Boğaziçi Yurtdışı Eğitim Logo
 

UniRehber


UniRehber

 

Üniversite sınavında Türkiye'de istediğiniz üniversite veya bölüme yerleştirilememiş olabilirsiniz ve yurtdışı üniversite alternatifi arayışınız hala devam ediyor olabilir. Seçim yaparken 2015 – 2016 eğitim yılından itibaren geçerli olacak yeni YÖK duyurusunu hatırlamakta yarar var.

Bilindiği gibi; YÖK yurtdışında tıp, hukuk ve mühendislik gibi bölümlerde okumak isteyen öğrencilere mezuniyet sonrası denklik vermek için 2015’in başında yeni kurallar getirdi.Buna göre; ortaöğrenimini Türkiye’de tamamlamış ve eğitime başladığı yıl dünyanın ilk 500 üniversitesi içerisine giren üniversiteler haricinde, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerden, mezuniyet sonrası denklik işlemlerinde aşağıdaki ön koşullar aranacak;

- 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren, eğitime başlayacakları yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş olmaları,
- Tıp doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ise ilk 150 bin içinde yer almaları,
- ÖSYS Kılavuzunda yer alan tıp ve hukuk dışındaki diğer alanlarda en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları,
- ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puantüründe en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları gerekecek.

Dünya ilk 500’üne giren okullar ise; CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan listeler yoluyla belirlenecek.

Shanghai Ranking: http://www.shanghairanking.com/ARWU2014.html

URAP: http://www.urapcenter.org/2014/world.php?q=MjUxLTUwMA==

Leiden: http://www.leidenranking.com/ranking/2014

 

Boğaziçi Üniversite Yerleştirme servisi yoluyla seçebileceğiniz University of Wollongong, Deakin University , Macquire University, Curtin University ve  Griffith University dünya ilk 500’ünde yer almaktadırlar.

Hayatınızın en büyük seçimlerinden biri olan Üniversite seçme işleminde deneyimli kadromuzla, "size özel hizmet" anlayışımızla  hizmet vermeye devam ediyoruz.Sizin ihtiyaçlarınıza ve şartlarınıza göre üniversitelerin belirlenmesi, üniversite kayıt işlemleri ve vize başvurusunda sizlere yardımcı oluyoruz.

 

Üniversitelerimiz:

Bond University
Charles Sturt University
Central Queensland University
Curtin University of Technology
Curtin Univesity – Sydney
Deakin University

Edith Cowan University
Griffith University
La Trobe University
Macquire University
Monash University
Murdoch University

The University of Sydney
The University of Western Australia
University of South Australia
University of Southern Queensland
University of Technology Sydney
University of Wollongong


Yurtdışında üniversite eğitimi için Boğaziçi Yurtdışı Eğitime danışmadan karar vermeyin....

İlgili Diğer Sayfalar


Üyeliklerimiz ve Sertifikalarımız

Boğaziçi Yurtdışı Eğitim, Avustralya, İngiltere, Amerika, İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Malta' da öğrenim görmek, yabancı dilini geliştirmek, kariyerinde yükselmek isteyen kişilere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti sunarken İlgili ülkelerin devlet ve meslek kuruluşlarının eğitimlerine katılmakta, akreditasyon ve kalite çalışmaları yürütmektedir.

YEDAB 
ICEF 
PIER 
QE 
QEAC 
EducationUK 
British Council