, IELTS sınav güvenliğini artırmak ve adayların kimlik doğrulamasını yapmak için gerekli bir prosedürdür. Eğer konuşma sınavına girmez ve fotoğraf çekilmezseniz sonuç belgeniz basılmayacaktır. 

 

IELTS Sınavı ile ilgili Internet kaynakları

IELTS kitapçığı www.ielts.org

Kayıt broşürü www.britishcouncil.org.tr

Başvuru formu www.britishcouncil.org.trwww.ielts.org

IELTS hazırlık konusunda kaynaklar , örnek sorular , bilgiler :


http://www.cambridgeenglish.org/prepare-and-practise

A guide to the exam and handbook download.

http://www.ielts.org/
The IELTS organisation home site – downloadable material, handbooks, some (limited) online practice, research notes, list of recognising organisations etc.

http://www.ielts-test.com
Some good practice, from a student’s point of view.


http://www.selfaccess.com/
A new pay site but with some good material, some of it free. From a well-established writer.

http://www.pearsonlongman.com/examsplace/IELTS/practice.html
Longman’s site so some useful material for practice from their own books.


 • Sitemizin "IELTS sınav bilgileri" bölümü öğrencilerimize  kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
 • www.bogaziciedu.com , bu bilgileri,www.ielts.org ve www.britishcouncil.org.tr  sitelerinin halka açık bilgilerinden derlemekte ve yayın anında doğru bilgileri aktarabilmek için özen göstermektedir.
 • Ancak burada verilen bilgilerin doğruluğundan ve cari uygulamalara uymaması halinden www.bogaziciedu.com ve/veya ilgili kurumlar sorumlu tutulamaz.
 • İlgili kurumlar bu bilgileri her an değiştirme hakkına sahiptirler.Herhangi bir aksaklığın olmaması için lütfen ilgili kurumların kendi sayfalarını kontrol ediniz.
 • İlgili kurumların sınav bilgi ve  şartlarını değiştirmesindenwww.bogaziciedu.com sorumlu değildir.

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Malta' da öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
British Council